Prof. Rzepliński o Stefanie W.: To przykład "drapieżnika", który mógł trafić do Gostynina

Prof. Andrzej Rzepliński, kierownik Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej UW, przyznał, że wobec Stefana W. można było zastosować procedurę, zgodnie z którą mógł zostać umieszczony w ośrodku w Gostyninie.

W "Rozmowie Piaseckiego" w TVN 24 prof. Andrzej Rzepliński, kierownik Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej Uniwersytetu Warszawskiego, kiedyś prezes Trybunału Konstytucyjnego, przyznał, że wobec Stefana W., który zaatakował prezydenta Pawła Adamowicza, można było zastosować ustawę o "bestiach". 

- Procedura jest taka - dyrektor zakładu karnego albo poleca, albo wnosi o to, żeby dwóch psychiatrów i psycholog napisali opinię, czy po zwolnieniu z zakładu karnego z jego strony (skazanego - przyp. red.) istnieje realna groźba dla życia, zdrowia bądź wolności seksualnej innych osób - prof. Andrzej Rzepliński tłumaczył, jak na jakiej podstawie można zastosować wspomnianą ustawę.

Sąd, jeśli istnieją odpowiednie przesłanki, ma następnie dwie możliwości: może umieścić skazanego w ośrodku w Gostyninie lub zdecydować o poddaniu go nadzorowi prewencyjnemu. Polega on m.in. na założeniu obrączki czyli nadajnika, który pozwala ustalić jego miejsce pobytu lub wyznaczeniu miejsc, do których nie może się zbliżać. Złamanie zasad nadzoru prewencyjnego wiąże się z umieszczeniem skazanego w Gostyninie.

Zdaniem prof. Andrzeja Rzeplińskiego wszystko wskazuje na to, że jedna z tych możliwości powinna być wykorzystana w przypadku Stefana W. - Według tego, co czytam w pracach będących podsumowaniem badań, jest klasycznym przykładem "drapieżnika". Do końca życia takim będzie - dodał prof. Andrzej Rzepliński.

Więcej o:
Komentarze (129)
Atak na Pawła Adamowicza. Rzepliński o Stefanie W.: Można było zastosować ustawę o "bestiach"
Zaloguj się
 • tatankaiyotake

  Oceniono 22 razy 20

  Łatwo się mówi teraz po fakcie. Ustawa o bestiach była napisana dla konkretnych bestii, które niestety miały wyjść bo przez pewien czas brakowało w kodeksie karnym dożywocia. Pod żadnym pozorem nie powinna być stosowana wobec innych osób, bo to prosta droga do zamykania ludzi bez wyroku na całe życie.

 • jael53

  Oceniono 19 razy 19

  Niestety, ta wypowiedź ujawnia, jak bardzo kompromitującym bublem prawnym jest ta ustawa. I jak łatwo jest zesłać do Gostynina każdego skazanego, który np. podpadnie władzom zakładu karnego. Znalezienie "dyżurnych biegłych" nie jest wielkim problemem - i mówi się o tym od dawna. Mówi się - ale nic poza tym się nie robi. sama ustawa oraz jej działanie w praktyce zasadniczo jest poza wszelką uwagą.

 • lukasz2711

  Oceniono 45 razy 19

  Panie profesorze proszę nie opowiadać rzeczy dziwnych i niestworzonych. Za co chciał by pan mu dać "ustawę o bestiach"??? Fajnie się szachuje słowami po fakcie wtedy każdy mądry można było tak można było tak.

 • margeralt

  Oceniono 21 razy 17

  Panie Profesorze, wstyd takie bzdury opowiadać. To może wszystkich zamykajmy na dożywocie no bo przecież ten ci ukradł kostkę masła też może zabić.

 • jango33

  Oceniono 21 razy 17

  Przecież istnienie tego ośrodka to bezprawie, specjalista od praw człowieka powinien to wiedzieć.

 • normalny1977

  Oceniono 24 razy 16

  I tu poległ kolejny autorytet. Ustawa o bestiach jest dla pedofili i morderców seksualnych. A nie dla dzieciaka, który trafił do więzienia za skok na bank doś chumorystyczny bo z pistoletem hukowym. Dostał 5 lat i więzieniu ujawniła się schizofrenia. Wtedy powino mu się karę odwiesić i go leczyć. A nie dawać mu piguły w więzieniu. A na wyjściu kop w d.... I nie ważne chry czy nie powrót na wolność. Kogoś w SW poj.....o i ma za to zapłacić. A przedewszystkim system ma się zmienić. I pan jako sędzia trybunału ma to powiedzieć a nie opowiadać dyrdymały polityczne na zamówienie. Tfuu..... Nie profesor. A ja pana na ulicach broniłełem.

 • wolverine_14

  Oceniono 25 razy 13

  Rzepliński bredzi jak potłuczony.

  W takim przypadku trzeba by było w stosunku do połowy osadzonych zastosować ustawę o "bestiach".

 • mmgazeta

  Oceniono 18 razy 12

  "Ustawa o bestiach" - zupelnie już poszaleli w propagandowym zacietrzewieniu!
  Na kilkadziesiąt tysięcy bieżących garowników wszyscy uważają, że ich skrzywdzono, a pewnie z połowa ma mniej lub bardziej nierówno pod sufitem. Do tego jak wiadomo większość z nich po wyjściu z więzienia dalej będzie popełniać przestępstwa. To co, na dożywocie całe to towarzystwo skazać? To w końcu cała Polska do ancla trafi, bo jak wiadomo ludzie dzielą sie na takich co siedzą, tych co siedzieli i takich co będą siedzieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX