Trzy miesiące więzienia za gilotynowanie karpi. Handlarz z Krotoszyna usłyszał wyrok

Sąd Rejonowy w Krotoszynie skazał Wojciecha Cz. na trzy miesiące bezwzględnego więzienia za znęcanie się nad zwierzętami. Mężczyzna w grudniu 2018 roku zabijał karpie na targu w Krotoszynie bez ich uprzedniego ogłuszania. To pierwszy tego typu wyrok w Polsce.

W poniedziałek przed Sądem Rejonowym w Krotoszynie zapadł wyrok w sprawie Wojciecha Cz. z Rozdrażewa - handlarza, który w grudniu 2018 roku zabijał karpie na targu w Krotoszynie, uprzednio ich nie ogłuszając. Sprawa wyszła na jaw, gdy media społecznościowe obiegł drastyczny film, na którym udokumentowano, jak mężczyzna kładzie żyjące ryby na urządzeniu przypominającym gilotynę, a następnie ucina im głowy za pomocą tępego ostrza. Po interwencji fundacji Viva! sprawą zajęły się policja i prokuratura, a mężczyźnie postawiono zarzuty naruszenia ustawy o ochronie zwierząt. 

3 miesiące więzienia za gilotynowanie karpi

Jak informuje "Głos Wielkopolski", po trwającym półtorej godziny procesie krotoszyński sąd uznał winę Wojciecha Cz. i skazał go na trzy miesiące bezwzględnego więzienia za znęcanie się nad zwierzętami ze szczególnym okrucieństwem. Mężczyzna musi również pozbyć się gilotyny, przy pomocy której obcinał żywym rybom głowy. 

W uzasadnieniu wyroku podkreślono, że handlarz zabił ze szczególnym okrucieństwem co najmniej kilkadziesiąt ryb, a jego działanie było czynem wysoce szkodliwym społecznie, bo dopuszczał się znęcania nad karpiami na targu, a więc w miejscu publicznym, do którego miały dostęp także dzieci. 

Mecenas reprezentująca fundację Viva! wnioskowała o rok więzienia dla Wojciecha Cz. i podkreślała, że to najprawdopodobniej pierwsza w Polsce sprawa o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad rybami, która znalazła finał w sądzie.

Wyrok nie jest prawomocny, a Wojciech C. zapowiada apelację. Mężczyzna jeszcze przed rozpoczęciem procesu wnioskował o ugodowe zakończenie sprawy i podkreślał, że nie wiedział, iż zabijanie karpi bez ich uprzedniego ogłuszenia jest przestępstwem. Uznano wówczas, że praktyka była na tyle brutalna, że mężczyzna musi stanąć przed sądem. 

Więcej o:
Komentarze (243)
Trzy miesiące więzienia za gilotynowanie karpi. Handlarz z Krotoszyna usłyszał wyrok
Zaloguj się
 • plastikpiokio

  Oceniono 53 razy 43

  a mógł je przejechać autem po pijanemu wtedy może dostał by wyrok w zawieszeniu

 • puuchatek

  Oceniono 47 razy 31

  Co za bzdura… Gilotyna - nawet "tępa" - to moment. "Ogłuszanie" - przez walenie łbem ryby w twardą przedmiot, jak rozumiem - przy braku wprawy na pewno przysporzy zwierzęciu większych cierpień.

 • pieknyinaczej

  Oceniono 39 razy 27

  Debilny wyrok - żądam skazania wszystkich myśliwych to bo strzelają do zwierząt bez wcześniejszego ogłuszenia ich.

 • veronicahighlander

  Oceniono 41 razy 27

  O ile zgadzam się że bezsensowne bestialstwo powinno być karane o tyle zamykanie handlarza na 3miesiace do paki jest głupotą i brakiem rozsądku dla mnie ten wynik kompromituje sąd, ja wiem że Polska przez to zapunktuje u Greenpeacu i będziemy jawić się jako bardziej cywilizowani w świecie ale co z ubojem rytualnym który jest legalny, jest na skalę masową i jest jeszcze większym bestialstwem a przepraszam co wolno wojewodzie..., los karpia jest przesądzony. handlarz 3miesiace nie będzie pracował a my go będziemy utrzymywać, grzywna by wystarczyła.

 • supertiumacz

  Oceniono 26 razy 26

  A Francuzi twierdzili, że gilotyna taka humanitarna. Rach ciach, i po krzyku.

  Szkoda, że ten sprzedawca nie zabijał karpi w sposób ekologiczny, np. tak, jak robią to niedźwiedzie, wydry czy inne zwierzęta, czyli zaczynając od wygryzienia wątróbki z jelitami. Teraz eko jest na topie.

  Sędziom proponuję wycieczkę na jakiś trawler-przetwórnię. Wtedy wszyscy pracownicy dostaną po 3 miesiące, a kapitan to chyba dożywocie za kierowanie tą ohydną grupą przestępczą.

  Aha! I po wycieczce obowiązkowo bojkot wszystkich rybek w puszkach, mrożonych, wędzonych itp. Ponoć owies jest zdrowy i nie cierpi w casie zbiorów.

 • mark6

  Oceniono 32 razy 22

  Sąd ZWARIOWAŁ !!!!
  Młodzi ludzie sp... z tego polskiego prymitywnego BAGNA !!
  Za np. ZNĘCANIE się nad psami, lwami/ Śrem/ otrzymuje się wyroki w zawieszeniu ??
  Co to za Państwo? Co to za ludzie?
  Za zabicie karpia 3 miesiące więzienia a za znęcanie się nad żoną wyrok w zawieszeniu ?
  Wam się w Polsce wszystko najwyrazniej poj........

 • yaspiman

  Oceniono 32 razy 22

  gdyby je po prostu dusił w worku foliowym nikt by mu nie powiedział złego słowa.

 • titta

  Oceniono 29 razy 21

  3 misiace za zabijanie (zywych) karpi (trudno zeby martwe zabijal) ale swinie mozna bezkarnie w scisku hodowac?
  Nie mowiac juz o pobiciu zony (jednokotnym)?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX