Rzecznik Episkopatu: Zero tolerancji dla pedofilii nie tylko w Kościele, ale i w społeczeństwie

- Kościół w Polsce podchodzi do sprawy bardzo poważnie - mówił w Radiu ZET rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. Zapewnił, że celem działań władz kościoła jest "zero przypadków pedofilii". Ale - jak mówił - chodzi nie tylko o walkę z pedofilią w Kościele, ale i całym społeczeństwie.

W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwszy w historii Kościoła katolickiego szczyt na temat walki z pedofilią, zwołany w Watykanie przez papieża Franciszka. Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, przekonywał na antenie Radia ZET, że w polskim Kościele już wiele zmieniło się w kwestii ochrony dzieci.

- Od 2009 roku są konkretne wytyczne i dane KEP, jak chronić osoby nieletnie. Bardzo dużo zmieniło się w tym czasie i mamy nadzieję, że zmieni się jeszcze więcej - mówił.  - Naszym punktem dojścia jest zero przypadków pedofilii w Kościele - podkreślił i zapewnił, że Kościół w Polsce "podchodzi do sprawy bardzo poważnie". 

Mówił jednak że chodzi o zero tolerancji dla pedofilii "nie tylko w Kościele", ale i w społeczeństwie. - Jeżeli tylko w Kościele to załatwimy, to nie będzie załatwione. Chodzi o bezpieczeństwo dzieci wszędzie. W kościele, w szkole, na korepetycjach - mówił.

"Biskupi zdecydowali, by zgłaszać przypadku do władz cywilnych"

Mówił, że polscy duchowni jadą do Rzymu, żeby "wsłuchać się w głos papieża i razem debatować, jakie podejmować kroki dalej". Stwierdził, że już teraz działa istniejące od 2013 roku Centrum Ochrony Dziecka, a w każdej diecezji jest specjalny delegat. - Czyli ksiądz, który przyjmuje zgłoszenia, gdyby były, jeśli chodzi o księży z danej diecezji - wyjaśniał.

W 2017 roku księża biskupi podjęli decyzję, że wszystkie przypadki, zgodnie z prawem państwowym, należy zgłaszać zarówno do władz cywilnych, jak i kościelnych

- powiedział. - Kościół mówi: nie ma tuszowania, nie ma zamiatania pod dywan - zapewniał ks. Rytel-Andrianik i podkreślał, że zachęca do zgłaszania do prokuratury oraz delegatów przypadków pedofilii. - Kościół jest za tym, że prawda nas wyzwoli - mówił.

Papież wydalił ze stanu kapłańskiego byłego kardynała za pedofilię

Papież Franciszek wydalił ze stanu kapłańskiego emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu Theodore'a Edgara McCarricka. Kongregacja Nauki Wiary uznała 88 letniego duchownego za winnego pedofilii.

W lipcu ubiegłego roku były arcybiskup zrzekł się godności kardynalskiej. Przyczyną było oskarżenie o molestowanie seksualne nieletnich w latach siedemdziesiątych. Jednym z oskarżycieli był jego dawny ministrant. Proces kanoniczny hierarchy rozpoczął się po potwierdzeniu tych informacji przez archidiecezję nowojorską. Na czas procesu papież wydał duchownemu zakaz pełnienia posługi kapłańskiej.

Więcej o:
Komentarze (313)
Rzecznik Episkopatu: Zero tolerancji dla pedofilii nie tylko w Kościele
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 120 razy 118

  Troska o pedofilię niekościelną, to klasyczna próba rozcieńczenia problemu i odwrócenia uwagi. Zachowanie godne łajdaków, sku...synów, kłamców i oszustów.

 • polakadam

  Oceniono 73 razy 71

  Kto wam uwierzy w te zero tolerancji?
  Chyba że dotyczy to tylko tych sprawców o których się dowie opinia publiczna.

 • elazurek75

  Oceniono 67 razy 63

  Gdy będą pewni, że nie wyjdzie na światło dzienne, to dalej będą ukrywać. Zakłamana instytucja, a pan rzecznik na pewno przed wystąpieniem, przyciął sobie nos, bo z kłamstw za długi mu urósł.

 • 2majtek1

  Oceniono 59 razy 57

  Zajmij się księżmi , społeczeństwo zostaw w spokoju my sobie z tym już poradzimy.

 • guru133

  Oceniono 56 razy 54

  Kolejny przykład kościelnej sofistyki. Z pedofilią w społeczeństwie mają radzić sobie władze i wymiar sprawiedliwości, który w Polsce niestety niewiele może w przypadku przestępstw popełnianych przez "wielebnych".

 • ardi78

  Oceniono 50 razy 48

  Niech się zajmą swoim ogródkiem a od społeczeństwa niech się od...stosunkują, zakłamane ałtorytety

 • franekzjanek

  Oceniono 47 razy 47

  .
  Wy społeczeństwem się nie zajmujcie ..... społeczeństwo pedofilów jest w Kościele
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX