Polak z nagrodą za najlepszą książkę fotograficzną na świecie! Rigamonti płakał ze wzruszenia

Książka polskiego fotografa otrzymała tytuł najlepszej książki fotograficznej na świecie w prestiżowym konkursie "Pictures of the Year International". "ECHO" to wyjątkowa publikacja o Wołyniu i miejscach, których już nie ma.

"Płakał jak się rodziły nasze dzieci. Płacze dziś, kiedy książka Echo okazała się najlepszą książką fotograficzną na świecie. Pictures of the Year!" - napisała na Facebooku Magdalena Rigamonti, dziennikarka, autorka tekstów książki i żona fotografa. 

"ECHO" to książka fotograficzna o Wołyniu, autorstwa duetu dziennikarsko-fotograficznego Rigamontich. Maksymilian Rigamonti jest twórcą fotografii, laureatem Grand Press Photo, a teksty do książki napisała Magdalena Rigamonti, również laureatka Grand Pressa.

Książka oprócz wyjątkowego tematu ma także oryginalną formę - karty z czarno-białymi zdjęciami rozkładają się jak mapy. Przy fotografiach znajduje się kilkuwersowy tekst, nazwa wsi i współrzędne geograficzne. Rigamonti w ten sposób opisał swój projekt:

Jeżdżę do miejsc, których nie ma. Spotykam ludzi bez przyszłości, żyjących przeszłością. Dziś tam, na Wołyniu są tylko puste miejsca po dawnych polskich osadach i wsiach. Prawie wszystkie zniknęły w 1943 roku. Można je znaleźć na starych mapach, próbować namierzać GPS-em. Tam materialna jest tylko pustka. I ja tę pustkę fotografuję. Bezbrzeżne krajobrazy, szczere pola i tylko gdzieniegdzie ktoś postawił krzyżyk. Tu była szkoła, w tamtej wsi mieszkało dwa tysiące ludzi, tam kościół, tu z okolicznych wsi co środa zjeżdżali na targ, a tam był urząd gminy. Nie ma nic. Tylko przyroda. A w okolicach ukraińskie wsie. Fotografuję analogowym aparatem średnioformatowym. Szukam tego, czego nie ma i próbuję opowiadać historię Wołynia, krainy skażonej śmiercią.
 

Pictures of the Year International to konkurs organizowany od 1944 roku i - jak podaje branżowy serwis Fotopolis.pl - "choć mniej nagłośniony, przez wielu stawiany jest rangą na równi z World Press Photo". Wśród finalistów kategorii na fotograficzną książkę roku znalazł się jeszcze jeden Polak - Kacper Kowalski, który w swojej książce ukazał świat zasypany śniegiem, fotografowany z lotu ptaka. "Nie jest ważne, co widzę. Ważne jest to, co odczuwam, gdy patrzę" - pisze o książce "Over" sam autor. 

Więcej o:
Komentarze (20)
Polak z nagrodą za najlepszą książkę fotograficzną na świecie! Rigamonti płakał ze wzruszenia
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 21 razy 17

  Gratulacje za talent i za poruszenie tego trudnego tematu.

 • mer-llink

  Oceniono 17 razy 13

  Gratulacje dla p.p. Rigamontich!!!!!

 • art_102

  Oceniono 13 razy 11

  Piękni, utalentowani ludzie z pasją, poświęcający lata na zgłębienie tematu i przedstawienie go w formie ksiażki, bez grama dotacji, bo te są zarezerwowane dla misiewiczów dojnej zmiany.
  Chociaż, w tym przypadku akurat dobrze, są niezależni. Nikt im nie będzie mówił co mają robić, ani sobie ich sukcesem gęby wycierał.
  Gratuluję, zajawka zdjeć w filmie pokazuje wielką wrażliwość i swietne ujecia. Cieszę się, ze trud tak fajnych, zdolnych ludzi został doceniony w świecie. Nagroda super♥

 • cleryka

  Oceniono 11 razy 9

  Gratulacje dla pp. Rigomonti..taka nagroda to sukces Wasz drodzy Państwo..

 • mlody_dron

  Oceniono 18 razy 6

  Super, że nie pokazaliście ani jednego zdjęcia z tej nagrodzonej książki!

 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 3

  ja bym powiedzial - album
  ksiazki o fotografii pisali Cyprian, Pekoslawski i paru innych, nie wspominajac o zagranicznych
  ksiazka z obrazkami, to album

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 1 raz 1

  W Polsce mówimy na to album....

 • maj.basia

  Oceniono 1 raz 1

  Chcę kupić tę książkę! Mam wiele wspaniałych albumów,a
  Wasz album będzie dla mnie ukoronowaniem zbiorów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX