Zamachowiec w Berlinie użył ciężarówki Polaka. Ten nie dostał odszkodowania. MSZ odpowiada

Polscy dyplomaci wysyłali zapytania i spotykali się z urzędnikami ws. właściciela ciężarówki, która została użyta do przeprowadzenia zamachu w Berlinie w 2016 r. - informuje MSZ. Właściciel nie może uzyskać odszkodowania. Strona niemiecka zapewnia, że stara się pomóc.

Od ponad dwóch lat Ariel Żurawski, właściciel firmy spedycyjno-transportowej, stara się uzyskać odszkodowanie za swoją ciężarówkę. W grudniu 2016 roku 24-letni Anis Amri wykorzystał pojazd do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego w Berlinie. Zabił 11 osób. Wcześniej zamordował polskiego kierowcę ciężarówki, Łukasza Urbana.

Żurawski i jego prawnik wyliczyli straty w związku z koniecznością złomowania ciężarówki na 90 tys. euro. Jednak nie otrzymał od niemieckich władz żądanej kwoty, a jedynie 10 tys. euro za straty moralne.

Polscy dyplomaci rozmawiali o sprawie z niemieckimi urzędnikami

W grudniu ubiegłego roku Żurawski w rozmowie z niemiecką agencja dpa mówił, że starania o odszkodowanie od niemieckiego rządu to dla niego jak "walka Dawida z Goliatem". Po publikacji jego wypowiedzi poseł Paweł Szramka z Kukiz'15 zwrócił się do Ministra Spraw Zagranicznych z pytaniami, jak polskie władze wspierają właściciela pojazdu.

Pod koniec stycznia odpowiedział mu wiceminister Piotr Wawrzyk. W odpowiedzi na interpelację pisze m.in., że polski konsul pytał niemieckich władz o to, na jakich zasadach udzielane jest w takiej sprawie odszkodowanie. "Niezależnie od czynności realizowanych przez konsula, podjęte były również działania na szczeblu dyplomatycznym" - opisuje Wawrzyk. 

Jednak - jak wynika z odpowiedzi MSZ - w czasie spotkania ambasadora i konsula z Pełnomocnikiem Rządu Federalnego Ofiar Zamachu Terrorystycznego strona niemiecka poinformowała, że zgodnie z przepisami firma spedycyjna nie jest bezpośrednią ofiarą zamachu i jej właścicielowi nie przysługuje odszkodowanie. Możliwe jest tylko dochodzenie roszczeń cywilnoprawnych na ogólnych zasadach. 

"Rozmowy na temat możliwości finansowego wsparcia"

Niemiecki pełnomocnik poinformował, że interweniował wobec firmy - odbiorcy przewożonego przez polską firmę towaru - i ta zrzekła się roszczeń wobec polskiego spedytora z tytułu utraconego towaru. Pełnomocnik zapewnił też, że w porozumieniu z niemieckim MSZ "prowadzone są rozmowy nt. możliwości finansowego wsparcia" Żurawskiego. Rozważane jest m.in. przejęcie części rat leasingowych za ciężarówkę. 

"Z informacji Biura Pełnomocnika wynika, że w ramach pomocy udzielonej poszkodowanej firmie przez producenta Scania, m.in. bezpośrednio po zamachu firma ta wraz z ubezpieczycielem Compensa, zapewniła pomoc prawną adwokata. Ponadto zostały umorzone raty leasingowe oraz ubezpieczeniowe" - informuje wiceminister. 

Więcej o:
Komentarze (156)
Stracił ciężarówkę w zamachu, nie dostał odszkodowania. MSZ: Działamy
Zaloguj się
 • wicipinski

  Oceniono 36 razy 32

  To mi troszkę przypomina moją sprawę. Miałem lokal, do którego włamano się przez wyważenie drzwi frontowych. Znana firma ubezpieczeniowa (wtedy państwowa) odmówiła pokrycia kosztów wstawienia nowych w miejsce kompletnie zniszczonych drzwi, bo ubezpieczenie było od kradzieży z włamaniem. Gdyby złodziej ukradł te zniszczone drzwi, to owszem firma by pokryła, ale on je zniszczył, a to jest wandalizm. Oczywiście wygrałem w sądzie.

 • zdziwiony6

  Oceniono 42 razy 26

  "firma spedycyjna nie jest bezpośrednią ofiarą zamachu"

  To wyjaśnienie brzmi jak dialog z głupiej komedii.

 • single_malt

  Oceniono 28 razy 16

  Niestety ma czlowiek pecha bo zadne ubezpieczenie nie pokrywa strat z tytulu dzialan wojennych i zamachow terrorystycznech. Robia to czasem rzady ale dobrowolnie i tylko ze wzgkledow humanitarnych .
  Rzady niemiecki ani polski nie sa ubezpieczycielami i nie sa zobowiazany do wyplacenia czegokolwiek.
  I tak cud ze firmy Scania i Compemnsa zachowaly sie porzadnie - bo nic nie musialy ,

 • and.reh

  Oceniono 24 razy 16

  Jak polskie władze wspierają właściciela pojazdu? "Przedstawiciele" narodu chodzą na spotkania (ambasador i konsul) oraz konsul "podejmuje również działania na szczeblu dyplomatycznym", ale jakie? W tej chwili można stwierdzić, że bezskuteczne. Tak Polska (PiS'ia) dyplomacja broni w Niemczech polskich obywateli.

 • acototak

  Oceniono 36 razy 14

  Dyplomaci z San Escobar ani wraku ze Smoleńska, ani ciężarówki z Berlina nie odzyskali.

 • rasta-mw

  Oceniono 12 razy 10

  Polski "rząd" mami swoich wyborców "reparacjami wojennymi", a nie potrafi załatwić sprawy jednej ciężarówki. Istotnie wstaliśmy z kolan. Nasza "dyplomacja" zamieniła się w biuro podróży i trochę w strażaków do gaszenia pożarów wywołanych przez obecnie rządzących.

 • rabienica

  Oceniono 14 razy 10

  Osobna historia, że co nie ubezpieczam, to tam zawsze klauzula wyłączająca skutki terroryzmu. Muszę się spytać agentki przy okazji, o ile by podrożało gdybym nalegała na uwzględnienie z ciekawości .

 • 31.februarius

  Oceniono 18 razy 8

  " grudniu ubiegłego roku Żurawski w rozmowie z niemiecką agencja dpa mówił, że starania o odszkodowanie od niemieckiego rządu to dla niego jak "walka Dawida z Goliatem".

  Gdyby Żurawski był faktycznie Dawidem, już dawno otrzymałby od Niemców ciężarówkę, i to ze złota!
  I może nie tylko jedną ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX