Środa Popielcowa. Czy trzeba iść do kościoła? Co symbolizuje posypywanie głowy popiołem?

Dziś katolicy obchodzą Środę Popielcową - dzień, który rozpoczyna Wielki Post. Przez następne dni wierni będą przygotowywać się duchowo do zbliżających się świąt wielkanocnych.

Środa Popielcowa jest początkiem trwającego 40 dni Wielkiego Postu. Tradycyjnie tego dnia wszyscy wierzący udają się do kościoła, by posypać głowę popiołem. Zwyczaj ten ma symbolizować żałobę i pokutę oraz przypominać wszystkim o śmiertelności. Od tego dnia liturgia zdominowana jest przez kolor fioletowy, w kościołach rzadziej też dzwonią dzwony. Podczas postu powinno się powstrzymywać od objadania się, picia alkoholu i uczestniczenia w hucznych zabawach. 

Środa Popielcowa - czy uczestniczenie we mszy świętej jest obowiązkowe?

Msza odprawiana w Środę Popielcową nie jest dla katolików obowiązkowa. Zgodnie z zapisami Kościoła wierzący zobowiązani są do uczestniczenia we mszy świętej w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane: Święto Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia), Objawienia Pańskiego (6 stycznia), Boże Ciało/Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada) i Boże Narodzenie (25 grudnia). Brak uczestnictwa we mszy świętej podczas Środy Popielcowej nie jest więc uznawane za grzech.

Środa Popielcowa - kogo obowiązuje post?

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego wierzących obowiązuje w czasie Wielkiego Postu wstrzemięźliwość od przyjmowania pokarmów mięsnych. Ponadto katolicy powinni stosować się do postu ścisłego, który zakłada spożywanie trzech posiłków w ciągu dnia, w tym tylko jednym można najeść się do syta. Post obowiązuje wierzących od 18 do 60. roku życia. Z mięsa powinny rezygnować już nastolatkowie mający powyżej 14 lat. 

Więcej o:
Komentarze (77)
Środa Popielcowa. Czy trzeba iść do kościoła? Co symbolizuje posypywanie głowy popiołem?
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 11 razy 9

  Trudno sobie wyobrazić statystycznego pasibrzucha z ePISkopatu poszczącego choć jeden dzień, nie mówiąc o czterdziestu.

 • remo29

  Oceniono 17 razy 7

  Głódź w ramach postu machnie tylko 0,5 litra, 0,7 dopiero na święta.

 • sector23

  Oceniono 11 razy 7

  Cokolwiek to symbolizuje, to cała ekipa tzw. Episkopatu z przyległościami powinna sobie wysypywać na głowy zawartość całego popielnika. W dodatku przez 365 dni w roku, a w co czwartym przez 366.

 • polakadam

  Oceniono 9 razy 7

  Pisiory posypią się popiołem. Ale czy to coś da? Dalej będą takimi szujami jak dotychczas. Zamiast poddać się refleksji i przyznać do błędu.

 • wujekdolf

  Oceniono 9 razy 7

  rozliczcie się z pedofilii ćwoki w sukienkach!

 • slawek12-1

  Oceniono 6 razy 4

  Zjadłem dzisiaj kurczaka po diabelsku. To taka moja tradycja w ten dzień. Robię to od kilkudziesięciu lat.

 • grundol1

  Oceniono 6 razy 4

  Nigdy nie rozumiałem jak słowa "z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" mają się do mitu zmartwychwstania. Przecież te słowa to de facto motto ateizmu.

 • Bozenna Jurkiewicz

  Oceniono 6 razy 4

  Nie jestem fanatyczką, ale nie mogę tolerować zwykłego chamstwa ... Dziwię się , że administrator pozwala na niektóre komentarze...

 • zigzaur

  Oceniono 8 razy 4

  Popielec? Wypaliłem cygaro. Ale bez religijnych pobudek. W Wielki Piątek jadam kebaba z baraniny - na pamiątkę ofiary baranka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX