Lublin. Mężczyzna oskarżył księdza, że zgwałcił go w dzieciństwie. Wyrok: przeprosiny

Sąd w Lublinie nakazał księdzu Walerianowi S. przeprosić Piotra Halliopa, który oskarżył go o gwałty i molestowanie - donoszą lubelskie media.

Jak opisuje "Kurier Lubelski" ks. Walerian S. odwiedzał rodzinny dom Piotra Halliopa. W latach 1986-1994 rodzice często zostawiali go z duchownym. Miał wtedy zaledwie kilka lat. Pięć lat temu w liście do lubelskiej Kurii Metropolitalnej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego opisał, że był molestowany i gwałcony przez emerytowanego dziś księdza profesora KUL.

Lublin. Przeprosiny dla ofiary księdza

Domagał się od duchownego 500 tys. zł zadośćuczynienia, ale Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił jego roszczenia uznając, że się przedawniły. Sąd przyznał jednak, że ksiądz powinien przeprosić.

Treścią przeprosin zajął się sąd apelacyjny. W przeprosinach ma być mowa o "naruszeniu dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986-1994" - słyszymy w wyroku na poniższym nagraniu Polskiego Radia Lublin. Walerian S. ma ponadto przeprosić ofiarę jako ksiądz, a nie osoba prywatna.

 

Ofiara domagała się przeprosin od Archidiecezji lubelskiej za to, że nie reagowała. W ocenie sądu jednak kuria podjęła działanie i w 2014 r., niedługo po zawiadomieniu o działaniach księdza, wszczęła postępowanie kanoniczne. Ponadto Abp Stanislaw Budzik przeprosił za księdza.

Halliop planuje odwołać się do Sądu Najwyższego. Złożył też skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Domaga się od ks. Waleriana S. 150 tys. euro zadośćuczynienia.

Więcej o:
Komentarze (270)
Lublin. Mężczyzna oskarżył księdza, że zgwałcił go w dzieciństwie. Wyrok: przeprosiny
Zaloguj się
 • joankb

  Oceniono 91 razy 75

  Bardzo nieśmiało przepraszam, że spie...łem ci życie.
  Twój Jezusicek z Maryjką. Trzym się.

 • xan-ti

  Oceniono 49 razy 37

  Skandal. W USA kancelarie adwokackie puściły tę zboczoną kościelną patologię z torbami, tak że kościoły musieli sprzedawać, aby spłacić ofiary, a u nas PRZEDAWNIENIE, sądy po stronie sprawców, klech ponad prawem, rząd produkuje rzekomo publiczne, ale dla kościelnych przestępców TAJNE rejestry kościelnych gwałcicieli, przyczyniając się tym samym do ukrywania.
  Pedofil kościelny ma w PL silne wsparcie, politycy są sklerykalizowani, nie ma nadziei. Polska będzie jeszcze długo ostatnim bastionem kościelnych pedofilów. Wszędzie zrobili już z tym świństwem porządek, ale u nas czarno to widzę. A biskup, który 7 razy przenosił pedofila z wyrokiem, z parafii do parafii, aby mógł molestować ciągle nowe dzieci ma czelność pieprzyć z ambony i mówić ludziom jak mają żyć.

 • je2bny

  Oceniono 48 razy 36

  Curva - przeprosiny !!!

  Sędzia jest idiotą, CZY TYLKO udaje idiotę .

 • swru

  Oceniono 29 razy 29

  To teraz za gwałt są przeprosiny ? A jeszcze niedawno pisiory oficjalnie domagały się kary śmierci (za gwałt w Rimini)

 • state77

  Oceniono 35 razy 29

  To i tak dobrze, że ofierze nie kazali przeprosić klechy. Cuda panie, cuda!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX