Przewrócili pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Są zarzuty. Grozi im do pięciu lat więzienia

Trzem mężczyznom, którzy w Gdańsku obalili pomnik ks. Henryka Jankowskiego, prokuratura postawiła zarzut znieważenia pomnika i zniszczenia mienia. Grozi im do pięciu lat więzienia. Sprawcy nie przyznają się do winy.

W piątek prokuratura postawiła zarzuty znieważenia pomnika i zniszczenia mienia trzem mężczyznom, którzy przewrócili pomnik ks. Henryka Jankowskiego. - Czynności są zakończone. Zarzuty dotyczą znieważenia pomnika poprzez oderwanie od postumentu, co spowodowało uszkodzenie, następnie przewrócenie i nałożenie na pomnik odzieży dziecięcej - bucików i bielizny oraz stroju ministranta - mówi Gazeta.pl prokurator Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Jak dodaje, szkodę wyceniono na 25 tys. zł.

Przewrócili pomnik Jankowskiego w Gdańsku. Są zarzuty

- Prokurator uznał, oceniając to zdarzenie, że podejrzani dopuścili się zarzucanego im przestępstwa w warunkach tzw. czynu chuligańskiego, publicznie, z błahego powodu i okazując lekceważenie dla porządku prawnego - dodaje prok. Wawryniuk. 

Mężczyznom grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Nie przyznają się do winy,  odmówili złożenia wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania. - Wobec podejrzanych prokurator podjął decyzję o środkach zapobiegawczych wolnościowych w postaci dozorów policji oraz poręczenia majątkowego w kwotach po 20 tys. zł - mówi nam prok. Wawryniuk. 

Przewrócenie pomnika ks. Henryka Jankowskiego

Pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku został obalony w nocy z 20 na 21 lutego. Po przewróceniu go, miasto chciało przetransportować rzeźbę do magazynu, ale zablokowali to członkowie społecznego komitetu, który był inicjatorem budowy monumentu kapelana "Solidarności". Wobec ks. Jankowskiego padają oskarżenia o pedofilię i molestowanie seksualne, sprawę nagłośnił "Duży Format" w grudniu ubiegłego roku.

Po blokadzie władze Gdańska zdecydowały o tym, by oddać rzeźbę prałata Henryka Jankowskiego społecznemu komitetowi. Krzysztof Dośla, przewodniczący komitetu budowy pomnika, zapowiedział, że w piątek rzeźba powróci na swoje miejsce. Tymczasem władze miasta stwierdziły, że ponowny montaż pomnika wymaga ich wcześniejszej zgody.

Więcej o:
Komentarze (188)
Przewrócili pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Są zarzuty. Grozi im do pięciu lat więzienia
Zaloguj się
 • artur0121

  Oceniono 54 razy 50

  Polska, jedyny kraj w którym za walkę z pedofilią grozi więzienie.

 • algreg

  Oceniono 60 razy 46

  prokuratura " z błahego powodu" o qooźwa pedofilia dla Pisu to błahy powód. Zapamiętajmy obrońców pedofili

 • grey-sky

  Oceniono 45 razy 39

  "i nałożenie na pomnik odzieży dziecięcej - bucików i bielizny oraz stroju ministranta..."
  To jest też wykroczenie? Całe szczęście, że nie było tam jeszcze białej róży.
  Ja wiem że prokurator musi być dyspozycyjny ale czy musi być... Nie mogę napisać co myślę. Jeszcze i mnie zechce przymknąć.

 • obeznany

  Oceniono 44 razy 34

  "Znieważenie pomnika"… Nosz. To ten pomnik czuje się tera znieważony?

  W tym popi..dolonym kraju można pewnie też "znieważyć" torbę na zakupy i odkurzacz.

 • stachkaz47

  Oceniono 39 razy 31

  Za obrazę wizerunku pomnika pedofila 5lat to mocna przesada.
  Rydzyk by dostał za przewrócenie pomnika Wisłockiej 100zł grzywny.
  Taki mamy teraz klimat.

 • laerke

  Oceniono 37 razy 29

  A to sobie PiSS prokuratura fajnego bohatera znalazla !
  Pedofila, wyzyskiwacza i bezczelnego aroganta.

 • lig23

  Oceniono 36 razy 28

  - Prokurator uznał, oceniając to zdarzenie, że podejrzani dopuścili się zarzucanego im przestępstwa w warunkach tzw. czynu chuligańskiego, publicznie, z błahego powodu i okazując lekceważenie dla porządku prawnego - dodaje prok. Wawryniuk.

  "z błahego powodu"? - domyślam się że prokurator był w śpiączce i obudził się chwilę przed tym jak przydzielono mu sprawę...

 • state77

  Oceniono 31 razy 27

  Za obalenie pomnika pedofila 5 lat, za ukrywanie pedofila raj w pałacu na kacu.

 • demokrex

  Oceniono 35 razy 27

  Za obalenie cielca z brązu pedofila skazują na lata więzienia a gwałt na dziecku i skazę do końca życia, uchodzi bezkarnie, jeżeli prawo nie działa, wówczas prawilny będzie samosąd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX