Para uprowadziła z Finlandii 5-letniego chłopca. Ukrywali się w Warszawie

W Warszawie ukrywała się para porywaczy z Finlandii. Kilka tygodni temu wbrew nakazowi fińskiego sądu wywieźli z kraju 5-letniego chłopca. Dziecko jest już bezpieczne, a sprawą jego porywaczy zajmują się policja i prokuratura.

Policjanci z warszawskiej Woli otrzymali informację, że na terenie dzielnicy może ukrywać się para, która porwała z Finlandii 5-letnie dziecko. Oboje byli objęci Europejskim Nakazem Aresztowania. Istniała także obawa, że zdrowie i życie dziecka może być zagrożone. 

Porywacze z Finlandii ukrywali się na Woli

W zeszłym tygodniu udało się ująć 26-letnią kobietę i jej 39-letniego partnera w  mieszkaniu przy ul. Sokołowskiej na Woli. Był z nimi również 5-letni chłopiec, który niedawno został uprowadzony z Finlandii. Jak podaje policja, 26-latka to matka porwanego dziecka. Z dokumentacji przekazanej polskiej policji przez fińskie władze wbrew tamtejszemu prawu wywiozła swojego syna z Finlandii. Nie miała do tego prawa, ponieważ fiński sąd przyznał ojcu dziecka wyłączne prawo do opieki nad pięciolatkiem. 

Policjanci obawiali się, że sytuacja może być niebezpieczna, więc w sobotę na ul. Sokołowskiej pojawiła się również straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Matka oddała jednak dziecko dobrowolnie. Chłopiec został zbadany przez lekarza, a później trafił pod opiekę policjantów i placówki opiekuńczej. Dokumenty dotyczące jego sprawy zostały już przekazane do sądu rodzinnego i nieletnich, który zajmie się tą sytuacją.

Matka i jej partner zostali zatrzymani. Zgodnie z procedurą Europejskiego Nakazu Aresztowania zostali doprowadzeni do prokuratury i  tymczasowo trafili do aresztu. Wdrożono już procedurę przekazania zatrzymanych fińskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

Policja podkreśla, że wszystkim - zarówno parze, jak i dziecku - zapewniono pomoc fińskiego tłumacza, ponieważ nie mówią oni po polsku. 

Więcej o:
Komentarze (80)
Para uprowadziła z Finlandii 5-letniego chłopca. Ukrywali się w Warszawie
Zaloguj się
 • estudzin

  Oceniono 57 razy 41

  Patrząc na komentarze zastanawiam się czy naprawdę już nikt nie umie czytać że zrozumieniem? Pozbawienie praw rodzicielskich nie jest równoznaczne z zakazem kontaktu to raz. Dwa Pani porwała dziecko nie państwu tylko ojcu dziecka i nie mówi po polsku więc mała szansa że jest obywatelka Polski. Poza tym skoro sąd przyznał opiekę ojcu to znaczy że matka nie spełniała warunków aby zagwarantować dziecku prawidłowy rozwój - może piła, była narkomanka czy stosowała przemoc? Nie zawsze matka jest najlepszym opiekunem ale to nie przechodzi przez myśl betonowym polaczkom.

 • czarna_zoska

  Oceniono 11 razy 11

  Tylko dziecka zal...

 • smiki48

  Oceniono 26 razy 10

  W Polsce taka sytuacja jest niemożliwa. Żaden polski sąd nie pozbawi matki opieki nad dzieckiem a wyłączną opiekę wyznaczy ojcu dziecka.

 • white_lake

  Oceniono 7 razy 3

  a już myślałam, że Finowie porwali jakieś przypadkowe polskie dziecko, poprzednia postać linku chyba coś takiego sugerowała,
  no to dobrze, że tak, znaczy wszystko zostało w rodzinie

 • przewalek0122

  Oceniono 29 razy 3

  Para Finow zatrzymana przez Policje z nakazu finskiego sadu;
  A kilka dni temu ojciec musiaL sam realizowac nakaz niemieckiego sadu odbierajac dziecko matce. ktora go wywiozla z Niemiec, a wiec porwala...
  Czy wyrok saadu finskiego jest bardziej prawomocny od wyroku sadu niemieckiego?
  Czy znowu obowiazuje narracja, ze nie bedzie NIemiec plul nam w twarz?

 • ja5569

  0

  Przynajmniej Warszawa jest z czegos slynna...

 • talavera

  0

  wiadomosci.onet.pl/na-tropie/uprowadzenie-zgodne-z-prawem/gkejb

 • dr_bloger

  Oceniono 4 razy 0

  Skandal. Tak Polska chroni swoich obywateli? Wyobraźmy sobie podobną sytuację w USA.

 • kot789

  0

  trzeba bylo wystapic o azyl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX