Księża wystawiają paragony za wizytę po kolędzie? Parafia: "Żart" miał nas zdyskredytować

W ostatnich dniach Internet obiegło zdjęcia paragonu, który sugerował, że jeden z księży parafii w Karpaczu miał wystawić za wizytę duszpasterską rachunek na 122,97 zł. Jak się jednak okazuje, rachunek był fałszywką. Głos w sprawie zabrała parafia.

Na pierwszy rzut oka na paragonie wszystko się zgadza: są logo i nazwa parafii, numer NIP, kwota do zapłaty, w tym kwota podatku. Jak zaznacza wrocławska "Gazeta Wyborcza" parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu wydała jednak w tej sprawie oświadczenie, w którym stwierdziła, że paragon jest fałszywy.

- Nawiązując do zdjęcia paragonu za wizytę duszpasterską, który pojawił się w różnych grupach na portalach społecznościowych, stwierdzamy, że paragon jest fałszywy i nie został przez naszą parafię wystawiony - napisała parafia. Według niej, był to "żart", który miał zdyskredytować parafię oraz Kościół Katolicki. - Zamierzony cel został osiągnięty, co widać po niekiedy wulgarnych komentarzach wobec instytucji Kościoła oraz księży - dodano.

Na paragonie podano m.in. błędną nazwę parafii

W oświadczeniu parafia wykazała błędy na fałszywym paragonie. Chodzi m.in. o błędną nazwę parafii - użyto nazwy Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca w Karpaczu, błędny numer NIP oraz niezgodny z obecnie obowiązującym sposób na obliczenie podatku VAT [Kościół jest z tego podatku zwolniony - przyp. red.]. Co więcej, według parafii kolęda 11 stycznia rozpoczęła się o godzinie 15.00, a paragon miał zostać wystawiony o godzinie 13.23.

- Dodatkowo informujemy, że nasza parafia nie wystawia paragonów za złożone ofiary, a dane parafii można zawsze zweryfikować na stronie - zakończyli księża, dziękując jednocześnie za czujność osobom, które zdecydowały się zweryfikować autentyczność paragonu, informując o jego pojawieniu się w Internecie parafię.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia dokończymy na Gazeta.pl brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja #JedenDzieńDłużej będzie trwała przez cały dzień. Opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. 

Zachęcamy też do licytowania podarunków przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Hubner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, książki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina.

Bądźmy dobrzy, bądźmy szczodrzy!

Więcej o:
Komentarze (74)
Księża wystawiają paragony za wizytę po kolędzie? Parafia: "Żart" miał nas zdyskredytować
Zaloguj się
 • jakmutam

  Oceniono 51 razy 41

  Przy okazji tej "prowokacji" uswiadamiamy sobie, ze Vat płacą nawet organizacje charytatywne, ale KK nie. Samochody mogą sobie sprowadzać bez cła, Zusu płacą 87 (słownie osiemdziesiat siedem) zł miesiecznie, podatek dochodowy proboszcza to ryczałt 115 (słownie sto piętnascie) zł miesięcznie. O reszcie nawet nie piszę.

 • pan.szklanka

  Oceniono 45 razy 33

  Paragon fałszywy? Nie to co osiemnaście jezusowych napletków, czczonych jako relikwie w różnych częściach świata.

 • houq

  Oceniono 34 razy 30

  aaa to teraz wszystko jasne. Nie wystawiają paragonów bo nie płaca podatków...czyli sa uczciwi jak ten co obrabia sejf. Też nie płaci podatku

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 29 razy 27

  I tak powinno być: usługa -> paragon, a nie "co łaska".

 • glunek

  Oceniono 19 razy 19

  A szkoda.
  Bo paragon jest istotny jezeli sie nie oszukuje panstwa polskiego.

 • uo.rety

  Oceniono 19 razy 17

  Dobry żart tynfa wart…

 • maaac

  Oceniono 18 razy 16

  Naprawdę nie rozumiem co w tym ma obrażać parafię? Porządna księgowość? Płacenie podatków? Wszystko to co powinno być normą! Komuś coś w głowie się ostro pomieszało. Fakt - jest to fejk i TYLKO jako fejk powinno być potępione. Ale sam fejk NIE jest obrazą.

 • n0th

  Oceniono 20 razy 14

  Kolęda to inaczej szara strefa. Taka sama jak dawanie w łapę 100 zł Panu Zenkowi, żeby naprawiła kran. Albo 2000 zł za balustradę przy schodkach dla Pana Frania ( na fakturę byłoby 3500 zł).

  Najwyższy czas aby dochodom księży z kolęd przyjrzały się odpowiednie władze, może być nawet komisja śledcza, ta od wyłudzeń podatki VAT. :))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX