Zdjęcia Pawła Adamowicza na witrynach w całym Gdańsku. "Tu teraz tak jest na każdym kroku"

Cały Gdańsk żegna swojego prezydenta. Widać to nie tylko w tłumach przed Bazyliką Mariacką, ale też w całym mieście. Zdjęcia Pawła Adamowicza wywiesili w witrynach restauratorzy, sprzedawcy i właściciele punktów usługowych.

W sobotę żegnaliśmy Pawła Adamowicza. W Bazylice Mariackiej pojawili się najbliżsi prezydenta Gdańska oraz najważniejsi politycy. W ceremoniach - w bazylice i na zewnątrz - według szacunków policji wzięło udział 45 tysięcy gdańszczan.

Ale swojego prezydenta żegna całe miasto, co widać w witrynach sklepów, na oknach restauracji i wielu innych miejscach publicznych. 

Pożegnanie Pawła AdamowiczaPożegnanie Pawła Adamowicza Marcin Ciereszko

- Tu teraz tak jest na każdym kroku - mówi autor zdjęć Marcin Ciereszko.

W wielu restauracjach i kawiarniach rozdawano herbatę dla zmarzniętych. Gdańszczanie i mieszkańcy wielu innych miast, którzy przyjechali pożegnać Pawła Adamowicza, stali w wielogodzinnych kolejkach - najpierw do księgi kondolencyjnej, później do trumny z ciałem prezydenta.

Pożegnanie Pawła AdamowiczaPożegnanie Pawła Adamowicza Marcin Ciereszko

Jeszcze w piątek trumna Pawła Adamowicza była wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Znajdowała się tam od czwartku. W ciągu doby pojawiło się tam 53 tys. osób.

Pożegnanie Pawła AdamowiczaPożegnanie Pawła Adamowicza Marcin Ciereszko

Nie wszyscy, którzy chcieli pożegnać Pawła Adamowicza mogli wejść do świątyni. W Bazylice Mariackiej pojawiły się tylko najbliższe i najważniejsze osoby. W pogrzebie uczestniczyła rodzina Pawła Adamowicza: rodzice prezydenta, małżonka Magdalena, córki Antonina i Teresa oraz brat Piotr.

Pożegnanie Pawła AdamowiczaPożegnanie Pawła Adamowicza Marcin Ciereszko

W Bazylice Mariackiej są także politycy: między innymi prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. W Bazylice są także byli prezydenci Polski: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski oraz byli premierzy: Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak i Kazimierz Marcinkiewicz, a także Marek Belka i Jerzy Buzek. 

Reszta osób miała możliwość oglądania relacji z pogrzebu na telebimach, które przygotowało miasto w kilku punktach Gdańska. Bazylika została ponownie otwarta o godzinie 16:00.

Pożegnanie Pawła AdamowiczaPożegnanie Pawła Adamowicza Marcin Ciereszko

Podczas mszy świętej przed Bazyliką Mariacką pojawili się wolontariusze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz hospicjum księdza Dutkiewicza. Rodzina Pawła Adamowicz prosiła, aby żałobnicy nie przynosili na pogrzeb wieńców, a zamiast tego pieniądze przeznaczyli na datki dla obu organizacji. 

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia dokończymy na Gazeta.pl brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja #JedenDzieńDłużej będzie trwała przez cały dzień. Opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. Więcej i link do wpłat na rzecz Orkiestry znajdziecie tutaj.

Zachęcamy też do licytowania podarunków przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Hubner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, książki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina.
Bądźmy dobrzy, bądźmy szczodrzy!

Więcej o:
Komentarze (89)
Zdjęcia Pawła Adamowicza na witrynach w całym Gdańsku. "Tu teraz tak jest na każdym kroku"
Zaloguj się
 • emadox1327

  Oceniono 44 razy 34

  I to wszystko z potrzeby serca!
  Bez spędu specjalnymi autokarami i bez drabinki.
  Odpoczywaj w spokoju panie prezydencie, gdańszczanie będą kontynuować Twoje dzieło!

 • jurek4491

  Oceniono 44 razy 32

  Pompowanie na siłę przez rząd kult Lecha pękł jak bańka mydlana .
  To naród wybiera swojego bohatera i idola do naśladowania a nie KC partii .

 • zwyklaosoba

  Oceniono 33 razy 27

  Po godzinie 4 w nocy pojechaliśmy z żoną do ECS by pożegnać prezydenta naszego miasta. Liczyliśmy, że w nocy nie będzie dużo ludzi i szybko pójdzie. Była kolejka na kilkaset metrów i półtorej godziny czekania, mimo, że padał deszcz ze śniegiem i wiał zimny, przenikliwy wiatr. I wszyscy czekali w ciszy, powadze, przez przepychania, spierania się o miejsce w kolejce. To zrobiło na nas niesamowite wrażenie. 50 tysięcy ludzi w ciągu jednej doby, w środku tygodnia, zimą - uwierzcie to nie było przyjemne czekanie, a niektórzy czekali nawet po 4-5 godzin by przez kilkanaście sekund pomodlić czy pokłonić się przed trumną. Takie rzeczy opowiada się dzieciom i wnukom.

 • faustxyz

  Oceniono 28 razy 24

  Widzicie, wy "lepszego sortu" jak się czci i szanuje pamięć dobrego włodarza, dobrego, ciepłego człowieka. Wystarczy nie nienawidzić, nie szkalować, dzielić się i uśmiechać, a ludzie sami otworzą serca. A wy na udry, nawalić pomników wiemy komu, tworzyć farmazony o wybitności i kosmicznie doniosłej roli, na rympał i udry, mimo iż jeszcze żyjemy i wiemy kim był i pamiętamy te 16%, lot do Gruzji, potem do Smoleńska.
  Nikt rozsądny nie uwierzy w miłość Jarka do suwerena. Kaczyński jest najdalszy od normalnych ludzi jak tylko można sobie to wyobrazić - od jakiś 30 lat, albo i lepiej nie rusza się nigdzie sam, nie zna sklepów, komunikacji miejskiej, rozmów z obcymi ludźmi, nie prowadzi sam auta, nie obsługuje kompa, paniczne unika przypadkowego suwerena i dziennikarzy nie ze swojego alternatywnego świata. Ma manię wielkości, parszywy charakter, jest źle wychowany, dzieli ludzi na sorty, a i w swoim lepszym sorcie ma siebie i swój ród za creme de la creme. Ostatni moment na otrzeźwienie kogo popieracie, komu dajecie sobą pomiatać, komu oddaliście Polskę za 500 srebrników i gadki o wstawaniu z kolan, on ma na kolanach was przed sobą i kazał wam wczołgać się do szamba. Na szczęście macie nas, gorszy sort, który wam pokazuje co jest polską tradycją i powinno stać się w końcu normą - szacunek i życzliwość.

 • urian

  Oceniono 32 razy 24

  W oknach polskich domów powinny pojawić się żądania przeproszenia za "zdradzieckie mordy", głośno z sejmowej mównicy powinno być wykrzyczane do Kaczyńskiego, że obraził miliony Polaków i winien jest przeprosin !

 • zwyklaosoba

  Oceniono 27 razy 23

  Dzisiaj na Długim Targu, w drzwiach jednej z restauracji stał kelner z tacą i zziębniętych gdańszczan częstował gorąca herbatą w jednorazowych kubeczkach. Tak wygląda solidarność w praktyce.

 • natenczas_wojski

  Oceniono 23 razy 21

  Szkoda ze PiS nie wystawia swojego kandydata na prezydenta. Było by milutko w sercu ;)

  BRAWO Gdańsk, jesteście goście!

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 24 razy 20

  KACZYŃSKI i &!TYSIĄCE LUDZI PRZYBYŁO Z RACJI SERCA DO GDAŃSKA, nikt ich nie dowoził za nasze podatki ,kradzione pieniądze ze SKOK-ów jak na spędy smoleńskie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX