Deklaracja LGBT+. Co jest w treść dokumentu? Jakie zajęcia zostaną wprowadzone do szkół?

Czym jest Deklaracja LGBT+ podpisana przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego? Co zmieni w programach warszawskich szkół? Podsumowujemy najważniejsze zapisy w karcie LGBT+.

Trwa burza wokół warszawskiej Deklaracji LGBT+ podpisanej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Podczas regionalnej konwencji PiS w Jasionce koło Rzeszowa prezes partii Jarosław Kaczyński komentował jeden z jej zapisów, mówiących o prowadzeniu zajęć z edukacji seksualnej w szkołach zgodnej ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Zdaniem krytyków, do których należy także prezes PIS, mają one prowadzić do "bardzo wczesnej seksualizacji dzieci". 

Stowarzyszenie Miłość Nie wyklucza: "Kaczyński dał sygnał do ataku na osoby LGBT+"

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego skomentowało m.in. Stowarzyszenie "Miłość Nie Wyklucza", które współtworzyło Deklarację LGBT+. Członkowie ww. stowarzyszenia są zdania, że prezes PiS "dał sygnał do ataku na osoby LGBT+, podobnie jak w poprzednich latach, gdy za cel obierano uchodźców". Do sprawy odniósł się także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, tłumacząc, że "wszystkie rewelacje o lekcjach masturbacji są zwykłym, cynicznym oszczerstwem", a Deklaracja LGBT+ ma na celu poprawę sytuacji osób należących do społeczności LGBT+, które ze względu na swoją nieheteronormatywność są narażone na zastraszanie i lincz.

Deklaracja LGBT+ w Warszawie. O czym mówi ten dokument?

Czym właściwie jest Deklaracja LGBT+, która stała się kością niezgody? To dokument wypracowany przez środowisko osób LGBT+, sztab wyborczy kandydata Rafała Trzaskowskiego, a po jego wygranej także przez przedstawicieli warszawskiego ratusza. Dokument ten został podpisany 18 lutego br. i ma poprawić sytuację osób LGBT+ mieszkających w Warszawie.

Deklaracja LGBT+ jest zobowiązaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego wobec lokalnej społeczności LGBT+, która ma prowadzić do realizacji konkretnych działań w czasie trwania jego kadencji (lata 2018-2023). Najważniejszymi punktami Deklaracji LGBT+ jest:

 • stworzenie hostelu interwencyjnego, który będzie miejscem schronienia dla osób LGBT+  wyrzuconych z domu lub obawiających się o swoje życie w miejscu zamieszkania,
 • utworzenie tzw. "tęczowej pomocy miejskiej", będącej systemem szybkiego reagowania i niesienia pomocy w przypadkach przemocy wobec osób LGBT+,
 • start programu "Latarnik", dzięki któremu w każdej szkole będzie przynajmniej jedna osoba z kadry, która zainterweniuje i pomoże młodzieży i dzieciom LGBT+ prześladowanym z powodu orientacji lub tożsamości płciowej,
 • zapewnienie rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej we wszystkich warszawskich szkołach, zgodnej ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO),
 • stworzenie centrum społecznościowego dla osób LGBT+, które wspierać będzie oddolne inicjatywy tej społeczności,
 • rozpoczęcie współpracy miasta z pracodawcami przyjaznymi osobom LGBT+ i tęczowymi sieciami pracowniczymi
 • stosowanie klauzul antydyskryminacyjnych w umowach z kontrahentami miasta.
 • patronat prezydenta Warszawy nad Paradą Równości,
 • zapewnienie wolności artystycznej i wsparcia dla klubów sportowych LGBT+
Więcej o:
Komentarze (229)
Deklaracja LGBT+. Co jest w treść dokumentu? Jakie zajęcia zostaną wprowadzone do szkół?
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 38 razy 20

  No to mamy powtórkę. Nowego wroga przed wyborami. Sztucznego. Wroga. A jakże.
  PRAWDZIWI WROGOWIE TO AFERZYŚCI Z EKIPY RZĄDZĄCEJ !!!!
  I to nimi trzeba się zająć. Rozliczyć afery.
  KONIECZNIE PRZED WYBORAMI.

 • yslsl

  Oceniono 30 razy 14

  A tak w innym temacie: Edukacja seksualna sensownie prowadzona w szkole i tak - pod każdym względem, równiez tym, że kolegi o odmiennej orientacji nie nalezy napie**ać na przerwie. Jest bardzo dobra nawet dla Was Prawaków. Bo np wydatnie przyczynia się do ograniczenia liczby aborcji co jest udowodnione. Nawet też nie wspominam o dalekosiężnych i subtelniejszych skutkach - czyli zmniejszenia poziomu frustracji w narodzie, w którym KK wdrukowuje wieczne poczucie winy zamiast radości z seksu. Człowiek zaspokojony i nie zawstydzony swoją seksualnością oraz nie przesladowany jak orientacja nie taka - jest znacznie bardziej pożyteczny dla ojczyzny, bo nie wyładowuje swoich frustracji poprzez np agresję, alkoholizm, przemoc domową - ale jest miły, przyjazny i zajmuje się bardziej pracą niż znękaną duszą. Do tego duzo bardziej świadomie wybiera partnerów życiowych itd itp. Parę pokoleń wyzwolonych z frustracji seksualnej i ten kraj byłby 100 razy lepszy według mnie. No ale zapewne taka wizja jest wroga prawakom i zwłaszcza Kościołowi.

 • bopaw1957

  Oceniono 23 razy 13

  Po aferach Kościoła wylansowano problem "GENDER" :-),
  Po powszechnym PISowskim :populiźmie, nepotyźmie, łamaniu Konstytucji, TVpis, wierzach na Srebrnej itp ... - przykrywką ma być LGBT+ ???

 • remo29

  Oceniono 30 razy 12

  Nie można dopuścić do tego, żeby dzieci dowiedziały się, że jak ksiądz wtyka im łapy do majtek, to jest to czynność seksualna, a nie żarty i zabawa. Ot i wszystko.

 • pan.szklanka

  Oceniono 25 razy 11

  Jakże mogą być prowadzone zajęcia z masturbacji, skoro już czterolatek dowiaduje się od katechety, więc na ogół eksperta w dziedzinie, że od niej usychają ręce, rozwija się ślepota i zsiada mleko?

 • kemor234

  Oceniono 23 razy 11

  JAK DZIECKO MA SIĘ DOWIEDZIEĆ, ŻE "DOROSŁY" ROBI MU COŚ ZŁEGO ????
  JAK MA REAGOWAĆ ???? CZY TYLKO WSTYDEM ????

 • drmuras

  Oceniono 34 razy 10

  KONSTYTUCJA!!!!! Zgodnie z art. 48 Konstytucji RP (Dz. U. z 1997r., Nr 78, poz. 483) „Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania”.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX