Dziś Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Prezydent i premier na uroczystościach

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W uroczystościach upamiętniających żołnierzy powojennego podziemia wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe, które w tym roku obchodzimy po raz dziewiąty. Upamiętnia ono żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustawę o jego ustanowieniu w 2011 roku przyjęły Sejm i Senat, a podpisał ją były prezydent Bronisław Komorowski.

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Dlaczego obchodzimy je 1 marca?

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy 1 marca ze względu na to, że 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie zostali straceni członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.

Uroczystości z okazji Dnia "Żołnierzy Wyklętych". Jak świętuje prezydent?

W tegorocznych uroczystościach upamiętniających "Żołnierzy Wyklętych" biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Polski o godzinie 11:00 wręczy odznaczenia państwowe, o godzinie 14:45 weźmie udział w uroczystościach w miejscowości Wysokie Mazowieckie, a o 18:00 wróci do Warszawy, gdzie na pl. Piłsudskiego odczytany zostanie Apel Pamięci. W tym miejscu planowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. W wydarzeniu na pl. Piłsudskiego wezmą udział także premier Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak. W godzinach 19:00-20:00 uczestnicy przemaszerują do archikatedry św. Jana Chrzciciela ustaloną wcześniej trasą -  ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, pl. Zamkowym i ul. Świętojańską.

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Utrudnienia w ruchu w Warszawie

Ze względu na uroczystości związane z Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" w Warszawie zapowiedziano liczne utrudnienia w ruchu drogowym. Przez cały dzień obowiązuje dziś zakaz zatrzymywania się pojazdów na ul. Królewskiej od Krakowskiego Przedmieścia do ul. Marszałkowskiej i na ul. Rakowieckiej od al. Niepodległości do ul. Kazimierzowskiej. Z ruchu wyłączone zostaną także ulice, na których odbędzie się przemarsz. Mieszkańcy Warszawy powinni pamiętać także o tym, że autobusy linii E-2, 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 będą jeździć objazdami.

Więcej o:
Komentarze (385)
Dziś Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Prezydent i premier na uroczystościach
Zaloguj się
 • wujekdolf

  Oceniono 57 razy 47

  "narodowy" dzień pamięci bandytów wyklętych... miejmy nadzieje że już ostatni.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 49 razy 41

  Ciekawe czy będą klęczeć pod pomnikiem Ognia czy innego Łupaszki czy jak zwykle tylko kwiaty na grobach rodzimych nazioli z brygady świętokrzyskiej NSZ?

 • taroudant

  Oceniono 45 razy 37

  W niedzielę Dzień Pedofila, za tydzień święto ormowca, a już w kwietniu urodziny Hitlera. Maliniak ma bardzo napięty program.

 • obywatelpiszczyk55

  Oceniono 41 razy 33

  Nastał czas celebracji morderców, hmm Quo vadis Ojczyzno? Mamy czas barbarzyńców to fakt, ale czy faceci zarzynający własnych obywateli są bohaterami ?.....co się dzieje z Polskimi głowami?

 • florian88

  Oceniono 33 razy 31

  Zabijanie dzieci,cywilów,znęcanie a wręcz pastwienie się nad nimi to okrutna zbrodnia zasługująca na potępienie.Tylko ludzie podli i bez kręgosłupa moralnego czynią to lub upamiętniają takich oprawców. Pracownicy IPN dobrze wiedzą kto mordował dzieci , gwałcił i mordował kobiety.Zaniechanie swoim obowiązkom służbowym to także przestępstwo.

 • polakadam

  Oceniono 29 razy 23

  Nie uznaję tego święta od kiedy władza przestała odróżniać prawdziwych bohaterów wyklętych od zwykłych bandytów ludobójców.

 • rattus-rattus

  Oceniono 27 razy 23

  Jak miło. Rabusie, gwałciciele, mordercy... ale nasi. Narodowi. Patrioci i katolicy.
  PS
  Ale jak Ukraińcy czczą pamięć Bandery i UPA to już nam się nie podoba.

 • placowy

  Oceniono 28 razy 22

  Napady na pocztę i sklepy GS-u, mordowanie zwykłych ludzi na wsi czy to był PPR-owiec czy PSL-owiec zależy kto któremu watażce z lasu zalazł za skórę, LUDZIE MIELI DOŚĆ WOJNY A TU JESZCZE SWOI SWOICH MORDOWALI !!!!

 • zd46

  Oceniono 20 razy 20

  Wystarczy przypomnieć, jak Premier polskiego rządu,Mateusz Morawiecki, modli sięi składa wieniec w barwach narodowych, w Monachium, na grobie „Brygady Świętokrzyskiej”, która w czasie II wojny światowej współpracowała z hitlerowcami dla własnych celów politycznych i w imieniu przedwojennych oligarchów i bogatego ziemiaństwa. Taka jest prawda historyczna i fakty o których można poczytać w wielu naukowych publikacjach w internecie. Pan Premier nie odwiedził natomiast pobliskiego, niemieckiego, obozu koncentracyjnego i tysięcy grobów polskich ofiar zagłady. Pan Premier chce innej Polski? Jakiej? Nacjonalistycznej? Z odgrzebanymi demonami? Dlaczego tolerowani są narodowcy i inne,nawet faszyzujące, grupy? Co my świętujemy??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX