Fundacja "Nie lękajcie się" opublikowała raport nt. pedofilii w polskim Kościele

Na stronie fundacji "Nie lękajcie się" pojawił się raport nt. pedofilii w polskim Kościele. W środę 20 lutego został on przekazany papieżowi Franciszkowi.

Fundacja "Nie lękajcie się", zrzeszająca osoby, które padły ofiarami przemocy seksualnej ze strony księży, opublikowała Raport nt. naruszeń prawa świeckiego lub kanonicznego w działaniach polskich biskupów w kontekście księży sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci i osób zależnych.

"Chcemy pokazać odpowiedzialność hierarchów"

Jak zaznaczyła fundacja, dotyczy on jedynie spraw, które trafiły do sądu i były omawiane w mediach, dlatego opisanych w raporcie przypadków jest mniej niż umieszczonych na interaktywnej Mapie kościelnej pedofilii w Polsce.

"W kontekście przytoczonych w raporcie spraw znanych i opisanych chcemy pokazać odpowiedzialność hierarchów polskiego Kościoła, którzy podejmowali konkretne decyzje służące chronieniu sprawców przed odpowiedzialnością karną – a nie dobru gwałconych i molestowanych dzieci" - czytamy na stronie fundacji

Raport został opracowany w trzech językach: polskim, angielskim i hiszpańskim. 

Raport o pedofilii w polskim Kościele trafił do papieża Franciszka

W środę 20 lutego przedstawiciele fundacji "Nie lękajcie się" na czele z jej prezesem Markiem Lisińskim oraz posłanka Joanna Schoering-Wielgus przekazali raport papieżowi Franciszkowi podczas audiencji w Watykanie. Kiedy hierarcha dowiedział się, że Marek Lisiński sam jako dziecko był ofiarą księdza-pedofila, ucałował go w dłoń.

Jego treść została publicznie ujawniona w czwartek nie tylko na stronie internetowej fundacji, ale również podczas konferencji prasowej w Watykanie zaplanowanej na godzinę 14.00. Można ją oglądać na Facebooku OKO.press.

W Watykanie trwa właśnie szczyt ws. walki z pedofilią w Kościele. To pierwsze tego typu spotkanie w historii.

Więcej o:
Komentarze (213)
Fundacja "Nie lękajcie się" opublikowała raport nt. pedofilii w polskim Kościele
Zaloguj się
 • ks.pedofil

  Oceniono 98 razy 90

  I tu nie chodzi ze TYLKO w kosciele istnieje pedofilia. Chodzi o to ze TYLKO w kosciele jest systemowa procedura ukrywania takich przypadkow ( epidemii ).

 • zubidu

  Oceniono 64 razy 56

  Proszę pomyśleć o bezmiarze cierpienia ofiar - dzieci.... przerażające.

 • yankes1968

  Oceniono 47 razy 43

  Pedofil koscielny, skazany, po odbyciu wyroku --- 7 razy przenoszony przez biskupa z parafii do parafii. No litosci. Ten biskup powinien SIEDZIEĆ.

 • Bob Bob

  Oceniono 37 razy 35

  "lepiej zapobiegać niż leczyć." zatem: nie posyłamy dzieci w ręce tych, którzy je "kochają" na swój sposób...

 • siwywaldi

  Oceniono 35 razy 31

  Ciekawe, kiedy PIERWSZE procesy? Rzecz jasna, o.... zniesławienie poszczególnych księży... :-))

 • fakiba

  Oceniono 38 razy 30

  Zaraz wypełznie "rzecznik" i ogłosi że to "brutalny atak na kościół i jego kapłanów"

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX