Koniec z Dniem Flagi Rzeczpospolitej? Senatorowie przypomnieli sobie o innych symbolach

Przypadający na 2 maja Dzień Flagi Rzeczpospolitej może przejść do historii. Zastąpić by go miało święto wszystkich symboli: orła białego, flagi i hymnu.

Tydzień temu projekt ustawy w tej sprawie poparły połączone komisje senackie - kultury i środków przekazu oraz ustawodawcza. Zgodnie z projektem w miejscu Dnia Flagi Rzeczypospolitej pojawić ma się Dzień Symboli Rzeczypospolitej Polskiej: Orła Białego, flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Mazurka Dąbrowskiego.

"Nie ma żadnego uzasadnienia logicznego i emocjonalnego, aby wyróżniać tylko jeden z symboli, skoro ustawodawstwo, a szczególnie codzienne życie wskazuje na podkreślanie ich przez instytucje publiczne i obywatelskie, a przede wszystkim przez ogół Polaków" - czytamy w uzasadnieniu, którego fragment przytacza "Rzeczpospolita".

Po pracach w komisji ustawa trafi na plenarne posiedzenie Senatu, a następnie do Sejmu. Projekt wniósł senator PO Jan Rulewski, który w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznaje, że ustawa wprowadzająca nowe święto raczej nie wejdzie w życie w tej kadencji. Dzień flagi został ustanowiony w 2004 r. Nie jest dniem wolnym od pracy. I tak ma pozostać w przypadku nowego święta.

Więcej o:
Komentarze (161)
Koniec z Dniem Flagi Rzeczpospolitej? Senatorowie przypomnieli sobie o innych symbolach
Zaloguj się
 • dawidb

  Oceniono 77 razy 71

  Zajebiście ważna zmiana.. Może niech najpierw szanują Flagę oraz Konstytucję!

 • justas32

  Oceniono 36 razy 32

  A dzień Kaczki ? Można my go święcić Rosołem z Kaczki i Kaczką po Pekińsku ...

 • mcguirre

  Oceniono 38 razy 30

  Po każdym święcie flagi lub przemarszu patriotów 11 listopada na ulicach walają się setki chorągiewek, które zgubili patrioci lub które spadły z ich obwieszonych symbolami samochodów. Leżą w błocie, sponiewierane. Może najpierw nauczmy się szacunku dla symboli i sposobu z nich korzystania a potem twórzmy nadęte święta na pokaz.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 24 razy 24

  Nie lepiej dzień zuchwałego leżenia pod pierzyną? W grudniu. 13-tego.

 • kemor234

  Oceniono 19 razy 15

  "... Dzień Symboli Rzeczypospolitej Polskiej: Orła Białego, flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Mazurka Dąbrowskiego."
  OK. Dzień powinien być. Symboli dzień. Tylko, że od trzech lat symbole się jakby zmieniły.
  Symbolem Polski stają się rożnej maści kibole, anarchiści i narodowościowcy. Niejaki Rydzyk też ważnym symbolem jest. Bardzo drogim nawet ...

 • elenem

  Oceniono 21 razy 13

  Niedługo zniknął wszystkie święta, ustanowią "dzień pisowskiej bandery."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX