Nie żyje biskup Alojzy Orszulik. Był negocjatorem podczas obrad Okrągłego Stołu. Miał 90 lat

Nie żyje biskup Alojzy Orszulik. Zmarł w wieku 90 lat. Był negocjatorem podczas obrad Okrągłego Stołu i rozmów o konkordacie. W 2010 roku otrzymał Order Orła Polskiego.

Biskup Alojzy Orszulik zmarł w czwartek 21 lutego. Był biskupem-seniorem diecezji łowickiej. Należał do zgromadzenia pallotynów. 

Zmarł biskup Alojzy Orszulik, uczestnik obrad Okrągłego Stołu

Biskup Alojzy Orszulik urodził się  21 czerwca 1928 roku w Baranowicach Śląskich koło Rybnika. Diecezją łowicką zaczął kierować w 1992 roku i zajmował się tym przez 12 lat, do roku 2004, kiedy przeszedł na emeryturę. W czasie sprawowania władzy w diecezji łowickiej powołał m.in. Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, Kolegium Katechetyczne w Łowiczu oraz diecezjalną Caritas.

Biskup Alojzy Orszulik był jednym z negocjatorów podczas obrad Okrągłego Stołu. Od lat 70. uczestniczył w rozmowach z władzami dotyczących stosunków między państwem i Kościołem, był także członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL, gdzie brał udział w przygotowaniach pielgrzymek papieskich. W latach 1990-1993 był delegatem Watykanu do negocjacji konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską. Otrzymał tytuł honorowego obywatela Miast Łowicza i Łęczycy, a także Order Orła Białego.

Więcej o:
Komentarze (96)
Nie żyje biskup Alojzy Orszulik. Był negocjatorem podczas obrad Okrągłego Stołu. Miał 90 lat
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 31 razy 25

  Uciekł przed tym raportem o pedofilach. Chronił Wincentego Pawłowicza. Wytropił to Kotliński, naczelny Faktów i Mitów.

 • lastm10

  Oceniono 24 razy 22

  No to niedługo zostanie na świecie jako jedyny negocjator Okrągłego Stołu - srebrna kuna polskiej polityki - Jarosław 'Polskę zbaw'.... a przepraszam! On wtedy spał.

 • polakadam

  Oceniono 21 razy 17

  Pracował dla umocnienia wpływów Watykanu w Polsce. Odkręcimy to.
  Zrobimy świeckie państwo.

 • pbm75

  Oceniono 18 razy 16

  Kim był Alojzy Orszulik? Zapytajcie parafian z Łowicza, a szczególnie z Bolimowa. Zapytajcie wikarych i podległych proboszczów. Zapytajcie matki zmarłych księży jak dokonywał rewizji u umierających księży szukając pieniędzy, a staruszki wyrzucał na bruk.
  Mam nadzieję że tak jak Jankowski doczeka się prawdy.

 • mmgazeta

  Oceniono 23 razy 15

  Numer 16 na liście.

 • pinio67

  Oceniono 16 razy 14

  Pozycja nr 16 na liście "polskich" biskupów chroniących pedofilów (wg raportu fundacji "Nie lękajcie się").

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX