Zbigniew Ziobro przekaże 40 mln zł na budowę drugiej kliniki "Budzik"

Powstanie druga klinika "Budzik" dedykowana wybudzaniu ze śpiączki osób dorosłych. Zbigniew Ziobro ogłosił, że na jej budowę zostanie przekazane 40 milionów złotych ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro zwołał 6 lutego konferencję prasową z udziałem Ewy Błaszczyk, prezes fundacji "Akogo" oraz pomysłodawczynią stworzenia kliniki "Budzik" leczącej dzieci w śpiączce. 

Powstanie druga klinika "Budzik"

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował na niej, że na przestrzeni kilu następnych lat ze środków Funduszu Sprawiedliwości przekazane zostanie około 40 mln złotych na wybudowanie drugiej kliniki "Budzik" dla dorosłych osób pogrążonych w śpiączce, które w większości są ofiarami wypadków drogowych.

Obecna na konferencji Ewa Błaszczyk podkreśliła, że jest ogromna potrzeba powstania takiej placówki dla dorosłych. Przykładowo w Olsztynie, gdzie znajduje się analogiczny oddział szpitalny jest obecnie około 6 miejsc, ma być ich 15, a rocznie 600 zapada w śpiączkę.

Dodała, że wybudzanie osób w śpiączce jest dobrze rokującym procesem, bo ponad połowa osób wraca po przebudzeniu do pełnej sprawności. Jej zdaniem jest to także proces opłacalny ekonomicznie biorąc pod uwagę choćby koszty kształcenia takiej osoby: 

Bardzo dziękujemy za to wsparcie i mam nadzieję, że szybko będzie widać efekty naszych działań.

Zapytana o liczbę miejsc w nowej klinice dodała, że pierwszy "Budzik" jest obliczony na 15 miejsc plus jedno dodatkowe. W nowej placówce, która ma być nieco większa, planuje się wprowadzenie dwóch dodatkowych miejsc.

Pojawiają się pytania

Dziennikarz RMF, Marek Balawajder, zastanawia się, dlaczego środki na budowę kliniki "Budzik" są przekazywane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, a nie resort zdrowia.

Po części na to pytanie odpowiedział sam Zbigniew Ziobro w trakcie konferencji prasowej, podkreślając, że celem Funduszu Sprawiedliwości ma być pomaganie osobom pokrzywdzonym:

Fundusz Sprawiedliwości ma swoim statucie jeden cel. Mianowicie pomagać szeroko rozumianym osobom pokrzywdzonym i przywracać ich do normalnego funkcjonowania. I ten cel będzie w sposób znakomity, szlachetny i piękny realizowany rękami tak wspaniałych osób jak pani Ewa i cały zespół medyczny i ludzi zaangażowanych w projekt "Budzik".

Działająca przy Centrum Zdrowia Dziecka Klinika "Budzik" to pierwsza w Polsce placówka dla dzieci po urazach mózgu, a leczy pacjentów od 7 grudnia 2012 roku. Nowy oddział dla dorosłych ma mieć trzy piętra i powstać niedaleko szpitala bródnowskiego i niedaleko budowanej właśnie stacji metra. 

Więcej o:
Komentarze (162)
Zbigniew Ziobro przekaże 40 mln zł na budowę drugiej kliniki "Budzik"
Zaloguj się
 • troque

  Oceniono 44 razy 38

  Inicjatywa potrzebna i szlachetna ---- Tylko co z tym wspólnego ma Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Prokurator Generalny poz robieniem sobie PR?

  To co teraz mamy donatora-oligarchę Ziobro, który swobodnie dysponuje funduszem celowym?

  Funduszu Sprawiedliwości - Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej jest państwowym funduszem celowym ukierunkowanym na pomoc pokrzywdzonym i świadkom, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

 • evergreen111

  Oceniono 36 razy 34

  Ministerstwo Sprawiedliwości płaci za coś, za co powinno zapłacić Ministerstwo Zdrowia? To na to dostaliście fundusze?
  Panie magistrze Zero, czy pan upał na głowę???

 • dana12345

  Oceniono 25 razy 23

  w związku z tym ministerstwo zdrowia pewnie wybuduje więzienie :))

 • kingsizemax

  Oceniono 26 razy 22

  Kolejny deweloper podłej zmiany.

 • praskiso

  Oceniono 20 razy 18

  Ocieplanie wizerunku przed wyborami ? Zioberku tobie to nic już nie pomoże.

 • wicipinski

  Oceniono 20 razy 18

  To po to był u prezesa na dywaniku. Ja myślałem, że prezes go wezwał w związku z doniesieniem do prokuratury.
  Znaczy, że prezes podjął decyzję, ze Ziobro może przekazać 40 mln na klinikę? Ludzki Pan!

 • adamjh

  Oceniono 21 razy 17

  WTF! To Ministerstwo Zdrowia powinno budowac! Pan powinien budowac sady i wiezienia, panie ministrze. Idac ta droga ministersto edukacji zacznie budowac lotniska a Ministerstwo kultury zacznie budowac kopalnie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX