Tomasz Sekielski przesłuchany ws. obalenia pomnika ks. Jankowskiego. "Oddano nam kamerę"

- Ja i mój operator zostaliśmy przesłuchani w charakterze świadków - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dziennikarz Tomasz Sekielski, który zarejestrował moment obalenia pomnika prałata Jankowskiego. Jak dodaje, wszelkie sugestie, że brał udział w tym zdarzeniu, to kłamstwa.

Dziennikarz Tomasz Sekielski zarejestrował moment, w którym trzej aktywiści w nocy z środy na czwartek obalili pomnik oskarżanego o pedofilię księdza Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Udostępnił nagranie w mediach społecznościowych, opatrując je komentarzem: "Upadek. Symboliczny. Widzicie to jako pierwsi. Czy polski Kościół weźmie się w końcu za rozliczenie swoich własnych win? Czy skończy jak prałat Jankowski?".

Mężczyźni, którzy obalili pomnik, dobrowolnie oddali się w ręce policji i najpewniej odpowiedzą przez sądem z artykułu 261 kodeksu karnego. Cokół pomnika został już przywrócony na miejsce, wkrótce ma stanąć na nim ponownie także sam pomnik.

Sekielski przesłuchany jako świadek. "Oddano nam kamerę"

Po przyjeździe policji Sekielski i jego operator zostali wylegitymowani, a następnie wezwani na przesłuchanie w charakterze świadków zdarzenia. Zabrano im też kamerę oraz kartę pamięci z filmem, który nagrali. W rozmowie z Gazeta.pl Tomasz Sekielski mówi, że przesłuchanie w komendzie policji już się zakończyło i odbyło się w spokojnej atmosferze. 

Ja i mój operator zostaliśmy przesłuchani w charakterze świadków. Wszystko odbyło się w spokojnej atmosferze, w pełni profesjonalnie. Po przesłuchaniu oddano nam kamerę i kartę pamięci, co jest dla nas dobrą wiadomością, bo możemy kontynuować swoją pracę

- relacjonuje.

"Byłem na miejscu jako dokumentalista"

Sekielski odniósł się też do zarzutów, które pojawiły się po nagraniu przez niego filmu z momentu obalenia pomnika. Inni dziennikarze - między innymi Tomasz Żółciak z "DGP" i Marcin Makowski z "Do Rzeczy" - sugerowali, że rola Sekielskiego w sprawie jest niejasna, a upublicznienie nagrania było próbą wypromowania jego filmu dokumentalnego o pedofilii w Kościele (zdjęcia do produkcji już się zakończyły).

Dziennikarz odpiera te zarzuty i podkreśla, że był jedynie obserwatorem wydarzeń i pojechał na miejsce z potrzeby zawodowego obowiązku.

Chcę jasno powiedzieć, że wszelkie sugestie dotyczące tego, że w jakikolwiek sposób byłem stroną sprawy i brałem udział w obalaniu pomnika to kłamstwa. Byłem na miejscu jako dokumentalista
Otrzymaliśmy sygnał, że w nocy będzie się działo coś dużego w sprawie pomnika prałata Jankowskiego i uznaliśmy, że warto pojawić się na miejscu. Nie wiedzieliśmy, co dokładnie się wydarzy 

- wyjaśnia.

Więcej o:
Komentarze (273)
Tomasz Sekielski przesłuchany ws. obalenia pomnika ks. Jankowskiego. "Oddano nam kamerę"
Zaloguj się
 • ceppisowski

  Oceniono 94 razy 84

  Odpowiedzmy sobie na pytanie
  Czy chcemy w Polsce pomnikow na sile stawianych, pomnikow pedofilow, pomnikow kryminalistow czy pomnikow dyktatorow?

 • vontomke

  Oceniono 78 razy 72

  Pora obalić PiS który chroni kościelnych pedofili nie publikując ich nazwisk w publicznym rejestrze pedofili.

 • Krzysztof Żabicki

  Oceniono 61 razy 57

  Właśnie Franciszek w Watykanie próbuje coś z tym oficjalnie zrobić, ba całuje w rękę ofiarę z Polski. A tymczasem aktyw polskich katolików stawia z powrotem pomnik Jankowskiego. Tego nie sposób komentować.

 • pablobodek

  Oceniono 59 razy 51

  Pomnik gwałciciela dzieci Zbrodniarza.
  Pomnik ten obrażał poczucie przyzwoitości gdańszczan. Odpowiednie władze i instytucje za długo zwlekały, więc suweren musiał wziąć w swoje ręce, promowanie zbrodniarza musiało się zakończyć. Ile istnień młodych ludzi ten zbrodniarz zniszczył? Z reportażu p. Aksamit wiemy o dziewczynce, która po gwałcie zaszła w ciążę i popełniła samobójstwo.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 66 razy 48

  Pisowska esbecja dalej broni esbeka Jankowskiego!
  Nie ma dekomunizacji bez dechrystianizacji!

 • maciek76

  Oceniono 42 razy 36

  Pomnik zapewne powróci w nocy jak nieusuwalny krzyż na sali sejmowej.

 • pituszek55

  Oceniono 45 razy 33

  Co z tego ? Zgraja obrońców pedofila wygrała.Gdańszczanie stracili jaja.

 • mikejar

  Oceniono 34 razy 30

  Jeszcze pozostalo KILKA POMNIKOW do zwalenia . DWA W WARSZAWIE NA PLACU PILSUDSKIEGO jeden to MIERNOTY prezydenckiej a DRUGI TO SCHODY DO NIEBA.

  Przed pierwszymi SNIEGAMI w 2019 roku powinno byc juz POZAMIATANE.
  POZNIEJ JUZ TYLKO WAWEL POZOSTANIE DO UPORZADKOWANIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX