Komisja Europejska zbada ubój chorych krów w Polsce. W poniedziałek przylecą eksperci

Do 11 państw w UE mogło trafić mięso z ubojni, w której wbrew przepisom zabijano chore krowy. Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska. W przyszłym tygodniu eksperci KE będą badać sprawę na miejscu.

W poniedziałek do Polski przylecą eksperci Komisji Europejskiej, by zbadać sprawę nielegalnego uboju bydła. Tak wynika z oświadczenia unijnego komisarza do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisa Andtriukaitisa, które otrzymała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Chodzi o nielegalny ubój w jednym z zakładów w województwie mazowieckim, o którym poinformowali reporterzy "Superwizjera" TVN. W wyemitowanym reportażu pokazali proceder uboju i przerabiania na mięso chorych i padły krów. Udokumentowano łamanie przepisów w jednym zakładzie, ale reporterzy podkreślają, że proceder jest powszechny i istnieje czarny rynek mięsa chorych i padłych krów.  

Wizyta unijnych inspektorów w Polsce będzie trwała kilka dni. Eksperci mają na miejscu ocenić sytuację. Komisja Europejska poinformowała, że mięso z chorych i padłych krów z polskiej ubojni trafiło do 11 unijnych krajów. To Estonia, Finlandia, Francja, z której mięso zostało przesłane do Niemiec, a także Hiszpania, Litwa, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowacja i Węgry. O sprawie pisały już europejskie media.

KE apeluje do polskich władz o pilne działanie

Unijny komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności podkreślił, że monitoruje tę kwestię i że jest w stałym kontakcie z polskimi władzami, które już poinformowały o zamknięciu ubojni. - Priorytetem teraz jest wykrycie mięsa z nielegalnego uboju i wycofanie z rynku. Apeluję do wszystkich krajów o szybkie działania - podkreślił Vytenis Andriukaitis.

Pomóc ma w tym unijny system ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach. Na prośbę Brukseli Warszawa uruchomiła ten system 29 stycznia. Dzięki niemu - jak wyjaśniła rzeczniczka Komisji Anca Paduraru - informacje są na bieżąco przekazywane do krajów członkowskich i pozwalają wykryć mięso, wycofać je z rynku i zniszczyć.

Unijny komisarz zaapelował do polskich władz, by możliwie szybko zakończyły śledztwo w sprawie nielegalnej ubojni i podjęły decyzje zgodnie z unijnymi regulacjami. - Chodzi także o szybkie ukaranie tych, którzy dopuścili się przestępczych działań, stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego i traktujących zwierzęta w sposób niedopuszczalny - podkreślił.

W Polsce sprawę bada m.in. Główny Lekarz Weterynarii. Paweł Niemczuk powiedział, że zaproponował zmianę przepisów, by uszczelnić nadzór weterynaryjny nad ubojem zwierząt. Chodzi między innymi o obowiązek instalowania monitoringu w zakładach, w których ubijane są zwierzęta na mięso.

Więcej o:
Komentarze (111)
Komisja Europejska zbada ubój chorych krów w Polsce. W poniedziałek przylecą eksperci
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 25 razy 23

  Odpuściliście łobuzom którzy, którzy kąpali stare kurczaki w detergentach, odpuściliście "masarzom", którzy doprawiali wędliny solą drogową, to teraz macie LEPSZY pasztet, bo ten typ oszustów wystraszy się dopiero wtedy, gdy któregoś z nich POKAZOWO i dla przykładu,, powieszą publicznie za jaja na latarni

 • fctheduck

  Oceniono 35 razy 23

  Jak widzę na forum sporo wielbicieli padliny. Naprawdę lubicie jeść padlinę, pisowskie trolle, czy macie tylko taki przekaz dnia?

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 30 razy 22

  Polacy to jednak obrzydliwy naród. Za parę groszy będą torturować zwierzęta, truć sąsiada śmieciami z komina, wylewać szambo na pole, sprzedadzą wolność za 500+ i kupią najgorszy syf z Chin.

 • siwywaldi

  Oceniono 21 razy 21

  Najpierw trochę historii.
  Określenie: panie, to NIE JEST do jedzenia, to jest na sprzedaż, polski, pazerny chłop stosował już 60 lat temu waląc bez opamiętania Azotox gołymi garściami, bo na opylacz czy na opryskiwacz, SZKODA mu było pieniędzy.

  Dlatego bez wahania, parę dni temu kupiłem takie określenie z internetu: wzięcie do ust polskiej żywności, jest jak pocałunek z grabarzem. :-))

 • angielski_kochanek

  Oceniono 24 razy 20

  Bezsens totalny... Co dadzą takie kontrole? To samo co nasze kontrole. Przecież w ciągu dnia nikt się nie przyzna że ubija leżaki. To samo z monitoringiem. Jak pozakładają kamery, to będą ubijać w stodole obok - wyciągarkę i nóż da się przenieść.
  Mentalności tego prostackiego narodu nie da się zmienić kontrolami i kamerami...

 • wesslingharald

  Oceniono 19 razy 19

  Emigruje człowiek jak najdalej na północ, do Finlandii, albo na drugi koniec Europy, do Hiszpanii, a Ojczyzna i tak go dopadnie, ze swoja głupotą i pazernością. :(

 • glowarodzinyipsa

  Oceniono 24 razy 18

  Ukochany kraj!
  Umiłowany kraj!
  Ukochana jest partia u steru!
  Można mięsem truć
  i bokserki kłuć!
  Byle nie kląć i nie śmiać się z kleru!

 • borman60

  Oceniono 17 razy 17

  Stadniny położyli ,mięso też ,ASF- wybić dziki do nogi ,ale wieże do nieba .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX