Zmiana czasu 2019. Czy w Polsce przestawimy zegarki po raz ostatni? Wyjaśniamy

Zima chyli się ku końcowi. Już niedługo zmienimy czas z zimowego na letni. Kiedy przestawimy zegarki i dlaczego to robimy? Czy tegoroczna zmiana czasu będzie ostatnią? Wyjaśniamy.

Najbliższa zmiana czasu odbędzie się w niedzielę 31 marca. Tego dnia przestawimy zegarki, przesuwając wskazówki o jedną godzinę do przodu - z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to, że tego dnia pośpimy nieco krócej.

Zmiana czasu. Czemu służy przestawianie zegarków?

Stosowanie zmiany czasu ma pomóc w lepszym wykorzystaniu światła słonecznego, co skutkuje m.in. większą oszczędnością energii elektrycznej, a według niektórych badaczy także rosnącym bezpieczeństwem na drogach. Mimo pewnych zalet, zmiana czasu jest szeroko krytykowana. Zauważono m.in., że krótszy sen przy zmianie czasu może powodować zwiększoną liczbę wypadków drogowych i zawałów serca. Co więcej, powoduje to pewne trudności logistyczne, np. w transporcie kolejowym czy lotniczym.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Ze względu na rosnącą krytykę zmiany czasu Unia Europejska przeprowadziła otwarte konsultacje społeczne, które miały pokazać, czy Europejczycy chcą likwidacji zmiany czasu, czy też nie. Wykazały one, że 84 proc. wszystkich ankietowanych chce zniesienia zmiany czasu. W badaniu wzięło udział 4,6 mln osób i były to jak do tej pory cieszące się największą frekwencją konsultacje społeczne w Unii Europejskiej.

Wyniki badania skłoniły Unię Europejską do podjęcia prac nad likwidacją zmiany czasu. We wrześniu 2018 roku Komisja Europejska przygotowała i przekazała państwom członkowskim projekt dyrektywy w sprawie rezygnacji ze zmian czasu. Niestety, do tej pory nie podjęto jednoznacznej decyzji w tej sprawie. Projekt jest obecnie poddawany uzgodnieniom państw członkowskich, co oznacza, że nie możemy powiedzieć z całą pewnością, że zmiana czasu 31 marca będzie ostatnią zmianą czasu w historii. 

Więcej o:
Komentarze (141)
Zmiana czasu 2019. Czy w Polsce przestawimy zegarki po raz ostatni? Wyjaśniamy
Zaloguj się
 • mezzzai

  Oceniono 48 razy 26

  Najgorszym rozwiązaniem byłoby pozostanie w czasie zimowym. Nawet w czerwcu słońce zachodziłoby tuż po 20, a wschodziło o 3 w nocy i świeciło nie wiadomo po co i komu.

 • facio60

  Oceniono 30 razy 16

  Najpierw to chyba referendum w tej sprawie. Co artykuł w tej sprawie, to ostra polemika internautów niczym w sprawie aborcji. Osobiście wolę późniejszy zachód słońca. Jak rano idę do pracy i w niej siedzę, jest mi w miarę obojętne, czy świeci słońce czy nie. A ciemność o 15 -16 doprowadza mnie do szału. Swego czasu, wielki miłośnik Polski, dziennikarz niemiecki Stefan Mueller, na pytanie czy jest coś, co mu się w Polsce nie podoba, odpowiedział, że czas zimowy:)))
  Byłem wiele lat w Niemczech i tam skąd Mueller pochodzi (Wuppertal, słońce zachodzi o ok. 50 minut później niż w Polsce centralnej (Warszawa). Jakoś przyjemniej znosiło się krótkie dni.

 • tullianum

  Oceniono 15 razy 9

  Polska ma 40 minut różnicy w czasie słonecznym. Jesli zostaniemy na zimowym (czyli zblizonym do słonecznego) to w 2 połowie wakacji na wschodzie i w górach ciemno bedzie już o 20 tej. W Szczecinie ok 21 (te dodatkowe 20 to dlatego ze im dalej na pólnoc tym dłuzszy dzien).
  No ale niestety słońce wzejdzie trez o godzine wczesniej czyli rano szybciej bedzie cieplej niestety. Skonczy sie swiezy powiew do sypialni rano bo o 6 juz bedzie grzało.
  Czyli dla turystyki bedzie kicha bo o godzinę wczesniej ciemno - czyli króotsze wycieczki w góry, krótsze rejsy ma Mazurach, krócej dzieci na dworzu itp itd.
  Reasumując, to juz wole zeby zostać na letnim na stałe. Przy czym grudzien i styczeń to widno bedzie robić się dobrze po 8.

 • aa_propos

  Oceniono 17 razy 9

  Gowno zatem wyjaśniliscie.

 • blski

  Oceniono 9 razy 7

  Dwa razy w roku musze tlumaczyc mojej krowie, ze dojenie bedzie o innej godzinie.

 • minkat

  Oceniono 25 razy 7

  mam nadzieje, ze to ostatni raz i, ze czas zostanie letni. ja bym wolala miec zima jasno jak koncze prace, a nie jak w niej siedze.

 • eksporterka

  Oceniono 3 razy 3

  "ma pomóc w lepszym wykorzystaniu światła słonecznego," - a to niby w jaki sposób?
  Wychodzisz rano z domu do szkoły/pracy - na dworze jest jeszcze ciemno, wracasz - już jest ciemno.

  Gdyby zamiast opóźniać zas zimowy o godzinę , zrobionoby odwrotnie , to przynajmniej po południu , wychodząc ze szkoły/pracy ok. godz. 14- 16 , mielibyśmy jeszcze trochę słońca nad głową i ochotę na zdrowy , hartujący spacer w mroźny dzień.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX