Taśmy Kaczyńskiego. Przerwano przesłuchanie Austriaka. Giertych: "Liczę na niezależne śledztwo"

Po kilku godzinach w warszawskiej prokuraturze przerwano przesłuchanie Geralda Birgfellnera. Będzie ono kontynuowane w tym tygodniu. Austriacki biznesmen oskarża prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o próbę oszustwa i domaga się 40 mln zł od spółki Srebrna.

Przesłuchanie austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera zostało dzisiaj przerwane ze względów organizacyjnych - poinformował pełnomocnik biznesmena Roman Giertych. Ma zostać wznowione jeszcze w tym tygodniu. Mecenas Giertych nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy w prokuraturze zostały złożone nagrania, których treść opublikowano w "Gazecie Wyborczej".

Przesłuchanie trwało od południa w warszawskiej Prokuraturze Okręgowej. Sprawa ma związek z planami budowy dwóch wież przez spółkę Srebrna. Biznesmen oskarżył prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego o próbę oszustwa i domaga się od spółki Srebrna 40 milionów złotych.

Zawiadomienie do prokuratury ws. Kaczyńskiego

Biznesmen pojawił się w Prokuraturze w towarzystwie dwóch pełnomocników: Romana Giertycha i Jacka Dubois. Przed wejściem na przesłuchanie nie chciał się jednak wypowiadać. Roman Giertych, odpowiadając na pytania dziennikarzy, czy Jarosław Kaczyński powinien mieć uchylony immunitet, powiedział jedynie, że "liczy na niezależne śledztwo w tej sprawie".

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego złożył pod koniec stycznia mecenas Jacek Dubois. W ubiegłą środę prokuratura poinformowała, że zapoznaje się z zawiadomieniem i prowadzi czynności sprawdzające.

Tymczasem w poniedziałkowym wywiadzie dla tygodnika "Sieci" Jarosław Kaczyński podkreślił, że szef partii ma prawo kierować radą fundacji. Ma również prawo prowadzić negocjacje biznesowe dotyczące własności należącej do takiej fundacji. Jarosław Kaczyński dodał, że nie prowadził rozmów z austriackim biznesmenem jako czynny polityk, ale jako szef fundacji Instytut Lecha Kaczyńskiego. Zapewnił również, że negocjacje dotyczące majątku należącego do fundacji prowadził za jednomyślną zgodą jej władz. Zwracał również uwagę, że nie ma żadnych formalnych relacji finansowych pomiędzy fundacją a partią, której przewodniczy.

Taśmy Kaczyńskiego. Budowa wieżowców wstrzymana ze względu na "politykę"

Z publikacji "Gazety Wyborczej" na temat taśm Kaczyńskiego dowiadujemy się, że pod koniec czerwca 2018 r. projekt budowy dwóch wieżowców w Warszawie, który roboczo nazwano mianem "Srebrna Tower", został wstrzymany.

We wnętrzu wieżowców, które miały mieć 190 metrów wysokości, chciano stworzyć hotel, powierzchnie biurowe oraz siedzibę Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego - fundacji, która jest właścicielem spółki Srebrna. Podczas nagranej rozmowy Jarosław Kaczyński argumentował, że prace nad tym projektem zostały wstrzymane ze względu na politykę - publikacje w mediach, rządzącą w stolicy opozycję oraz Jana Śpiewaka, kandydata na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2018, który bacznie przyglądał się  Srebrnej. 

Więcej o:
Komentarze (234)
Przerwano przesłuchanie austriackiego biznesmena, który oskarża Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • okoni18

  Oceniono 81 razy 73

  Też mi afera, takie wieżowce można kupić w każdym sklepie z wieżowcami.

 • krynolinka

  Oceniono 74 razy 62

  Pan mecenas jak zwykle w żartobliwym nastroju, "licząc na niezależne śledztwo"..

 • claudiusz

  Oceniono 56 razy 56

  wszystkie zwierzeta sa rowne...ale sa rowniejsze czyli swinie pisowskie..

 • superpolpol

  Oceniono 51 razy 45

  Naczelnik uważa, że on jest prawem, prokuratorem i sędzią.
  Ramen.
  I tyle w temacie.
  Suweren ma jeszcze jakieś pytania?

 • terazjakinick

  Oceniono 42 razy 42

  Tak patrząc na to z innej perspektywy to Giertych czerpie zapewne dużo przyjemności z grillowania Prezesa i PiS. Widać, że facet nie zapomniał czasów koalicji z PiS.

 • senior2244

  Oceniono 37 razy 37

  Mafiozo Kaczyński na razie wszystko może wiec porządek z nim zrobią dopiero po wyborach i będzie gnił w pierdlu.

 • aprilis

  Oceniono 33 razy 31

  Kiedyś mówiono o czerwonej pajęczynie. Czy w tym przypadku nie należy mówić o sieci , którą powiązano tak ściśle, że nie sposób w aktualnych warunkach zrobić w niej wyrwę, nie mówiąc o jej unieszkodliwieniu?

 • mackowy74

  Oceniono 32 razy 30

  PiSIORY W KAŻDEJ STACJITV,KAŻDEJ GAZECIE,KAŻDYM PORTALU,BRONIĄ KACZKI JAK NIEPODLEGŁOŚCI!!TEKSTY W STYLU,ŻE G.WYBORCZA KŁAMIE I OSKARŻENIA KACZYŃSKIEGO TO KPINA, NAWET NIE ŚMIESZĄ,TO DNO!!...NISTETY W TAK GŁUPIM KRAJU JAK NASZ, POLITYCY NIE MAJĄ ŻADNEJ MORALNOŚCI I HONORU,BY PRZYJĄĆ G..NA KLATĘ!!!W NORMALNEJ DEMOKRACJI PiS I KACZYŃSKI BYLI BY SKOŃCZENI!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX