Kuria w Tarnowie zniechęca katechetów do strajku. "Wystawianie dobrego imienia Kościoła na szwank"

Kuria Diecezjalna w Tarnowie apeluje do katechetów, zarówno świeckich, jak i księży oraz zakonników, by nie brali udziału w strajku nauczycieli zaplanowanym na kwiecień. Zdaniem kurii, katecheci pozbawiliby się w ten sposób neutralności.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada na 8 kwietnia rozpoczęcie bezterminowego strajku. Dwa dni później rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, protest może zakłócić ich przebieg.

Strajk się odbędzie, jeśli w referendum, które potrwa do 25 marca, weźmie udział połowa uprawnionych nauczycieli i większość z nich opowie się za strajkiem. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się zwiększania o 1000 złotych kwoty bazowej.

Strajk nauczycieli. Katecheci wezmą udział?

Pod znakiem zapytania stoi udział katechetów w strajku - zarówno tych świeckich, jak i i księży oraz zakonników. Konferencja Episkopatu Polski jak dotąd nie wystosowała oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Zrobiła to już jednak Kuria Diecezjalna w Tarnowie, która udziałowi katechetów się sprzeciwia.

- Katecheta jest w szkole przedstawicielem Kościoła, pracuje na podstawie imiennej misji - skierowania, które wydane jest przez Księdza Biskupa. Katecheci, pomimo zatrudnienia przez szkołę w charakterze nauczycieli, reprezentują więc Kościół i biskupa

- komentuje ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii.

- W związku z tą okolicznością nauczyciele religii nie mogą angażować się w tego rodzaju akcje, które pozbawiałyby ich właściwej neutralności, a zarazem mogłyby wystawić na szwank dobre imię Kościoła. Ponadto statut katechety jasno precyzuje, że katecheci nie angażują się w działalność związków zawodowych - dodaje.

Więcej o:
Komentarze (185)
Kuria w Tarnowie zniechęca katechetów do strajku. "Wystawianie dobrego imienia Kościoła na szwank"
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 51 razy 39

  Godło Polski powinno wisieć w centralnym miejscu, a wokół niego nie powinno być żadnych przedmiotów, ani symboli religijnych. Takie są zalecenia NIK.

 • andree111111

  Oceniono 42 razy 32

  Kościół swoje dobre imię stracił już dawno puszczając się za majątek i kasę z każdym.

 • fakiba

  Oceniono 43 razy 31

  Jacy oni są niezależni , podlegają pod kościół i pod nikogo więcej

 • cezaryk

  Oceniono 37 razy 29

  > Katecheci, pomimo zatrudnienia przez szkołę w charakterze nauczycieli,
  > reprezentują więc Kościół i biskupa.
  To może niech idą reprezentować gdzie indziej? W salkach katechetycznych przy parafii na przykład. Że salki przerobione na biznesy? Mniej marności zalecam, więcej nauczania.

 • fakiba

  Oceniono 36 razy 26

  To kuria ma dobre imię chyba tylko wśród swoich takich jak oni

 • mariner4

  Oceniono 32 razy 22

  Dobre imię kościoła na szwank! To oni jeszcze mają jakieś dobre imię?

 • threemen

  Oceniono 31 razy 21

  A co to za wiadomość jest. Wiadomo, że kościół i reżim to dwa bratanki.

 • karl.franc

  Oceniono 22 razy 20

  nie rozumiem jednego, czy przypadkiem zakaz brania udzialu w strajku to nie jest jawny dowod na to ze kuria opowiedziala sie po jednej ze stron?
  chcac byc bezstronnym, kuria powinna powiedziec ze branie udzialu w strajku jest kwestia indywidualna i pozostaje to do wyboru katechety czy chce strajkowac czy nie
  a tak wyszlo ze kuria popiera rezim bo im daje, zaloze sie ze gdyby stalin oddal pol zsrr watykanowi to by go swietym zrobili

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX