Oskarżony o molestowanie abp Paetz koncelebrował mszę, choć ma zakaz Watykanu. Zdjęcia zniknęły

Abp senior Juliusz Paetz, oskarżony o molestowanie kleryków i księży, koncelebrował mszę w czasie pogrzebu ks. prałata Mariana Lewandowskiego, choć ciąży na nim zakaz uczestnictwa w kościelnych uroczystościach. Gdy sprawa wyszła na jaw, zdjęcia z pogrzebu zniknęły.

Uwagę na uczestnictwo arcybiskupa seniora Juliusza Paetza we mszy zwróciła poznańska "Gazeta Wyborcza". 24 stycznia w archikatedrze w Poznaniu odbył się pogrzeb ks. prałata Mariana Lewandowskiego, a uroczystości koncelebrował metropolita poznański, przewodniczący KEP Stanisław Gądecki.

Poza Gądeckim mszę koncelebrowali biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Damian Bryl oraz arcybiskup senior Juliusz Paetz. Ze strony kurii już zniknęły zdjęcia z uroczystości, a jej rzecznik jak dotąd nie odniósł się do sprawy. Fotografie z pogrzebu są natomiast nadal na profilu abp Gądeckiego na Twitterze.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że abp Paetz ma zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom.

Zakaz ten wydał Watykan, jeszcze gdy papieżem był Jan Paweł II, po śledztwie, które wszczęto w 2002 roku, gdy Paetza oskarżono o molestowanie seksualne kleryków i księży. Duchowny zaprzeczał, ale ustąpił z funkcji metropolity poznańskiego.

To nie pierwszy taki przypadek w wydaniu abp Paetza - w 2016 roku miał koncelebrować mszę w 1050. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę, jednak ponownie zdecydowane stanowisko zajął Watykan.

Z kolei w 2017 roku abp Paetz odprawił wspólnie z abp Gądeckim mszę w Wielki Czwartek w Poznaniu.

Więcej o:
Komentarze (413)
Poznań. Abp Juliusz Paetz mimo zakazu koncelebrował mszę
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 128 razy 118

  Drwią sobie z przyzwoitości, w d... mają jakiekolwiek standardy moralne - ale do pouczania i ganienia pierwsi.
  A wytknąć im to - to zaraz krzyki o "atakach na kościół".

 • antropoid

  Oceniono 82 razy 68

  A co się będą przejmować - przecie to Bulanda, naród głupi wszystko od nich kupi.

 • polakadam

  Oceniono 79 razy 67

  A kościół już się zarzekał że potępia sutannowych pedofilów.

 • bioder65

  Oceniono 72 razy 62

  Może jest już impotentem i teraz nie stwarza zagrożenia.Polski kler jest ponad jakimś tam Papieżem.Baranom takie rzeczy nie przeszkadzają.Polski ksiundz to bóg i basta

 • polak66maly

  Oceniono 64 razy 54

  tak wyglada walka KK z pedofilia. Stare grzyby nie chca byc pozbawieni rozrywki.

 • ps11111ps

  Oceniono 58 razy 50

  Iście nieludzka kara. Zakaz odprawiania mszy. No to jakby Stefana W. za kare skazać na dożywotni zakaz chodzenia na koncerty.

  Wy się naprawde oburzacie że on te msze sobie odprawia??? Naprawdę nie uważacie ze problem jest gdzieś indziej? Kara z lekka nieadekwarna do przewinienia? I to kare należałoby zmienić na bardziej dotkliwą???

 • cacadux

  Oceniono 37 razy 37

  A głupie owce jak to głupie owce - wiernie staly i się patrzały na Wielebego. Potem mu na tace daly. A wieczorem podesla swoje dzieci na dalsze wieczorne ubogacanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX