Spór o barierki na Szwajcarii Lwóweckiej. "Projektanci przeminą, dziury w skałach zostaną"

W punktach widokowych na Szwajcarii Lwóweckiej w Lwówku Śląskim postawiono barierki, które mają zabezpieczać przed upadkiem. Wykonano je z metalu i pomalowano w biało-czerwone pasy. Zabezpieczenia nie wszystkim przypadły do gustu.

Barierki na Szwajcarii Lwóweckiej w woj. dolnośląskim pojawiły się przy okazji projektu, który miał "wykorzystać potencjał turystyczny miast partnerskich", jakimi są Lwówek Śląski i czeska Chrastava. Oprócz postawienia czarno-białych barierek wyremontowano też kamienne schody, ustawiono drewniane stoły i ławy oraz przygotowano miejsca przeznaczone na ognisko.

Lwówek Śląski: krytykowane barierki na Szwajcarii Lwóweckiej

Całkowita wartość inwestycji wyniosła prawie 67 tys. euro, z czego ponad 56 tys. zł euro pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Projekt oddano do użytku na początku grudnia ub. r. Urząd miasta pochwali się zdjęciami z inwestycji na swojej stronie internetowej.

Zdjęcia trafiły też do mediów społecznościowych, gdzie spotkały się z krytyką. Komentujący wytykali, że są źle wkomponowane i że zniszczyły  klimat miejsca.

"Że barierki - ok, ale że tragicznie niewkomponowane w malowniczy pejzaż to katastrofa", "Projektanci przeminą, a dziesiątki dziur powierconych w skałach zostaną na wieki", "Cały klimat poszedł się rąbać przez to badziewie. Nie mogli z drewna barierek zrobić jak już są takie potrzebne" - czytamy na forach.

Urzędnicy bronią jednak swojego pomysłu. - Kolor jest ostrzegawczy. Tego czy się komuś podobają nie brano pod uwagę. Nie kierowaliśmy się względami estetycznymi, tylko względami bezpieczeństwa - powiedział w rozmowie z tvn24.pl burmistrz Lwówka Śląskiego, Mariola Szczęsna.

Szwajcaria Lwówecka złożona jest ze piaskowcowych form skalnych wysokich na 30-50 metrów. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Więcej o:
Komentarze (123)
Spór o barierki na Szwajcarii Lwóweckiej. "Projektanci przeminą, dziury w skałach zostaną"
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 46 razy 36

  Soceralizm rządzi się swoimi prawami :-)
  W życiu i sztuce :-)
  Chcieliście komuny to ją macie z powrotem :-)

 • droch

  Oceniono 27 razy 25

  Niech se Pani Mariola wyjedzie ze swojego grajdoła i obejrzy, jak można skutecznie i estetycznie zabezpieczyć punkt widokowy.

 • maaac

  Oceniono 22 razy 20

  Proponuję by obowiązkiem burmistrza Lwówka Śląskiego było chodzenie w pomarańczowym jaskrawym ubraniu obwieszonym dzwoneczkami. Chodzi o bezpieczeństwo pani burmistrz by jej na drodze czy nawet na chodniku nikt nie potrącił ryzykując utratę dla miasta cennej władzy. No a że będzie wyglądać jak pajac? Przecież nie ważny wygląd a bezpieczeństwo tak cennego dobra. Prawda?

 • 45rtg

  Oceniono 15 razy 15

  Mariolka to jest po prostu stan umysłu.

 • dziuraweportki

  Oceniono 14 razy 14

  "Nie kierowaliśmy się względami estetycznymi, tylko względami bezpieczeństwa" i wszystko w temacie. Zmienili miejsce krajobrazowe w miejsce bezpieczne. Czyli wszystko po wolskiemu. Bukiet róż się należy Mariolce. W betonowym szczelnym pojemniczku. Żeby się nie pokaleczyła kolcami i aby alergeny się do noska nie dostały. Takie względy bezpieczeństwa.

 • av99

  Oceniono 13 razy 13

  Cóż... Pani Mariola zderzyła się z problemem i rozwiązała go tak, jak potrafiła. Można by co prawda próbować inaczej, bo ponoć są miejsca na tym świecie, gdzie bezpieczeństwo jakimś cudem połączono z estetyką, ale to za dużo - jak na panią Mariolę - kombinowania. Proste ciąży ku prostemu...

 • vader2010

  Oceniono 15 razy 13

  300 k za trochę rurek trochę desek i kilkaset metrów łańcucha... grubo!

 • precz_z_komunia

  Oceniono 11 razy 11

  Taki lokalny krzyż na Giewoncie :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX