Tusk po pogrzebie Pawła Adamowicza: Byśmy byli warci jego życia i, niestety, jego śmierci

Na spotkaniu, które odbyło się po pogrzebie Pawła Adamowicza, wielu obecnych po raz kolejny zabrało głos. - Wielkie dzieło przed nami wszystkimi. Tak byśmy byli warci Pawła życia i, niestety, jego śmierci - mówił Donald Tusk o odbudowaniu Gdańska po tragicznej śmierci prezydenta.

Jak podaje Wirtualna Polska, w Europejskim Centrum Solidarności po pogrzebie Pawła Adamowicza spotkali się jego przyjaciele, rodzina, ale także politycy i samorządowcy. Pojawili się m.in. Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski czy Kazimierz Marcinkiewicz. Obecny był również wieloletni przyjaciel Pawła Adamowicza, Donald Tusk.

Donald Tusk wspominał Pawła Adamowicza

Przewodniczący Rady Europejskiej wspominał przyjaciela jako człowieka, który "nie dość, że miał swój pogląd, ale Gdańsk potrafił naprawdę urządzić tak, że dzisiaj ludzie nie wierzą własnym oczom".

Odwołał się również do obietnicy, którą złożył Pawłowi Adamowiczowi 10 dni przed jego śmiercią, która dotyczyła obchodów rocznicowych wyborów 4 czerwca 1989 roku. - Paweł z pewną wyobraźnią wiedział, że ten dzień może odwrócić zło, które w Polsce się dzieje, jeśli wszyscy do tego podejdziemy z pełnym przekonaniem - powiedział Donald Tusk, prosząc o pomoc w tworzeniu przez tę rocznicę "dziedzictwa o Pawle".

"Wielkie dzieło przed nami"

Jednocześnie Donald Tusk zaapelował, aby wspólnie odbudowywać ducha Gdańska, który tak ucierpiał po śmierci prezydenta. - Z polityką wielu ludzi sobie jakoś radzi, ale żeby zbudować na nowo wspaniałe miasto i ducha tego miasta, to jest rzecz bardzo wyjątkowa i dlatego, jak będziemy się z wami dzielić tym, co Paweł chciał, żebyśmy zrobili, a zaczniemy to robić w ciągu najbliższych dni, to bardzo was proszę: potraktujcie to poważnie, jak potraficie - powiedział i dodał: - On na pewno będzie was oglądał i będzie jak zawsze bardzo szczerze mówił, czy jest zadowolony z tego, co robicie.

- Naprawdę, wielkie dzieło przed nami wszystkimi. Tak byśmy byli warci Pawła życia i, niestety, jego śmierci – zakończył przyjaciel prezydenta Gdańska.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia dokończymy na Gazeta.pl brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja #JedenDzieńDłużej będzie trwała przez cały dzień. Opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. Więcej i link do wpłat na rzecz Orkiestry znajdziecie tutaj.

Zachęcamy też do licytowania podarunków przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Hubner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, książki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina.

Bądźmy dobrzy, bądźmy szczodrzy!

Więcej o:
Komentarze (448)
Tusk po pogrzebie Pawła Adamowicza: Byśmy byli warci jego życia i, niestety, jego śmierci
Zaloguj się
 • zwyklaosoba

  Oceniono 151 razy 113

  Słucham wypowiedzi pani Dulkiewicz czy Donalda Tuska, widzę postawę pana Kowalczuka, skromnie stojącego w kolejce do trumny Owsiaka czy łzy na twarzy Wałęsy. I myślę, że nie warto zajmować się spóźnionym posłem - on im do pięt nie dorasta.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 80 razy 46

  Rzeczywiście pan Tusk powinien wrócić i przy pomocy społeczeństwa przepędzić dojną zmianę pisowską.

 • ziggybam

  Oceniono 55 razy 41

  Częścią tego dzieła jest zniszczenie ideologii kaczystowskiej - jadu, który przez ostatnie ok. 15 lat zatruwa część naszego społeczeństwa, promuje ludzi miernych, zawistnych, kłamców i hipokrytów. Promuje kumoterstwo, hipokryzję, łamanie prawa, przekupstwo i kłamstwo. Nie będzie odbudowy bez ośmieszenia i zmargnializowania myśli kaczystowskiej.

 • hana_gd

  Oceniono 51 razy 39

  Jestem z Gdańska i jestem pewna że przy takim wsparciu damy radę. My mieszkańcy jesteśmy wielką siłą.

 • nihil.novi75

  Oceniono 47 razy 33

  Zróbcie coś, aby był powód, aby wrócić do tego kraju.Mnóstwo ludzi jest na emigracji nie z powodów ekonomicznych,ale dlatego,że nie chcą mieszkać w kraju,gdzie każda inność, każdy odmienny styl bycia,inne wyznanie lub jego brak to powód w najlepszym wypadku do oplucia.
  Oczywiście, zaraz napadna na mnie ci,dla ktorych emigrant to czyste zło jak pan Tusk.Od pewnego czasu trwa nagonka na tych,co poza granicami kraju .My nadal jednak jesteśmy Polakami i nic i nikt tego nie zmieni.Kochamy ten kraj w inny sposób niż tkz prawdziwi patrioci i ciągle wierzymy że mimo wszystko,pewnego dnia wrócimy do Ojczyzny przez wielkie O.
  Irracjonalnie to emigracja nauczyla mnie mówienia tego,co myślę i nie robienia niczego wbrew sobie.
  Pozdrawiam.

 • slabe

  Oceniono 32 razy 30

  A gdzie się schował mały Gnom na Kaczych Łapach rodem z Żoliborza? Zepewne w poniedziałek razem z Krysią znów zacznie siać nienawiść w Narodzie. Bo nie może być tak, że Polacy próbują się zjednoczyć. Dla tego psychopaty to porażka.

 • lm648

  Oceniono 43 razy 27

  po "dobrej zmianie" ...... czas na powrót do normalności i Konstytucji !!!

 • maks1956

  Oceniono 28 razy 24

  w wyborach pisiory powiemy wam spadajcie raz na zawsze dość tej waszej szujni nienawiści

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX