Paweł Adamowicz honorowym obywatelem Warszawy. Czesi nazwą jego imieniem jedną z ulic w Pradze

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz otrzymał pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. Stołeczni radni jednomyślnie przyjęli uchwałę w tej sprawie podczas nadzwyczajnej sesji. Z kolei włodarze stolicy Czech planują nazwać jego imieniem jedną z ulic.

Posiedzenie Rady Warszawy rozpoczęło się minutą ciszy. W uzasadnieniu wniosku o nadanie Pawłowi Adamowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Warszawy napisano, że prezydent Gdańska "był orędownikiem spraw metropolitarnych nie tylko na polu lokalnym, ale także krajowym i zagranicznym”, a jego "doświadczenia i pomysły w zakresie współpracy między miastami stanowią inspirację do dalszych prac nad umacnianiem samorządności w Polsce".

Paweł Adamowicz honorowym obywatelem Warszawy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapewniał o kontynuacji dzieła prezydenta Adamowicza. - Stał się pan symbolem otwartości, tolerancji i bliskości ludziom - mówił Rafał Trzaskowski. Dodał, że Paweł Adamowicz stał się także symbolem silnego samorządu i samorządu, który nigdy nie odgradzał się od ludzi.

Cezary Jurkiewicz, przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta, podkreślał, że śmierć prezydenta Gdańska ma szczególny wymiar, bo Paweł Adamowicz zmarł tragicznie w czasie wykonywania swojej pracy. .

Tytuł Honorowego Obywatela Warszawy przyznany Pawłowi Adamowiczowi odebrała wiceprzewodnicząca Rady Gdańska Beata Dunajewska. Radna podkreślała, że Warszawa zdała egzamin z solidarności z Gdańskiem. - My mamy niestety taki regulamin przyznawania honorowych obywatelstw, który nie pozwala nam na pośmiertne przyznawanie tytułu. Tak, że nigdy nie będziemy mogli przyznać tego tytułu honorowego obywatela prezydentowi Adamowiczowi - mówi Beata Dunajewska.

W czasie sesji Rada Warszawy przyjęła także stanowisko w związku z tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza. Po sesji Ewa Malinowska-Grupińska przewodnicząca Rady m.st. Warszawy przeczytała list skierowany do Jerzego Owsiaka. Przewodnicząca apeluje w nim, żeby założyciel WOŚP nie rezygnował z kierowania fundacją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Radni po sesji mogli się podpisać pod listem.
Sesji Rady Miasta jako goście przysłuchiwali się członkowie Platformy Obywatelskiej z jej liderem Grzegorzem Schetyną.

Czesi chcą uczcić pamięć Pawła Adamowicza

Z kolei w Pradze, jak donosi czeski portal denik.cz, Adamowicz zostanie patronem jednej z ulic. Inicjatorem nazwania ulicy imieniem prezydenta Gdańska jest Vladimir Hanzel, dawny opozycjonista i współpracownik Vaclava Havla. Hanzel przypomniał, że w 2011 r. zaledwie kilka dni po śmierci w Gdańsku pojawiła się ulica prezydenta Czech.

"Wieloletni burmistrz Gdańska Paweł Adamowicz otworzył drogę Vaclava Havla w piątek 23.12.2011 r., tylko pięć dni po jego śmierci. Paweł Adamowicz zmarł wczoraj w wyniku ran poniesionych dwa dni temu na imprezie charytatywnej w Gdańsku" - napisał Hanzel na Facebooku.

Jak podają czeskie media, prezydent Pragi Zdeniek Hrzib już zwrócił się z wnioskiem o nadanie imienia Adamowicza jednej z ulic. Może to nastąpić w ciągu miesiąca.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został śmiertelnie ugodzony nożem w ostatnią niedzielę podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zostanie pochowany w sobotę w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Więcej o:
Komentarze (101)
Paweł Adamowicz honorowym obywatelem Warszawy. Czesi nazwą jego imieniem jedną z ulic w Pradze
Zaloguj się
 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 27 razy 21

  Co do czechow to slyszalem ze zaprosili Dude na obchody dni morza ................ podobno Duda zdziwiony pyta ............ no jak nie macie morza a obchodzicie "dni morza" czesi podobno dpowiedzieli ............... nie badz taki drobiazgowy my na dni kultury do was przyjechalismy.

 • move_like_jagr

  Oceniono 25 razy 15

  Tak trzymać! W Pradze wygrała koalicja Pirati (jestem ich wyborcą) + ruchy miejskie. Szkoda, że w Polsce nie ma jeszcze takiej partii, wierzę że powstanie. Głowy do góry Polacy, czytam i widzę, skansenu w Polsce nie będzie, to już 21. wiek !!! Pozdrowienia dla demokratów, Adamowiczów w Polsce wiele. Ahoj

 • mirek11768

  Oceniono 25 razy 15

  Proponuję i w Warszawie zamienić ulicę np. Nowogrodzką na Prezydenta Adamowicza

 • krynolinka

  Oceniono 18 razy 10

  Tysiące ludzi na ulicach Gdańska. To o czymś świadczy. Nie róbmy dymu.

 • kichchi

  Oceniono 10 razy 8

  zalupieżony kundel kaczynski sie zagotuje, leszkowi nawet w polsce nie chcą dać ulicy

 • ggchmiel

  Oceniono 14 razy 8

  Jeżeli jednomyślnie to znaczy, Że nazistów z PiS na sesji nie było...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX