Pogrzeb Pawła Adamowicza. Aleksander Hall oskarżył TVP, brat przypomniał "polityczne akty zgonu"

- Pawła zabiła nienawiść, (...) tę nienawiść wzbudzano i podsycano - powiedział Aleksander Hall, wieloletni przyjaciel Pawła Adamowicza, podczas jego pogrzebu. Zaznaczył, że odpowiedzialne za to są "tak zwane media publiczne".

W sobotę odbył się pogrzeb tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Został on dźgnięty nożem podczas Światełka do Nieba 13 stycznia - w dniu finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas uroczystości głos zabrało wiele bliskich zmarłemu osób, z ust których padło wiele mocnych słów.

Hall: Ta nienawiść nie zwycięży

Jedną z osób, które pożegnały podczas pogrzebu prezydenta Gdańska był jego wieloletni przyjaciel, polityk i historyk Aleksander Hall. Stwierdził on otwarcie, że "Pawła zabiła nienawiść". - Jestem pewny, że ta nienawiść nie zwycięży. Zwycięży dobro, któremu służył Paweł - powiedział. Dodał jednak, że "nienawiść, która zabiła Pawła, wzbudzano i podsycano, dyskwalifikując go moralnie, przypisując mu niskie intencje i nieuczciwość". - Tak przedstawiały go tak zwane media publiczne - zaznaczył.

- Apeluję do tych, którzy mają wpływ na nasze życie publiczne, a więc przede wszystkim do rządzących, aby zerwali z tymi praktykami. Wyciągnęli wnioski z tej okrutnej lekcji. Niech już nigdy nie powtórzy się ta tragedia, która spotkała Pawła, jego rodzinę, okryła żałobą Gdańsk i całą Polskę - powiedział Aleksander Hall.

Brat Adamowicza: Tego się nie spodziewałem

Piotr Adamowicz, brat zmarłego prezydenta, odniósł się do aktów zgonu, który jakiś czas temu Pawłowi Adamowiczowi i 10 innym prezydentom miast Polski wystawiła Młodzież Wszechpolska. - Uznano, że sprawy nie ma, drobny hejt, a może happening - stwierdził, przypominając, że sprawa została przez sąd umorzona z powodu niskiej szkodliwości czynu. - Można spodziewać się wielu rzeczy, ale tego, że we wtorek odbiorę akt zgonu fizycznego się nie spodziewałem - dodał.

Brat Pawła Adamowicza podkreślił, że prezydent Gdańska myślał długofalowo. - Rok, w którym jesteśmy jest poniekąd rokiem ważnym i symbolicznym. Mam tu na myśli pamiętne wybory 4 czerwca 1989 r. Jest to także rok wyborczy. Paweł planował aktywność, aktywność obywatelską - zaznaczył Piotr Adamowicz. - Dziękuję za aktywność obywatelską w ostatnich dniach i proszę o aktywność obywatelską w tym ważnym roku dla naszego kraju - powiedział do obecnych na pogrzebie.

#JedenDzienDluzej#JedenDzienDluzej Patryk Domozych/Gazeta.pl

W niedzielę 20 stycznia dokończymy na Gazeta.pl brutalnie przerwany 27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja #JedenDzieńDłużej będzie trwała przez cały dzień. Opiszemy jak wiele dobra Polacy w sobie mają i poprosimy Was o wpłaty na WOŚP. Więcej i link do wpłat na rzecz Orkiestry znajdziecie tutaj.

Zachęcamy też do licytowania podarunków przekazanych nam specjalnie na tę akcję. Płaskorzeźby Gdańska od Danuty Hubner, którą dostała od zmarłego Pawła Adamowicza, pamiątkowej tajlandzkiej misy od Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, książki z podpisem Władysława Bartoszewskiego od dziennikarki Gazeta.pl oraz ministerialnego pióra od Jarosława Gowina.

Bądźmy dobrzy, bądźmy szczodrzy!

Więcej o:
Komentarze (299)
Pogrzeb Pawła Adamowicza. Aleksander Hall oskarżył TVP, brat przypomniał "polityczne akty zgonu"
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 88 razy 58

  To oczywista oczywistość, że propagowana przez PiS nienawiść i uprzedzenia, doprowadziła do śmierci Prezydenta Gdańska.
  Nie jest to już pierwsza krew na ustach PiS-u .

 • falbor

  Oceniono 79 razy 57

  To było do Pana, Panie Prezesie Kaczyński...
  Ryba śmierdzi od głowy !!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 59 razy 47

  przecież każdy choć odrobinę rozgarnięty Polak to wie i widział jak pis szczuł na Adamowicza, przecież był on jednym z najbardziej obrzucanych goownem działaczy politycznych/samorządowych w naszym kraju...
  przecież ten psychol sam sobie nie wymyślił "winnego wszystkich swoich niepowodzeń", dostał podana na tacy receptę w kogo uderzyć...
  skończmy z hipokryzja poprawności politycznej - to Kaczyński, Ziobro, Błaszczak, Kurski itd itp maja krew prezydenta Gdańska na swoich rekach! gdyby tak nie było nie było by również tysięcy ludzi chcących oddać Adamowiczowi cześć (widziałem dziś na Piwnej ludzi przybyłych z Zielonej Góry tylko po to żeby oddać cześć zamordowanemu i nikt ich nie musiał autobusami zwozić i nie było ani barierek, ani blokowania polowy miasta, ani tysięcy policji)

 • tristan987

  Oceniono 54 razy 36

  Trzeba skonczyc z pisem.
  Raz, na zawsze i nieodwolalnie.
  Wtedy skonczy sie nienawisc.

 • c.t.k

  Oceniono 55 razy 33

  Hall oskarżył TVP,a za co??.Decyzje zapadają przecież gdzie indziej.I nie chodzi mi tu o Pałac Prezydencki,URM,Kurię......jest taki mały we wszystkim człowiek,który ma żal do całego świata,

 • zwyklaosoba

  Oceniono 39 razy 27

  Niestety taki apel może trafić do ludzi przyzwoitych. Ja ich w telewizji publicznej i w partii rządzącej w ostatnich latach nie zauważam. Nie wierzę by wzięli sobie to do serca - to co widziałem w tym tygodniu w tym przekonaniu niestety mnie utwierdza. A bardzo chciałbym się mylić.

 • emigrant_1984

  Oceniono 38 razy 26

  Żadnej ciszy nad tą trumną. Nagonka na odpowiedzialnych hejterow z krwią na rękach jest jedyna uczciwa odpowiedzią. Żadna agresja w historii sama się nie zatrzymała. Żadne tam pierdółki kościoła o opamiętaniu. Kościół sam podjudzał do agresji. Moralnie KK jest skończony. A PISSdxielce i tak w Boga nie wierzą.

 • emsi2020

  Oceniono 34 razy 26

  Czy prokuratura podejmie śledztwo w kierunku zbadania powiązań środowisk skrajnie prawicowych i nacjonalistycznych z uśmierceniem Prezydenta Pawła Adamowicza?

 • gokle

  Oceniono 32 razy 24

  Dzisiejsza telewizja publiczna to pożywka dla wszelkiej maści ekstremistów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX