W poniedziałek zobaczymy zaćmienie Księżyca i superksiężyc. Maksimum zaćmienia już o 6.13

W poniedziałek 21 stycznia nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca - w Polsce będzie widoczne nad ranem podczas zachodu Księżyca. Na tym jednak nie koniec: na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia Księżyca.

Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się w poniedziałek o godz. 5:41 i potrwa do 6:43. W tym czasie Księżyc przybierze barwę czerwoną. Dlaczego tak się dzieje?

W trakcie zaćmienia całkowitego Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Jednak nasza planeta ma atmosferę, która załamuje i rozprasza bieg promieni słonecznych. W związku z tym mimo wszystko do Księżyca dociera trochę światła.

Jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone). Skutki przejścia światła słonecznego przez grubą warstwę atmosfery możemy zobaczyć codziennie na przykład przy zachodzie Słońca – ma ono wtedy kolor czerwony.

Kiedy i gdzie kolejne zaćmienie?

Na kuli ziemskiej zaćmienie Księżyca jest widoczne wszędzie, gdzie znajduje się on ponad horyzontem. Z tego powodu z danego miejsca na Ziemi całkowite zaćmienia Księżyca można obserwować znacznie częściej, niż całkowite zaćmienia Słońca.

Następne zaćmienie Księżyca, tym razem częściowe, będzie widoczne z Polski za około pół roku – 16 lipca 2019 r. Z kolei poprzednie całkowite zaćmienie Księżyca mieliśmy okazję oglądać 27 lipca 2018 r.

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzeba żadnych przyrządów astronomicznych, chociaż lornetka pozwoli bardziej szczegółowo przyjrzeć się zjawisku.

O której godzinie oglądać zaćmienie Księżyca 21 stycznia?

Dokładne momenty poszczególnych faz zaćmienia w dniu 21 stycznia przypadają następująco: początek zaćmienia półcieniowego o godz. 3:37, początek zaćmienia częściowego - o godz. 4:34, początek zaćmienia całkowitego - o godz. 5:41, maksimum zaćmienia - o godz. 6:13.

Koniec zaćmienia całkowitego przypadnie na godz. 6:43, koniec zaćmienia częściowego - o godz. 7:51, koniec zaćmienia półcieniowego - o 8:48. Momenty te podano za „Almanachem astronomicznym na rok 2019” wydanym przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne.

Zaćmienia Księżyca następują, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Słońcem, a Księżycem i na dodatek Księżyc wejdzie w cień Ziemi. Zaćmienia nie następują przy każdej pełni Księżyca, bowiem płaszczyzna orbity Księżyca jest nieco nachylona do płaszczyzny orbity Ziemi i nie zawsze trafia on w stożek cienia Ziemi.

W poniedziałek 21 stycznia miłośników obserwacji nieba czeka też inne zjawisko - pełnia Księżyca, która nastąpi o godz. 6:16.

21 stycznia - superpełnia Księżyca

Jednocześnie tego samego dnia o godz. 20:59 dojdzie do przejścia Księżyca przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi.

Zbieżność tych dwóch sytuacji określana jest czasem jako superpełnia lub superksiężyc. W praktyce oznacza to, że Srebrny Glob na niebie jest wówczas nieco większy, niż w trakcie zwyczajnej pełni.

Różnica pomiędzy dwoma skrajnymi, widocznymi rozmiarami Księżyca (kiedy znajduje się on w skrajnych punktach swojej orbity względem Ziemi - najbliższym i najdalszym) wynosi niemal 14 procent.

Przy okazji obserwacji zaćmienia Księżyca można w poniedziałek spróbować popatrzeć na koniunkcję dwóch jasnych planet: Wenus i Jowisza. Gdy Księżyc będzie zachodził, one w tym czasie będą widoczne bardzo nisko nad południowo-wschodnią częścią horyzontu. Odległość jaka dzieli Jowisza i Wenus na niebie będzie wynosić tylko 2 stopnie.

Więcej o:
Komentarze (12)
Zaćmienie Księżyca i superpełnia Księżyca - 21 stycznia 2019. Gdzie i kiedy można zobaczyć?
Zaloguj się
 • proti.hlouposti

  Oceniono 12 razy 8

  prezesie, księżyc tak blisko, że zamiast go kraść, można tam wpaść i zostać (prooooszę...)

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz 1

  Takie jakieś niekumate te autory bo wiadomość taką trzeba wyeksponować dzień wcześniej.

 • loneman

  Oceniono 3 razy 1

  Po co o tym pisac jesli niekumaci fantasci i zwolennicy rezimow nie wiedza o co chodzi myslac, ze zbliza sie "apokalipsa" 🤢😏

 • mateuszzex

  0

  moze ktos zauwazy, ze jest wtorek, 4:41

 • 45rtg

  Oceniono 11 razy -1

  Znowu superksiężyc? To prawie co 2-3 miesiące się zdarza, bo pismaki ekscytują się tym praktycznie na okrągło.
  I w ogóle - kto normalny używa określenia "superksiężyc"? Chyba tylko patafile ekscytujący się tym, że nadali nazwy rodzajom pierdów i to takie czaderskie.

 • obrazony2x

  Oceniono 3 razy -3

  Słońce Peru zaćmienie trwa już dłuuuuuugiwe lata ;)

 • dar61

  Oceniono 9 razy -9

  Czy aby kiedyś to się nowiem nie zwało?...

  Mimo wszystko za dawkę nauki warto Redakcji podziękować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX