Bodnar wylicza Ziobrze 30 spraw o mowę nienawiści. Działania prokuratury budzą wątpliwości RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry przedstawił listę 30 spraw, w których mogą wzbudzać wątpliwości działania prokuratury. Sprawy te dotyczyły mowy nienawiści.

Język i opinie wyrażane w debacie publicznej "stają się bardziej radykalne, a często ulegają niebezpiecznej brutalizacji" - pisze Adam Bodnar do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Rzecznik Praw Obywatelskich wysłał Ziobrze przykładową listę 30 spraw, w których, zdaniem Bodnara, działania prokuratury w kwestii walki z przestępstwami motywowanymi nienawiścią są co najmniej niezrozumiałe. Chodzi o sytuacje, w których np. dochodziło do umorzeń lub w których postępowanie przedłużało się. 

Przyglądając się takim postępowaniom można bowiem powziąć wątpliwość, czy wszystkie grupy, realnie zagrożone tego typu przestępczością, są w sposób należyty przed nią chronione i czy zachowaniom wymierzonym w niektóre z tych grup nie towarzyszy pewna pobłażliwość ze strony organów ścigania

- stwierdził Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich o działaniach prokuratury

Na liście spraw wysłanej do Zbigniewa Ziobry przez Adama Bodnara znalazły się m.in. publiczne wystąpienia byłego księdza Jacka M. w latach 2016-2018.

Podczas obchodów 82. rocznicy ONR w Białymstoku ksiądz Jacek M. wygłosił kazanie, które mogło wypełniać znamiona przestępstw publicznego nawoływania do nienawiści i publicznego znieważania osób narodowości żydowskiej lub wyznawców judaizmu. Dochodzenie prowadziła najpierw Prokuratura Rejonowa dla Białegostoku-Południa, a potem białostocka Prokuratura Okręgowa, która 17 września 2016 r., postępowanie umorzyła

- przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich na swojej stronie internetowej.

W piśmie Adam Bodnar opisał również historię transparentu wywieszonego w maju 2016 r. na stadionie Legii. Znajdował się na nim napis "KOD, Nowoczesna, GW, Lis, Olejnik i inne ladacznice - dla was nie będzie gwizdów, będą szubienice". RPO przypomniał, że w kwietniu ubiegłego roku Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście umorzyła śledztwo.

Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał także sprawę aktów zgonu 11 prezydentów miast, które wystawili w 2017 r. działacze Młodzieży Wszechpolskiej. W tej kwestii prowadzone były dwa postępowania, żadne z nich nie zakończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia.

Więcej o:
Komentarze (165)
Bodnar wylicza Ziobrze 30 spraw o mowę nienawiści. Działania prokuratury budzą wątpliwości RPO
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 66 razy 58

  Zbyszek Ziobro się nie zgadza. Jego zdaniem oraz jego prokuratorów przytoczone przykłady noszą znamiona Mowy Miłości. O przestępstwie nie ma mowy.

 • fantomas200

  Oceniono 62 razy 46

  Bodnar brawo!

 • krynolinka

  Oceniono 56 razy 44

  Ziobro powie, jak dziś w sądzie, że nie ma z tym nic wspólnego, a prokuratura jest niezależna czy coś w tym rodzaju.

 • klikkre

  Oceniono 49 razy 37

  Brawo Adam Bodnar, wszyscy wiedzą że Ziobro chce prawicowej ekstremy jako swojego elektoratu więc takie zapytania nic nie zmienią. Wsadzi się tego pana po wyborach i tyle

 • drakaina

  Oceniono 32 razy 18

  Dziękuję, ratuje Pan honor Rzeczpospolitej.

 • realistas

  Oceniono 26 razy 16

  Bodnar jest za mądry dla pisowców. Pisze do nich o sprawach, których nie rozumieją.

 • vito14

  Oceniono 19 razy 13

  A ta pani z ministerstwa środowiska co witała Tuska "kajdankami i szubienicą" za karę dostała nominacje na stanowisko dyrektorskie.

 • fakiba

  Oceniono 25 razy 13

  Zero brudnym paluchem nie kiwnie bo raz że sam nie chce a dwa to kaczor mu zabronił , bo jak ścigać zaplecze swojej partii

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX