Rzecznik Episkopatu o raporcie ws. pedofilii: Istnieje zasada domniemanej niewinności

"Kościół stanowczo i zdecydowanie potępia wszelkie wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele i w całym społeczeństwie" - napisał w oświadczeniu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. Odniósł się w ten sposób do raportu fundacji "Nie lękajcie się", dotyczącego pedofilii.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik w krótkim oświadczeniu odniósł się do raportu fundacji "Nie lękajcie się" o wykorzystywaniu seksualnym małoletnich w Kościele w Polsce.

Raport został przekazany w środę papieżowi Franciszkowi przez fundację "Nie lękajcie się" i posłankę partii Teraz! Joannę Scheuring-Wielgus.

W Kościele katolickim każdy wierny może przedstawić swoją sprawę Ojcu Świętemu jako Najwyższemu Pasterzowi (...). Natomiast Stolica Apostolska ma możliwości ocenienia i zweryfikowania zgłaszanych spraw

- stwierdził ks. Rytel-Andrianik.

Ks. Paweł Rytel Andrianik o raporcie fundacji "Nie lękajcie się"

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski dodał również, że "zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności osoby, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego".

"Należy jednocześnie przypomnieć, że Kościół stanowczo i zdecydowanie potępia wszelkie wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele i w całym społeczeństwie" - podkreślił duchowny.

W Watykanie trwa obecnie zwołany przez papieża Franciszka szczyt poświęcony problemowi pedofilii w Kościele. Udział w nim bierze ponad stu przewodniczących episkopatów z całego świata. Synod potrwa do niedzieli 24 lutego. 

Więcej o:
Komentarze (281)
Rzecznik Episkopatu o raporcie ws. pedofilii: Istnieje zasada domniemanej niewinności
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 79 razy 77

  O domniemaniu niewinności trzeba było pamiętać ZANIM się ukrywało zboczeńców po parafiach, zakonach i klasztorach. Byłby uczciwy proces, byłoby domniemanie niewinności. A teraz koleżko sukienkowy będziecie pić piwo, które warzyliście przez dziesięciolecia. Smacznego.

 • konigin

  Oceniono 44 razy 44

  Zasada domniemania niewinnosci wedlug czarnej sotni: przenosiny do innej parafii.

 • liliumatratum

  Oceniono 41 razy 37

  ... tylko jak udowodnić coś, jeśli Kościół wszystkie te sprawy skrywa. Były nawet wewnętrzne przepisy kościelne które zabraniały informowania o tym wszystkim służbom cywilnym!
  A teraz chcecie się zasłaniać domniemaniem niewinności?

 • fakiba

  Oceniono 27 razy 25

  Istnieje zasada domniemania niewinności , ale koloratki zawsze są niewinni

 • lesnojeziorska

  Oceniono 24 razy 22

  Klecha zawsze jest winien, co najmniej kłamstwa i złodziejstwa.

 • niko8472

  Oceniono 26 razy 22

  Jaki dowcipniś, niech więc wytłumaczy dlaczego ci domniemanie niewinni z parafii do parafii a nawet z państwa do państwa byli posuwani...

 • dziadekjam

  Oceniono 26 razy 22

  "Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski dodał również, że "zgodnie z prawem kościelnym i cywilnym istnieje zasada domniemanej niewinności osoby, dopóki nie udowodni się czegoś przeciwnego".
  =============================
  Sęk w tym, że Kościół chowa zboków których wina jest bezsporna. ..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX