Trumna z ciałem Pawła Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności. W kolejce do wejścia tysiące osób

W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku wystawiono trumnę z ciałem tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. Przed budynkiem gromadzą się tysiące osób, które chcą oddać hołd prezydentowi.

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza. Ich pierwszym etapem jest wystawienie w Europejskim Centrum Solidarności trumny z ciałem prezydenta Gdańska, który został zamordowany przez nożownika podczas 27. finału Wielkiej orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Gdańsk. Trumna z ciałem Pawła Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

Trumnę z ciałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza uroczyście wprowadzono do Europejskiego Centrum Solidarności o godzinie 17. Warty honorowe przy trumnie pełnią harcerze, a także przedstawiciele straży miejskiej, straży pożarnej i wojska.

Najpierw prezydenta Gdańska pożegnała rodzina i współpracownicy, teraz hołd Pawłowi Adamowiczowi oddają wszyscy chętni mieszkańcy. Osób pod ECS wciąż przybywa, a kolejka do wejścia liczy ponad kilometr i czeka w niej nawet kilka tysięcy gdańszczan.

Trumna z ciałem Prezydenta pozostanie w ECS przez całą dobę. W ECS wystawiona została także księga kondolencyjna, do której można wpisywać się co najmniej do 27 stycznia.

Pogrzeb w Bazylice Mariackiej

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w najbliższą sobotę w Bazylice Mariackiej. Rodzina zamordowanego prezydenta zaapelowała, aby na pogrzeb nie przynosić kwiatów, a zamiast tego wesprzeć datkiem dwie organizacje charytatywne, które były dla niego ważne - Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Więcej o:
Komentarze (147)
Pogrzeb Pawła Adamowicza. Trumna z ciałem prezydenta Gdańska w Europejskim Centrum Solidarności
Zaloguj się
 • tcas

  Oceniono 34 razy 28

  Przejmujący i wzruszający obraz ostatniego pożegnania Człowieka który zginął z tak bezsensownych i przerażających pobudek. To, że ta śmierć została spowodowana przez agresję i nienawiść głoszoną przez obecnie rządzących, raczej nie podlega dyskusji. Dlatego ci którzy siedzicie na Nowogrodzkiej (jeżeli wasza TV-PiS w ogóle pokaże te wzruszające obrazy), patrzcie z uwagą na te tłumy, które niebawem podziękują wam za całe zło które wyrządzacie.

 • tr1975

  Oceniono 22 razy 22

  Pogrzeb ś.p. Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, będzie początkiem pogrzebu piSSu. I niech ten wampir stworzony przez Jadosława Kłamczyńskiego szczeźnie w mrokach naszej najciemniejszej historii i niech nigdy już więcej się nie odrodzi. A idee, którym był wierny Pan Paweł niech trwają wiecznie. (Wiem, że to może naiwne, ale jeżeli będziemy podążać za spaczonymi "ideami" Jadosława Kłamczyńskiego, to czeka nas niechybna zagłada)

 • polakadam

  Oceniono 25 razy 21

  Brytyjski dziennik w komentarzu redakcyjnym doradza ostrożność w doszukiwaniu się politycznych motywów zbrodni. Przyznaje jednak, że "ofiara, miejsce i kontekst tego zabójstwa sprawiają, że trudno uznać je za czysto przypadkowe przestępstwo".
  Adamowicz - pisze "FT" - związany z solidarnościową opozycją w latach 80. i do 2015 roku członek PO, "głośno popierał kwestie liberalne, takie jak prawa osób homoseksualnych czy przyjmowanie uchodźców, co wywołało konflikt między nim a PiS".
  Przypomina, że zarówno Adamowicz, jak i Jerzy Owsiak stali się "celem wzniecającej strach propagandy partii rządzącej i grup skrajnie prawicowych", a Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy była "dyskredytowana jako symbol liberalizmu".
  PiS uzasadniał swoje działania "naprawcze" w Polsce, np. krytykowane przez UE zmiany w sądownictwie, mówiąc o niedokończonej rewolucji 1989 roku. Jednak język wykorzystywany przez PiS "zachęcił część jego zwolenników i ekstremistów spoza partii do myślenia o umiarkowanych liberałach jak o wrogach, których należy bez litości rozbić" - ocenia gazeta.

 • kaviar100

  Oceniono 30 razy 18

  Patrzę na zdjęcie trumny i jeszcze do mnie nie dochodzi, że to się wydarzyło. Współczuję mieszkańcom Gdańska.

 • falbor

  Oceniono 22 razy 16

  Tysiące ludzi na ulicach, wielkie światowe tytuły piszą o tej zbrodni, Franciszek modli się za zamordowanego....
  A pan WC musiał mu nawrzucać na FB kilkadziesiąt godzi po tragicznej śmierci!

 • j717171

  Oceniono 16 razy 14

  Strach padł na nowogrodzka. Na forum rzucili największe szmaty opłacane z pieniędzy biereckiego, glapinskiego i chrzanowskiego. Ile wam płaca?

 • chi-neng

  Oceniono 21 razy 13

  Spoczywaj w pokoju C Z Ł O W I E K U

 • szympansjera

  Oceniono 11 razy 11

  Żałuję, że nie mogę tam być i osobiście tego uczynić, toteż składam wirtualny ukłon w hołdzie Panu Prezydentowi Gdańska, Pawłowi Adamowiczowi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX