Skandal w Lublinie. NFZ nie ma pieniędzy na leki dla 60 chorych z rakiem płuc

Fundacja Alivia alarmuje, że 60 pacjentów z rakiem płuc w Lublinie zostało bez odpowiednich leków. Fundacja tłumaczy, że winne są braki w budżecie NFZ, który nie przewidział na nie refundacji.

Alivia - Fundacja Onkologiczna poinformowała o dramatycznej sytuacji chorych na raka płuca w Lublinie. 60 chorych na ten rodzaj nowotworu nie otrzymuje obecnie refundowanych leków, dzięki którym ich leczenie może być skuteczne.

Lublin. NFZ nie ma pieniędzy na leczenie 60 pacjentów chorych na raka płuca

Tak wynika z korespondencji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Placówka od prawie roku musiała walczyć o sfinansowanie leczenia dla pacjentów z rakiem płuc. Do tej pory, jakoś się udawało, ale gdy refundacją zostały objęte nowe leki, problem okazał się być nie do przeskoczenia. Gdy szpital w Lublinie poprosił NFZ o 13 mln złotych na sfinansowanie nowoczesnego leczenia dla 60 pacjentów, nadeszła odmowna odpowiedź. Wytłumaczono, że nie ma na to pieniędzy. 

Dla pacjentów z rakiem płuca ta zła wiadomość. Tylko nowoczesna terapia jest w stanie przedłużyć im życie. Teraz szpital będzie musiał podać im jednak mniej skuteczną chemioterapię, co może skrócić życie osób z zaawansowanym nowotworem nawet o połowę. 

Co więcej, Alivia informuje, że taki problem jest nie tylko w Lublinie. Niepokojące sygnały nadchodzą także ze Szczecina i z Warszawy

Fundacja Alivia przypomina, że już w zeszłym roku alarmowała, że na leczenie onkologiczne brakuje pieniędzy. We wrześniu 2018 r. informowano, że koszt podwyżek dla lekarzy, pielęgniarek i położnych (6,5 mld złotych) przekroczy wzrost budżetu NFZ o 2,5 mld złotych. W kolejnych miesiącach okazało się też, że mazowiecki oddział NFZ nie ma funduszy na pokrycie kosztów leków, chemioterapii oraz innych świadczeń onkologicznych. "Pieniędzy w dyspozycji NFZ jest zbyt mało" - pisze fundacja. 

Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia mówi o skandalu. Tłumaczy, że minister zdrowia wydał decyzje refundacyjne bez zabezpieczenia i zapewnienia środków na ich realizację. 

Skala tego patologicznego zjawiska jest nieznana. Wydawano decyzje refundacyjne na zapas, szukając poklasku dla swojej polityki. Kto weźmie odpowiedzialność za przedwczesne odejście tych chorych?

- mówi Poliński.

Więcej o:
Komentarze (129)
Skandal w Lublinie. NFZ nie ma pieniędzy na leki dla 60 chorych z rakiem płuc
Zaloguj się
 • oszrany

  Oceniono 62 razy 58

  Ale na lalunie z nbp jest, na nagrody bo im sie nalezalo tez, na ojca dyrektora, propagande w tvpis itp tez jest. A na sluzbe zdrowia nie ma. Takie pisowski podejscie, dla nas miliony dla suwerenu 500+ i niech zdycha jak nie ma na prywatne leczenie.

 • tete.a.tete

  Oceniono 39 razy 37

  To jest nowy program PiS o nazwie Eutanazja+. Wiadomo, że z pustego i Salomon nie naleje więc wg PiS jednych trzeba poświęcić aby innym dać.

 • jozinzpolski

  Oceniono 32 razy 32

  Najważniejsze, że Tadek ma nowego Maybacha. Ale to nie z naszych podatków, dał mu go bezdomny pan Stanisław.... niestety umarł (czyżby na raka płuc?)

 • alderaan

  Oceniono 31 razy 29

  Ale jest 500+ na drugie dziecko, będzie 500+ na pierwsze dziecko, jest 1,3 mld na TVPiS, będzie na 13 emeryturę, jest na Rydzyka.
  Kto głosował na te tuzy intelektu i umiejętności gospodarczych, niech ma moralniaka.

 • czechy11

  Oceniono 30 razy 28

  Wyborcy PiS ze ściany wschodziej ale o co chodzi? Przecież macie teraz najlepszy rząd na świecie i w kosmosie a jakimś rakiem nie należy sie przejmować! Grunt ze Jacek Kurski i kumple w TVPiS maja w kieszeni 1 mld 600 mln złotych ekstra z naszych podatków na dalsze zapewnianie was o bezgranicznych sukcesach rządzącej ekipie, o wilkopomnosci programu rozdawnictwa kasy na kredyt i na zatrudnianie kancelarii prawnych do uciszania pozwami tych co śmią powiedzieć prawdę o tym czym jest TVPiS pod światłym przywództwem partyjnego bonzy towarzysz Kurskiego. Niech żyje nam dobra zmiana. Niech żyje.

 • mmeydey

  Oceniono 23 razy 21

  a jest na lot Dworczyka rządowym samolotem do Wrocławia, jest na służbową bmkę dla każdego pisowskiego nominata w rządzie

 • zigzaur

  Oceniono 21 razy 19

  Oczywiście, urzędasy z NFZ dostały nagrody, bo im się należało?

 • norbertrabarbar

  Oceniono 22 razy 18

  Ważne, że są pieniądze na 500+
  - kilku chorych na raka nie da PiSowi zwycięstwa.

 • puuchatek

  Oceniono 18 razy 16

  500+ to inna bajka - ale jak słyszę, że brakuje 13 milionów, a Kur…skiemu dali ponad miliard…

  Dobra zmiana, jego mać…

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX