Myśliwce MiG-29 uziemione po incydencie z Malborka. Zakaz lotów po raz trzeci od 2017 roku

Loty myśliwcami MiG-29 zostały wstrzymane. To efekt piątkowego incydentu z tym samolotem w Malborku. Jednocześnie to trzeci raz od 2017 roku, gdy po wypadku wojsko decyduje się na taki ruch.

Około południa w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku awaryjnie lądował myśliwiec MiG-29. Rzecznik prasowy Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych pułkownik Marek Pawlak przekazał, że do zdarzenia doszło podczas wykonywania lotu szkoleniowego.

- Pilot zgłosił spadek ciśnienia w kabinie, obniżył lot, a następnie skierował maszynę w stronę lotniska. Incydent nie miał negatywnych następstw - zapewnił pułkownik Pawlak.

Przyczyny incydentu wyjaśnia Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, a w związku z nim loty MiG-29 w całej Polsce zostały wstrzymany.

Loty MiG-29 wstrzymane po raz trzeci od 2017 roku

Służba na samolotach MiG-29 zostanie wznowiona, kiedy zezwoli na to Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Obecnie w dwóch bazach lotnictwa taktycznego służy około 30 takich maszyn.

Licząc tylko lata 2017-2019, to już trzeci raz, gdy wojsko wstrzymuje loty tego typu maszyn. Pierwszy raz stało się to po katastrofie MiG-29A z bazy w Mińsku Mazowieckim (pilot przeżył), drugi raz po śmiertelnym wypadku w okolicach Pasłęka. Wówczas, w lipcu 2018 roku, nocą doszło do katastrofy, w której zginął pilot.

Więcej o:
Komentarze (67)
Loty MiG-29 wstrzymane po incydencie w Malborku. To trzeci raz od 2017 roku
Zaloguj się
 • buraczyk

  Oceniono 29 razy 25

  A zakłady remontujące MIGi w Bydgoszczy rozbudowują się tylko stara gwardia mechaników która znała się na samolotach poszła na emerytury i dyrekcję wymieniono na taką z dobrej zmiany. Znajomy posła Kownackiego prezesem i widać efekty

 • totus.tytus

  Oceniono 25 razy 19

  Ale za to kapelani w pełnej gotowości bojowej do czasu "W" - silni (w gębie), zwarci (w kolejce do kasy po szmal), gotowi (do ucieczki do Watykanu).

 • lodzermensz1

  Oceniono 21 razy 15

  Myślę, że MON powinien więcej pieniędzy wydawać na ławeczki, taktyczne długopisy, krówki, interwencyjny skup węgla i budowę dróg.
  Zakup nowych, bezpiecznych i spełniających wymogi współczesnego pola walki samolotów jest kompletnie bezcelowy. Jeszcze kilka lat płaszczenia się przed USA i na pewno zaparkują tutaj swoje samoloty w Fort Trump i nas obronią przed złymi Ruskimi.

 • paastafarai

  Oceniono 14 razy 14

  Więcej kasy na bezsensowna obronę terytorialną a mniej na armię zawodową to rozłożą armie całą.

 • antonikarcz

  Oceniono 21 razy 13

  Modernizacja armii po PiSiemu.

 • wp1939

  Oceniono 18 razy 12

  Ciekawe, która jeszcze armia na świecie podaje do publicznej wiadomości o uziemieniu połowy bojowych samolotów?
  Janusz Matusiak

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 17 razy 11

  "Incydent nie miał negatywnych następstw - zapewnił pułkownik Pawlak."
  Z całym szacunkiem Panie pułkowniku ale czy zawieszenie lotów nie jest negatywnym następstwem?

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 21 razy 11

  A kiedy pisiory ściągną głupolewa spod Smoleńska?
  Zarzekali się, że jak tylko dojdą do władzy, to w pół roku ten złom będzie u nas :D

 • sidamo

  Oceniono 12 razy 10

  MON juz rozpoczyna analizy i koncepcjie kupna nowych mysliwcow program Harpia,potrwa on pare lat,zakonczy sie paroma suto zakrapianymi konferecjami a na koncu kupimy 4 nowe mysliwce z wolnej reki z o opcja na mozliwosc kupna nastepnych 4 bez ofsetu ale z wielka pompa i przy wielkim show z konfetii pocietym przez pilotow ktorzy w wolnym czasie przy braku sprawnych samolotow maja duzo czasu na przemyslenie wyboru swojego zawodu lub jego zakoczenia i pojscia w stan spoczynku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX