"Światełko dla Pawła" w miejscu, gdzie doszło do ataku. Pięć minut ciszy ku czci zmarłego prezydenta

Gdańszczanie wciąż upamiętniają Pawła Adamowicza. W tym samym miejscu, w którym tydzień temu doszło do ataku na prezydenta Gdańska, zorganizowali akcję "Światełko dla Pawła". Natomiast w Europejskim Centrum Solidarności wspominali go najbliżsi, pośmiertnie przyznano mu także Nagrodę Orła Jana Karskiego.

W tym samym miejscu, gdzie tydzień temu doszło do ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, gdańszczanie ponownie zebrali się w tę niedzielę. Na Targu Węglowym, 13 stycznia, gdy wybiła godz. 20 i miało rozpocząć się "Światełko do nieba", część finału WOŚP, Stefan W. zaatakował Pawła Adamowicza.

W ramach akcji "Światełko dla Pawła" na Targu Węglowym mieszkańcy miasta wznieśli w górę latarki, lampki, telefony czy znicze, by oddać hołd zmarłemu Pawłowi Adamowiczowi.

5 minut milczenia na Targu Węglowym. "Światełko dla Pawła"

Jak opisuje Radio Gdańsk, spotkanie trwało pięć minut. Według policji w akcji brało udział blisko tysiąc osób. Piotr Borawski, dotychczasowy wiceprezydent Gdańska, prowadził relację na żywo ze "Światełka dla Pawła" - na udostępnionym przez niego nagraniu widać tłum ludzi, powiewają także flagi Gdańska. Wszystko odbywało się w absolutnej ciszy.

Magdalena Adamowicz: Paweł był moim największym przyjacielem

Także w niedzielę w Europejskim Centrum Solidarności odbył się "Wieczór dla Przyjaciela". Pawła Adamowicza wspominały go bliskie mu osoby, m.in. Aleksander Hall, Jacek Karnowski, czy Aleksandra Dulkiewicz. Ostatnia głos zabrała żona zmarłego prezydenta Gdańska Magdalena Adamowicz.

Paweł był moim wspaniałym, największym przyjacielem, był oczywiście moim mężem, ale nas łączyła prawdziwa przyjaźń. Zawsze mogłam na niego liczyć, a on, w trudnych dniach, mógł liczyć na mnie. Ta przyjaźń nie była łatwa, bo on był takim przyjacielem, o którego czas ja musiałam zabiegać. On nie zawsze mógł odebrać, ale potem zawsze odpowiedział, oddzwonił

- wspominała Magdalena Adamowicz.

Na koniec spotkania pracownicy ECS rozdali gościom... drożdżówki. To było nawiązanie do tego, co robił Paweł Adamowicz w przeszłości. Jak wspominał prowadzący spotkanie, prezydent Gdańska "bladym świtem czyhał" na mieszkańców miasta z drożdżówkami i częstował ich o poranku.

Także w ECS w niedzielę wieczorem żona prezydenta Gdańska i jego córka Antonina odebrały Nagrodę Orła Jana Karskiego, jaką przyznano pośmiertnie Pawłowi Adamowiczowi.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

Na Gazeta.pl dokończyliśmy w niedzielę  brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas akcji #JedenDzieńDłużej opisywaliśmy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i nadal prosimy Was o wpłaty na WOŚP. Więcej i link do wpłat na rzecz Orkiestry znajdziecie tutaj.

Zachęcamy też do licytowania podarunków (aukcje trwają do poniedziałku) przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Huebner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiejksiążki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina.

Bądźmy dobrzy, bądźmy szczodrzy!

Więcej o:
Komentarze (93)
Śmierć Pawła Adamowicza. Gdańszczanie na Targu Węglowym zapalili "Światełko dla Pawła"
Zaloguj się
 • puszka-3

  Oceniono 42 razy 24

  Po co dobierać wyszukane słowa.Prezydent Adamowicz był po prostu DOBRYM , LUDZKIM CZŁOWIEKIEM , a tego jego wielu przeciwników politycznych nie potrafi zrozumieć.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 27 razy 15

  Sądząc po debilnych komentarzach, przeciętnemu pisowcowi w głowie się nie mieści że mieszkańcy Gdańska bez zwożenia autobusami, bez propagandy, bez zapłaty czują potrzebę żeby uczcić pamięć swojego prezydenta...

 • flemming

  Oceniono 25 razy 13

  No cóż pogrzeb P. Adamowicza przebił o wiele dlugości ceremonię bliźniaka naszego dyktatora. Gratulacje dla władz Gdańska i proboszcza Bazyliki Mariackiej za wspaniałe pożegnanie naszego prezydenta.

 • chi-neng

  Oceniono 12 razy 8

  Uważam ten rozdział za zamknięty.
  Pozwolę sobie tylko przypomnieć na zakończenie i ku pamięci, to co mnie pozostanie do końca życia w pamięci:

  ”KRZYK” DO NARODU Z GDAŃSKA:

  • CZŁOWIEK POSŁUGUJĄCY SIĘ JĘZYKIEM NIENAWIŚCI, CZŁOWIEK BUDUJĄCY SWOJĄ KARIERĘ NA KŁAMSTWIE NIE MOŻE PEŁNIĆ WYSOKICH FUNKCJI W NASZYM KRAJU I BĘDZIEMY ODTĄD TEGO PRZESTRZEGAĆ.

  • Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, parlamencie, a także w Kościele.

  • Trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych.

  • Trzeba skończyć z nienawiścią.

  • Trzeba skończyć z nienawistnym językiem.

  • Trzeba skończyć z pogardą.

  • Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści:

  • na ulicach

  • w mediach

  • w internecie

  • w szkołach

  • parlamencie

  • a także w Kościele.

 • chi-neng

  Oceniono 12 razy 8

  To był niewymuszony, nie narzucony politycznie, choć w harmonijny w swoim współdziałaniu rodziny z władzami miasta Gdańska, GODNY SPOSÓB ODDANIA GODNEGO HOŁDU, GODNEMU CZLOWIEKOWI, który sobie w tych wszystkich uczestniczących w tym pożegnaniu, zasłużył sobie właśnie na taki, a nie inny hołd.

  A JEDNAK ISTNIEJE JESZCZE POLSKA, JAKĄ JA NOSZĘ W SERCU I W PAMIĘCI.

  Mam teraz tylko nadzieję, że to był już ostatni dzień oddania hołdu, hołdu godnego Pawła Adamowicza, Jego żonie i córkom, Jego rodzicom i najbliższym. Godnego hołdu oddanego przez miasto Gdańsk i wszystkich tych, którzy szanowali i doceniali szczerze i dogłębnie zamordowanego prezydenta.

  Mam nadzieję, że ten hołd, NIGDY NIE STANIE SIĘ NIGDY CYKLICZNYM INSTRUMENTEM POLITYCZNYM, Z CELEM ZBIJANIA KAPITAŁU POLITYCZNEGO.
  Bo gdyby tak się miało stać , straciłabym już całkowie wiarę w to, co nosiłam całe moje długie życie, noszę w sobie nadal, i chcę nosić do końca, wiarę w ludzką przyzwoitość, człowieczeństwo, szacunek dla siebie samego i innych.

 • zp48

  Oceniono 14 razy 8

  Piękna akcja. Pozdrawiam.

 • olala1010

  Oceniono 9 razy 5

  bylo smialo pare tysiecy ludzi a nie jak policzyla policja tylko tysiac

 • 99venus

  Oceniono 6 razy 4

  prawie tysiąc ludzi???Policja winna natychmiast udać się do okulisty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX