Nie będzie konsekwencji dla TVP za ujawnienie danych protestujących przed budynkiem stacji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wyciągnie konsekwencji wobec Telewizji Polskiej, która upubliczniła dane osobowe i wizerunki osób, biorących udział w incydencie z Magdaleną Ogórek 2 lutego przed budynkiem TVP Info.

W sobotę 2 lutego grupa protestujących przed budynkiem TVP Info osób usiłowała uniemożliwić Magdalenie Ogórek wyjazd z terenu telewizji. Wykrzykiwali pod jej adresem hasła: "Wstyd i hańba" czy "Kłamczucha".

Dwa dni później, w poniedziałek, "Wiadomości" wyemitowały materiał na temat protestów odbywających się przed Telewizją Polską od kilkunastu już wtedy dni. W materiale tym pokazano wizerunki 10 osób, biorących w nich udział, podano ich imiona i nazwiska, a także ujawniono miejsce pracy jednej z uczestniczek.

Zareagował RPO i UODO

Upublicznienie danych chronionych przez Telewizję Polską wywołało oburzenie w środowisku dziennikarskim. Wiele osób sugerowało, że jest to niezgodne z ustawą RODO, a protestujący, których sprawa bezpośrednio dotyczy, powinni podjąć kroki prawne.

Sprawą zainteresował się też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Skierował  do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pismo, prosząc o zbadanie sprawy. Argumentował, że "dobrem osobistym człowieka jest między innymi jego wizerunek".

Podobne pismo skierował do KRRiT prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Wpłynęły także trzy wnioski indywidualne.

KRRiT nie przewiduje konsekwencji

Jak dowiedział się portal Wirtualne Media, KRRiT przeprowadzi standardowe postępowanie w tej sprawie, czyli zwróci się do Telewizji Polskiej z prośbą o nagranie programu i przedstawienie stanowiska nadawcy w związku z zastrzeżeniami odbiorców. Następnie KRRiT może zakończyć sprawę lub prowadzić dalsze działania mogące skutkować ukaraniem nadawcy lub wezwaniem go do przestrzegania Ustawy i radiofonii i telewizji. Ponieważ jednak KRRiT nie zajmuje się ochroną wizerunku, danych osobowych i dóbr osobistych, w praktyce niewiele może zrobić.

- Nie planujemy wydawać stanowiska w tej sprawie. Do KRRiT wpłynęło kilka skarg prywatnych oraz pisma od prezes UODO i Rzecznika Praw Obywatelskich. Z tych pism nie wynika, aby któryś z tych urzędów zamierzał podjąć kroki prawne w tej sprawie. Nie wskazano w nich również przepisów wynikających z ustawy o radiofonii i telewizji. Jako przewodniczący mogę powiedzieć, że sprawa jest w toku, te pisma będziemy rozpatrywać, podobnie, jak skargi prywatne - powiedział przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski w rozmowie z portalem.

Dodał, że według niego kolejne granice zostały przekroczone, "a zaczęło się od bezprecedensowego ataku na kobietę-dziennikarkę nie wykonującą w danym momencie swoich zadań służbowych".

Więcej o:
Komentarze (166)
Nie będzie konsekwencji dla TVP za ujawnienie danych protestujących przed budynkiem stacji
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 49 razy 41

  Czy nie będzie konsekwencji dla TVP zależy od tego czy poszkodowani zdecydują się wszcząć postępowanie sądowe . Sprawę w sądzie bez wątpienia wygrają i powinni to zrobić.
  Dziwną rzeczą jest że KRRiT nie zajmuje się przestrzeganiem prawa i Ustawy i radiofonii i telewizji przez tvp.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 34 razy 26

  okazuje się że cala wierchuszka pisu to praktycznie UBecja, PZPRowcy i Marksiści...
  czego innego można się było po bolszewikach spodziewać, przecież czystki i nagonkę na ludzi maja we krwi

 • justas32

  Oceniono 33 razy 21

  TVP powinna zostać po wyborach zlikwidowana i założona od nowa jako jeden tani, niezależny kanał ...

 • pawlozsiul

  Oceniono 24 razy 18

  Brak kary raczej mnie nie dziwi, ale, że "nie ukaże" to jednak robi wrażenie.

 • biesczad1

  Oceniono 26 razy 16

  Reżimowa KRRiT nie ukarała reżimowej TVP - taka ustrojowa niespodzianka...

 • pritchard

  Oceniono 17 razy 11

  A pan Witold Kołodziejski to jest rzecznikiem partii Pis, że broni funkcjonariuszki?

 • komentarzmoj

  Oceniono 16 razy 10

  A tak z innej strony. Czy p. Ogórek dostała mandat za używanie telefonu w czasie prowadzenia samochodu? Bo w TV pokazywali kawałek jak jadąc między ludźmi gmerała sobie w smartfonie, nawet nie trzymała rąk na kierownicy. Czy to nie jest zachowanie mandatowane?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX