"Wiadomości" TVP w 40 sekund uwinęły się z materiałem o NBP. O Wojciechowskiej - ani słowa

Sprawę ujawnienia zarobków w NBP "Wiadomości" TVP zamknęły w materiale, który trwał mniej niż minutę. O dyrektor Martynie Wojciechowskiej widzowie nie usłyszeli ani słowa, za to o oświadczeniu NBP sprzed prawie dwóch miesięcy - już tak.

"Wiadomości" TVP miały w środę trudny orzech do zgryzienia. Informacja o tym, że ujawniono zarobki kadry kierowniczej w Narodowym Banku Polskim pojawiła się w telewizyjnym dzienniku, ale problemem było co innego.

Materiał był zupełnie "nieosadzony" w historii tej sprawy. Widzowie TVP nie dowiedzieli się, że afera z zarobkami NBP swój początek miała w publikacjach "Gazety Wyborczej" o tym, że dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji Martyna Wojciechowska zarabia blisko 62 tys. zł miesięcznie.

Z danych NBP wynika, że Wojciechowska miesięcznie zarabiała ponad 49,5 tys. zł. Do tego - jak opisywała "GW" - dochodziło 12 tys. zł w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, gdzie została oddelegowana przez NBP.

"Wiadomości" TVP przypominają wyliczenia NBP

"Wiadomości" TVP ograniczyły się do przekazania informacji (materiał trwał mniej niż minutę, niewiele ponad 40 sekund), że w ujawnionych przez NBP kwotach uwzględniono wszystkie premie i dodatki. Odczytano też taką informację:

Wcześniej NBP opublikował zestawienie, z którego wynika, że średnie wynagrodzenie dyrektora NBP jest obecnie niższe niż w latach poprzednich

Ta informacja z kolei pojawiła się w oświadczeniu NBP 9 stycznia tego roku, gdy bank centralny wskazywał:

Przeciętne wynagrodzenie brutto na stanowisku dyrektora w NBP (ustalone w oparciu o PIT) wyniosło w: 2014 r. - 38 098 zł, 2015 r. - 37 110 zł, 2016 r. - 37 381 zł, 2017 r. - 37 069 zł, 2018 r. - 36 308 zł (a więc za kadencji prezesa Marka Belki i prezesa Adama Glapińskiego)
Więcej o:
Komentarze (119)
Jawność zarobków w NBP. Materiał "Wiadomości" TVP bez wątku Martyny Wojciechowskiej
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 58 razy 48

  Jaki ma sens komentowanie tego, co pokazują w TVP? Można dyskutować z programem informacyjnym, można dyskutować z publicystyką - ale dyskusja z propagandą jest z definicji bezcelowa.

 • vito60

  Oceniono 51 razy 41

  TVPISS nie po to dostała 1,26 mld by pokazywać jak się pissowcy pasą na podatkach obywateli.

 • stachud

  Oceniono 29 razy 25

  Pisowskie złodzieje. Po takim info nauczyciele nie maja sie co zastanawiac. Strajk. Moja żona musi dwa lata pracowac żeby zarobic tyle co ta lafirynda tego dziada glapińskiego. Qrestwo pierwszej wody.

 • emigrant_1984

  Oceniono 30 razy 24

  I znowu biedni prezenterzy będą musieli iść na kozetkę u psychiatry z powodu hejtu. Proszę pani a oni mnie nazywają ch...em propagandystą !

 • j-ugo

  Oceniono 26 razy 20

  Na pierwsze dziecko 500plus, - a dla dyrektora NBP 50000plus.
  PiS rozdaje nasze podatki.

 • an.chojnacki

  Oceniono 24 razy 16

  Zupełnie nie rozumiem zaskoczenia. Czy oczekiwano, że napiszą, że najlepiej zarabiającą osobą w NBP w czasie rządów PiS, jest pani od PR? W "szczujni" rządowej?
  Wolne żarty - jestem zdziwiony, że zarabia "tylko" sześćset tysięcy rocznie. Najprawdopodobniej posiada "wiedzę" i "umiejętności" potrzebne i niezbędne głównemu consigliere dojnych.

 • siekier35

  Oceniono 17 razy 13

  pożar w burdelu podczas powodzi
  ot tvkura

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX