Tatry. W rejonie Rysów zeszła lawina. Pod śniegiem byli ludzie

W środę Tatrach zeszła lawina. Według RMF w pod śniegiem znalazły się trzy osoby. Dzięki akcji ratowników TOPR wszyscy zostali uratowani, ale cztery osoby zabrano do szpitali.

W rejonie Rysów w Tatrach zeszła lawina. Z informacji pozyskanych od świadków zdarzenia przez radio RMF wynika, że pod śniegiem znajdowały się trzy osoby z sześciu w ogóle obecnych w tym rejonie. Później okazało się, że cztery osoby z urazami zabrano do szpitali w Krakowie i Zakopanem.  

Poszkodowanych na powierzchnię wydobyli ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy dolecieli na miejsce śmigłowcem ratunkowym. 

Drugi stopień zagrożenia lawinowego. W Tatrach należy zachować ostrożność.

W Tatrach panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. TOPR przypomina, że w takich warunkach należy zachować szczególną ostrożność. Panują tam bowiem warunki, które mogą utrudniać piesze wycieczki, a poruszanie się po zaśnieżonych górach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy.

Więcej o:
Komentarze (16)
Tatry. W rejonie Rysów zeszła lawina. Pod śniegiem byli ludzie. [Lawina w Tatrach]
Zaloguj się
 • 8x10

  0

  Za "Tygodnikiem Podhalańskim":
  Na miejsce poleciał śmigłowiec z ratownikami TOPR i psami lawinowymi. Lawina porwała sześć osób. Trzy są w ciężkim stanie.

  Pod śniegiem znalazło się sześć osób. Na miejscu znajdowało się kilka grup turystów. Nie wiadomo, kto wywołał lawinę. Wszystkie znajdują się już na powierzchni.

  - Stan trzech osób jest poważny. Po jedną z nich leci śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, żeby ją przetransportować bezpośrednio do Krakowa. Jeden pacjent w stanie ciężkim trafił do szpitala w Zakopanem - mówi Stanisław Krzeptowski Sabała, ratownik TOPR. - Śmigłowiec poleciał teraz wysadzić ratowników, aby sprowadzili turystów, którzy są powyżej lawiny.

  Informacja o lawinie pochodziła od osoby, która zobaczyła, że masy śniegu porywają turystów. Cztery osoby pochodzą ze Śląska, a dwie z nich z naszego regionu.

 • sawicki.wroc

  Oceniono 2 razy 0

  Mój Boże. My polacy tak bardzo chcemy żeby nasza ojczyzna faktycznie była krajem wysoko rozwiniętym - bo potęgą wojskową i członkiem tzw. koncertu mocarstw raczej nie zostaniemy. Dlaczego zatem nie bierzemy przykladu z południowych sąsiadów? Za Chiny tego nie rozumiem.
  Jak powszechnie wiadomo na Słowacji zimą wszystkie szlaki w Tatrach Wysokich są zamknięte na głucho. Dla amatorów mocnych wrażeń są bardzo słone mandaty. A przede wszystkim ratownicy z Horskiej Służby za swoje akcje ratownicze wystawiają godziwe rachunki. Ilu turystów ginie zimą w Tatrach po słowackiej stronie? Nie słyszałem o takich przypadkach.
  No właśnie - ale Słowacja to jest niewątpliwie kraj wysoko rozwinięty.
  A Polska? Bądźmy "dobrej myśli" że może nasze wnuki ... i tak dalej.

 • lilo150

  Oceniono 3 razy -1

  a ja lubię chodzić tam zimą bez względu na ryzyko, to jedyna pora roku gdy się nie potykam co krok o kacze łajno

 • stanislaw.sk

  Oceniono 5 razy -3

  @tinley
  nie wiem czy warto ludziom tłumaczyć, że samochodem pięknie i szybko się jedzie do celu - o ile jest się trzeźwym i nie pod działaniem narkotyków...
  ...skoro i tak postępują wbrew logice...

 • tinley

  Oceniono 11 razy -5

  nie wiem ile ludziom tłumaczyć że Tatry zimą sa piękne, ale podziwiać je lepiej raczej z daleka. PO kiego grzyba zima leźć turystycznym szlakiem na Rysy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX