Prezes antyszczepionkowego stowarzyszenia Justyna Socha skazana za zniesławienie lekarza

Justyna Socha, liderka Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach Stop Nop, została uznana przez poznański sąd winną zniesławienia epidemiologa, dr Pawła Grzesiowskiego. Lekarz pozwał ją w związku z petycją, w której Socha zarzuciła mu współpracę z koncernami farmaceutycznymi.

Proces w tej sprawie trwał dwa lata. W 2015 r. Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach Stop Nop, któremu szefuje Justyna Socha, skierowało do rządu petycję, dotyczącą działających w Polsce koncernów farmaceutycznych, a konkretnie powiązań koncernów z lekarzami. Wśród nich pojawiło się nazwisko dr. Pawła Grzesiowskiego, członka zespołu ekspertów ds. programu szczepień ochronnych. Grzesiowski założył fundację Instytut Profilaktyki Zakażeń, której rzekome powiązania z firmami farmaceutycznymi budziły wątpliwości Stop Nop. Grzesiowski wytoczył proces stowarzyszeniu.

Justyna Socha skazana za zniesławienie dr. Grzesiowskiego

W czwartek w poznańskim sądzie zapadł wyrok w tej sprawie. Jak podaje "Głos Wielkopolski", Socha została skazana na grzywnę w wysokości 2 tys. zł. Ponadto musi wpłacić 10 tys. zł na konto jednego z warszawskich szpitali. Musi też pokryć koszty pełnomocnictwa Grzesiowskiego oraz koszty sądowe. Łącznie jest to ok. 15 tys. zł.

Sędzia Magdalena Wrotoń podkreśliła, że słowa, które pojawiły się w petycji, były "poniżające dla oskarżyciela". - Postępowanie wykazało zasadność stawianych oskarżonej zarzutów. Sąd nie neguje prawa do składania petycji, ale nie można opierać swoich zarzutów na domniemaniach. Mocne słowa, które padły w petycji zostały podpisane przez wiele tysięcy osób - cytuje sędzię "Głos Wielkopolski".

Będzie apelacja

- Takie sytuacje powodują jeszcze większy bunt i chcę podziękować panu Pawłowi Grzesiowskiemu, ze dzięki temu, że skierował mnie do sądu w tym roku odbędzie się trzeci międzynarodowy protest przeciwko przymusowym szczepieniom - mówiła po rozprawie Socha. Liderka stowarzyszenia stwierdziła ponadto, że jeśli wyrok się utrzyma straci pracę agentki ubezpieczeniowej. Jej pełnomocniczka już zapowiedziała, że złoży apelację.

Na Facebooku stowarzyszenia Justyny Sochy pojawiło się oświadczenie ws. wyroku. "Wyrok ten oznacza ograniczenie zasady wolności słowa. Obywatele, organizacje mają prawo zadawać pytania dotyczące osób, które decydują, o systemie szczepień w Polsce, mają prawo pytać o możliwe konflikty interesów, źródła finansowania tworzonych fundacji, zwłaszcza że osoby te współtworzą system przymusowych szczepień, które wiążą się z powikłaniami, a za które dziś państwo polskie nie chce ponosić odpowiedzialności" - czytamy w oświadczeniu.

Więcej o:
Komentarze (471)
Prezes antyszczepinkowego stowarzyszenia Justyna Socha skazana za zniesławienie lekarza
Zaloguj się
 • homo_lupus

  Oceniono 157 razy 149

  Gołębico dra Strossmayera, jeśli umiejętność zadania pytanie jest co obca, to może się nie wypowiadaj w ogóle.
  A już argument o utracie pracy w przypadku skazania jest durny do kwadratu. Ale złóż apelację i oczywiście przegraj ją - będziesz miała do zapłacenia 40 tys. zł, a nie 15. Choć moim zdaniem powinnaś mieć teraz 150 tys. i 400 tys. po apelacji.

 • jackanapes

  Oceniono 137 razy 133

  Ta pani jest w niezwykle trudnej sytuacji.
  Podejrzewa, że jest głupia i jednocześnie wie, że nic praktycznie nie może z tym zrobić.

 • readme.txt

  Oceniono 102 razy 90

  LOL. Skąd się takie bezmózgie istoty biorą na planecie? Efekt Facebooka?

 • sztucznypolak

  Oceniono 90 razy 86

  "Liderka stowarzyszenia stwierdziła ponadto, że jeśli wyrok się utrzyma straci pracę agentki ubezpieczeniowej."
  Zatem jej pracodawca tez nie uznaje jej "wolnosci slowa"? Wiec niech go zaskarzy :)

 • vontomke

  Oceniono 87 razy 79

  Świetna wiadomość! Gratulacje dla Dr Grzesiowskiego, walka z proepidemikami to ratowanie życia.

 • raddy

  Oceniono 83 razy 77

  Wolność słowa nie jest nieograniczona! Zadawać pytania można, ale znieważać czy pomawiać już nie. Tak trudno to zrozumieć?

 • 1852m

  Oceniono 65 razy 61

  Gdyby ta głupia baba zaszczepiła się przeciw głupocie było by inaczej. Koncerny farmaceutyczne na szczepionkach zarabiają znacznie mniej niż na zarobiły by na leczeniu chorób którym te zapobiegają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX