O. Wiśniewski o "audiencji" u Kaczyńskiego: Powiedziałbym mu, żeby nie manipulował Kościołem

- Powiedziałbym, żeby nie manipulował Kościołem. Wstydziłbyś się. Telewizja publiczna jest od tego, żeby kształtować w społeczeństwie te podstawowe wartości - mówił w "Kropce nad i" o. Ludwik Wiśniewski, pytany o to, co powiedziałby prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Dominikanin o. Ludwik Wiśniewski był w środowy wieczór gościem "Kropki nad i" w TVN24. Jak opowiadał duchowny, który zabrał głos na pogrzebie Pawła Adamowicza, swoje słowa o tym, że "budujący karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji", kierował do wszystkich ludzi, zajmujących różne stanowiska.

- Ja jestem, jak wielu ludzi w Polsce, przerażony. Zbudowaliśmy w Polsce piekiełko. Myślę że po trosze wszyscy za to odpowiadamy - mówił o. Wiśniewski. Stwierdził również, że obawia się, że jeśli np. obecni rządzący stracą władzą, to może pojawić się "jeszcze większe piekiełko".

Prowadząca program Monika Olejnik dopytywała, czy w polskiej przestrzeni publicznej powinny padać takie sformułowania jak te Jarosława Kaczyńskiego o "kanaliach i mordercach". - Chciałbym już nad tym wszystkim postawić kropkę. Tak, żeby odtąd tego nie było. Tak nie można mówić - odparł duchowny.

O. Wiśniewski: Powiedziałbym Kaczyńskiemu, żeby nie manipulował Kościołem

Dalej o. Wiśniewski mówił, że zastanawiał się, czy nie poprosić o audiencję u prezesa PiS. Co miałby mu powiedzieć?

Powiedziałbym, żeby nie manipulował Kościołem, całe jego środowisko manipuluje. Podam jeden przykład: konsekracja kościoła w Toruniu. Dwóch kardynałów, pięćdziesięciu biskupów. Cały rząd. Co to znaczy w ogóle? Co to za kraj? Co się tu odbywa?

- wskazał. Olejnik dopytywała duchownego o to, co jeszcze chciałby powiedzieć prezesowi PiS, a ten odpowiedział: - Wstydziłbyś się. Telewizja publiczna jest od tego, żeby kształtować w społeczeństwie te podstawowe wartości. Tam nie może być cienia kłamstwa i manipulacji.

Duchowny powiedział również, że nadal oczekuje przeprosin od prezesa TVP Jacka Kurskiego za to, jak w Telewizji Publicznej wykorzystano jego słowa. TVP cytując jego słowa o "człowieku budującym karierę na kłamstwie" pokazała Donalda Tuska. - Honor nie powinien pozwalać mu przejść nad tym do porządku dziennego - dodał.

Więcej o:
Komentarze (143)
Co o. Ludwik Wiśniewski powiedziałby Jarosławowi Kaczyńskiemu? "Nie manipuluj Kościołem"
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 32 razy 28

  A Kościołowi powiedziałbym, żeby się pozbył Rydzyka i smoleńskiej sekty?...

 • zofia.rydz

  Oceniono 19 razy 19

  Widzialam ten wywiad. Mialam wrazenie, ze ojciec Wisniewski momentami nie ma odwagi powiedziec tego co naprawde mysli. Na pytanie o Rydzyka, dal znak, ty dac spokoj. O co chodzi z tym Rydzykiem. Dlaczego nawet nasz Papież JPII nie reagowal na te obrazoburcze zachowania.

 • 1utek

  Oceniono 17 razy 17

  Polemizowałbym ze stwierdzeniem, że J. Kaczyński manipuluje kościołem. Przecież duchowni, w tym biskupi to nie dzieci. Pan J. Kaczyński (który jak wiele wskazuje jest niewierzącym) zwyczajnie wykorzystuje kościół, ściślej pazerność duchownych na kasę do swoich partyjniackich celów

 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 17

  Cała litania pobożnych życzeń. Ale prosić urodzonego hochsztaplera żeby szwindli nie robił?

 • honorny

  Oceniono 16 razy 16

  Biedny, zmanipulowany Kościół.
  Kto tutaj kim manipuluje? PiS z instytucją Kościoła, to jest klasyczną symbiozą.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 20 razy 16

  "religia powstała, gdy pierwszy cwaniak spotkał pierwszego głupca" Mark Twain

 • tomtg123

  Oceniono 17 razy 15

  Dla prawie połowy wierzących Polaków zbawicielem jest dziś Jarosław Kaczyński, a Jacek Kurski jest jego wielkim prorokiem. No i jeszcze są pomniejsi święci, np. apostołowie - święty Piotrowicz i święta Pawłowicz...
  Tak się porobiło i ja nie dziwię się, że to się nie podoba księdzu Wiśniewskiemu, bo to z chrześcijaństwem ma chyba niewiele wspólnego.

 • piss-ass

  Oceniono 15 razy 13

  Kaczyński wykorzystuje kościół do utrzymania poparcia. Udaje bogobojnego, a ciemnota myśli że on jest dobrym chrześcijaninem. Reszty pisiorów też to dotyczy. Kościół natomiast ma pewność, że kasiorka od rządu będzie płynąć obficie. A wrzód Rydzol jest wybrańcem pis-dzielstwa, hojnie przez nich obdarowywanym- menda pazerna i fałszywa.

 • oloros11

  Oceniono 17 razy 13

  takie sa prosze ksiedza skutki sojuszu wladzy i kosciola
  i przede wszystkim - to srodowisko kk jest glownym rezyserem inicjatorem i benefichantem dojnej zmiany - mozecie robic wielu ludziom w mogu ziziu ale wielu nie przekonacie
  pisowi udal sie jedno - skanalizowali nienawisc jakies 6 milionow ludzi - i nie zrezygny=uja - bo wiedza ze jak straca wladze - to wtedy zacznie sie cos jeszcze gorszego - pis po prostu teraz moze tylko eskalowac konkflikt - nie ma innej opcji i zadne zaklecia nie pomoga

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX