Pomnik prałata Henryka Jankowskiego znów stoi w Gdańsku. "To złamanie prawa"

Pomnik księdza prałata Henryka Jankowskiego wrócił na swoje miejsce. Postawili go rano przedstawiciele komitetu społecznego i zwolennicy "kapelana Solidarności". Policja była obecna na miejscu i przyglądała się całej akcji.

"Ze złamaniem prawa oraz miejskiej własności, komitet społeczny w asyście Solidarności i przy biernej postawie policji od wczesnego ranka montuje figurę pomnika ks. Jankowskiego" - napisał na Twitterze Piotr Borawski wiceprezydent Gdańska. 

Ze zdjęć, które pojawiły się w mediach społecznościowych, widać, że figura prałata wróciła już swoje miejsce.   

Pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku został obalony w nocy z 20 na 21 lutego przez trzech mężczyzn. Po przewróceniu go, miasto chciało przetransportować rzeźbę do magazynu, ale zablokowali to członkowie społecznego komitetu, który był inicjatorem budowy monumentu kapelana "Solidarności". Wobec ks. Jankowskiego padają oskarżenia o pedofilię i molestowanie seksualne, sprawę nagłośnił "Duży Format" w grudniu ubiegłego roku.

Po blokadzie władze Gdańska zdecydowały o tym, by oddać rzeźbę prałata Henryka Jankowskiego społecznemu komitetowi. Krzysztof Dośla, przewodniczący komitetu budowy pomnika, zapowiedział, że w piątek rzeźba powróci na swoje miejsce. Tymczasem władze miasta stwierdziły, że ponowny montaż pomnika wymaga ich wcześniejszej zgody.
- Stoimy na stanowisku, że obecnie pomnik nie może stać w przestrzeni miejskiej. Podkreślmy - nie jest on własnością miasta, tylko komitetu społecznego, jednak gdyby miał stanąć w innym miejscu, musiałaby wyrazić na to zgodę rada miasta - mówiła w piątek w rozmowie z gazeta.pl Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzeczniczka prezydenta Gdańska. Dodała, że o dalszym losie pomnika rada miasta miała zdecydować na sesji 7 marca.

- Sądzę, że 7 marca ten temat zostanie rozwiązany, jednak bez dyskusji na pewno się nie obejdzie. Rozmawiamy nie tylko o pomniku, jest też kwestia honorowego obywatelstwa i nazwy skweru, przy którym pomnik do tej pory stał - dodała Skorupka-Kaczmarek.

Trzem mężczyznom, którzy w Gdańsku obalili pomnik ks. Henryka Jankowskiego, prokuratura postawiła zarzut znieważenia pomnika i zniszczenia mienia. Grozi im do pięciu lat więzienia. Sprawcy nie przyznają się do winy.

Więcej o:
Komentarze (577)
Pomnik prałata Henryka Jankowskiego znów stoi w Gdańsku. "To złamanie prawa"
Zaloguj się
 • ajg62

  Oceniono 173 razy 157

  Są tacy fanatycy religijni co własną córkę / wnuczkę by księdzu dostarczyli bo ksiądz to człowiek święty .

 • 123waz

  Oceniono 128 razy 118

  blędem było dbanie o to by się nie roztłukł, i podsunięto opony temu obrzydliwemu pedofilowi. Jestem ciekawa czy plac na którym stoi jest ich wlasnością. pedofile pedofila przywrocili. Tak robi pisowska swołocz wspierana przez pisowską policję . Obraza, obrzydliwy policzek dla ofiar. Gdzie jest miasto Gdansk i komisarz !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • albrecht_kalba

  Oceniono 111 razy 99

  Obrońcy pedofilów, miłośnicy SBecji i Hitlera trzymają się mocno w tym kraju. Przerażające.

 • jurek4491

  Oceniono 77 razy 69

  Teraz przy pomniku będą " nocne czuwania " .
  Dlaczego policja nie interweniuje przy nielegalnej budowie pomnika , tych co go powalili przymknęła , tych co stawiają nie tyka .

 • kamuimac

  Oceniono 78 razy 68

  A co wy myślicie ? Że pedofile w sukienkach wam odpuszcza ? Dostaliście 500 plus to teraz wasze dzieci należą do pedofili takich jak Jankowski

 • maciejwscieklica

  Oceniono 65 razy 57

  "brawo" "Solidarność"
  wielkie brawo
  za przychylność dziwną policji
  za to, ze ostał sie wam jeno Kacperek
  cebula i kartofle do rozdawnictwa
  i pedofil na postumencie

  wstyd mi, ze latami składki
  na waszych nierobów płaciłem

 • dornjuan

  Oceniono 69 razy 55

  PISowcy wszystko mają w Dudzie. W nocy nielegalnie stawiają obelisk przed Ratuszem w Warszawie i ten stoi do dzisiaj. W Gdańsku przy eskorcie Milicji stawiają pomnik pedofila i nikt im nie przeszkadza. Kur.... gdzie ja żyję. Weście się POwcy uczcie od nich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX