Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie ws. konstytucyjności wyboru członków KRS

Trybunał Konstytucyjny ogłosi dziś orzeczenie w sprawie dwóch wniosków. Jeden z nich dotyczy konstytucyjności wyboru członków KRS przez Sejm spośród sędziów.

Drugi z wniosków, do którego odniesie się dziś Trybunał Konstytucyjny, mówi o możliwości złożenia odwołania od uchwały Rady dotyczącej powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Przewodniczącym składu orzekającego będzie prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą - sędzia TK Justyn Piskorski.

Trybunał Konstytucyjny wyda oświadczenie ws. wniosku dot. powoływania członków KRS

Wniosek skierowany do Trybunału Konstytucyjnego przez Krajową Radę Sądownictwa w listopadzie ubiegłego roku dotyczy ustalenia zgodności z Ustawą Zasadniczą sposobu wyboru członków KRS, zakwestionowania możliwości kontrolowania uchwał Rady przez Sąd Najwyższy oraz Naczelny Sąd Administracyjny, a także podważenia możliwości stosowania przed Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny tzw. zabezpieczenia, czyli wstrzymania decyzji do czasu rozstrzygnięcia przez sąd, jeśli zabezpieczenie wstrzymuje uprawienia Prezydenta do powołania sędziego.

KRS wskazała we wniosku, że celem zbadania zgodności przepisów o KRS z Konstytucją jest rozwianie wątpliwości narosłych wokół sposobu jej powołania. Chodzi także o umocnienie pozycji nowej KRS poprzez uznanie za niekonstytucyjne środków umożliwiających kwestionowanie jej decyzji.

Adam Bodnar o wniosku senatorów PIS: Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego może być nieważne

Drugi z wniosków, w sprawie którego Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie, to wniosek grupy senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Trafił on do TK w połowie lutego. Dotyczy on, podobnie jak ten złożony przez KRS, przepisów, które mówią o sposobie wyłaniania przez Sejm 15 sędziowskich członków Rady, pozwalają na poddawanie działalności KRS kontroli sądowej, a także stosowanie w nich przepisów o zabezpieczeniu.

Przedwczoraj Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w sprawie wniosku senatorów skierował do Trybunału Konstytucyjnego pismo, w którym wskazał, że orzeczenie TK może być nieważne. Zdaniem RPO wyznaczenie daty ogłoszenia wyroku przed upływem ustawowego terminu na zgłoszenie udziału i stanowisko Rzecznika jest "jaskrawym naruszeniem" przepisów.

Więcej o:
Komentarze (38)
Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie ws. konstytucyjności wyboru członków KRS
Zaloguj się
 • senior2244

  Oceniono 18 razy 18

  A co my mamy trybunał konstytucyjny. To jest cyrk a nie trybunał, kierowany przez samozwańczych sędziów. Ich orzeczenia można zawiesić w wychodku.

 • puuchatek

  Oceniono 17 razy 15

  Niech TK przegłosuje jeszcze, że 2+2=5.

  TK powinien orzekać w sprawach budzących wątpliwości, gdzie interpretacje Konstytucji może być różna, a jej zapisy można w różny sposób rozumieć.

  Tu mamy sytuację absolutnie jednoznaczną: Konstytucja mówi "A", PiSowska reforma zrobiła "B". O czym tu orzekać?

 • srv14

  Oceniono 17 razy 15

  Tzw. orzeczenie przy kawie i ciasteczkach , bo to coś będzie miało taka moc prawna a raczej jej miec nie będzie

 • pislamabad

  Oceniono 14 razy 14

  Wolfgangowa traktorzystka wyskrzeczy, że jest zdumiona, że w ogóle coś musi robić bo Konstytucja Prezesika zwana PROSTYTUCJĄ jest oczywista

 • arreis65

  Oceniono 12 razy 12

  pisowski przygłąb wyda wyrok :-)))

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 11

  Niekonstytucyjny trybunał będzie orzekał o "KONSTYTUCYJNOŚCI"...Dobre.

 • 99venus

  Oceniono 13 razy 11

  Ten Trybunał nie ma żadnej mocy sprawczej bo jest nielegalny.

 • kuba161048

  Oceniono 10 razy 10

  Jaki wyrok toż to farsa .

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 12 razy 10

  Nie róbmy jaj z instytucji. Podejrzewam, że wyrok już zapadł na Nowogrodzkiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX