Żłobki w Częstochowie i Sosnowcu nie będą przyjmować nieszczepionych dzieci

Do publicznych żłobków w Częstochowie i Sosnowcu będą przyjmowane tylko zaszczepione dzieci - zadecydowali lokalni radni. Na dodatkowe punkty po okazaniu książeczki szczepień będą mogły liczyć także przedszkolaki.

Jak podaje Polsat News, radni z Częstochowy i Sosnowca zadecydowali, że do publicznych żłobków będą przyjmowane tylko zaszczepione dzieci. Wcześniej taki sam przepis uchwalono w podwarszawskim Piastowie.To reakcja na wzrost zachorowań na odrę i coraz większy odsetek nieszczepionych dzieci w Polsce. 

Częstochowa i Sosnowiec: Zmiany w rekrutacji do żłobków

W Częstochowie podobne przepisy próbowano wprowadzić już cztery lata temu.Teraz uchwała została przegłosowana głosami radnych PO i SLD. Radni PiS byli podzieleni. Konieczne do wprowadzenia nowych przepisów było przyjęcie uchwały o zmianach w statucie żłobka miejskiego. W czwartek o jej uchwaleniu przez radnych poinformował także sosnowiecki magistrat. 

Zasady wejdą w życie od najbliższego roku szkolnego, o ile nie zostaną zakwestionowane przez wojewodę ani Wojewódzki Sąd Administracyjny (tak stało się w Częstochowie cztery lata temu).

Warunkiem przyjęcia dzieci do żłobków ma być dostarczenie do placówek oświadczeń własnoręcznie napisanych przez rodziców. 

- Wystarczy, że rodzice sami napiszą oświadczenie, że ich dziecko przeszło obowiązkowe szczepienia ochronne - mówiła w rozmowie z Polsat News Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca rady miasta Częstochowa.

Zasady nie będą dotyczyły dzieci, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych. W przypadku rekrutacji do przedszkoli okazanie książeczki szczepień będzie zwiększało dziecka na dostanie się do danej placówki. 

Zdrowie dzieci uczęszczających do miejskiego żłobka jest najważniejsze. Co rusz słyszymy o kolejnych ogniskach chorób zakaźnych, w tym m.in. odry. Chcemy zrobić wszystko, aby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk w naszym mieście

- wyjaśniał prezydent Sosnowca cytowany przez magistrat.

Więcej o:
Komentarze (96)
Żłobki w Częstochowie i Sosnowcu nie będą przyjmować nieszczepionych dzieci
Zaloguj się
 • g.lem

  Oceniono 31 razy 21

  super

 • krzywelustro

  Oceniono 17 razy 13

  W Częstochowie to jeszcze Paulinów powinni obowiązkowo szczepić. Kiedyś próbowałem sfotografować jednego, jak ustawiał się do zdjęcia z jakimś narodowcem i faszystowskim transparentem, to rzucił się na mnie jakby miał wściekliznę.

 • benek231

  Oceniono 12 razy 12

  Bardzo dobra decyzja. Sam nie zyczylbym sobie by moje zaszczepione dzieci mialy przebywac razem z niezaszczepionymi. Takze bedac pracownikiem zlobka czy przedszkola wolalbym nie miec kontaktow z niezaszczepionymi dziecmi.

 • radeberger

  Oceniono 22 razy 10

  "Warunkiem przyjęcia dzieci do żłobków ma być dostarczenie do placówek oświadczeń własnoręcznie napisanych przez rodziców."

  Tylko niepoprawny optymista, lub skończony idiota mógł wpaść na ten pomysł. Czy jak na papierze oświadczę, że jestem koniem, to mój "mały" zacznie mi wystawać z nogawki spodni?

 • biheppy

  Oceniono 13 razy 9

  Jeszcze przedszkola. Wreszcie te matki fejsbukowiczki pójdą może po rozum do głowy i porzucą szarlatanerię.

 • malgojb

  Oceniono 13 razy 9

  Oświadczenie rodzica? A czy chociaż odpowiedzialność karna czy tylko bezwartościowy papierek?

 • fctheduck

  Oceniono 12 razy 8

  Proponuję, żeby antyszczepionkowcy posłali swoje dzieci do katolickich żłobków i przedszkoli, w których przed infekcją broni modlitwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX