Są kolejne zatrzymania za mowę nienawiści w internecie. Prokuratura pomoże policji

Nie tylko policja, ale też prokuratura poważnie traktuje zgłoszenia dotyczące nawoływania do nienawiści w internecie. Prokuratura Generalna powołała specjalny zespół śledczych, którzy zajmą się tylko tymi sprawami.

Od śmierci Pawła Adamowicza policja zatrzymała już kilkanaście osób, które publicznie nawoływały do przestępstwa w internecie. Jak mówił w rozmowie z Gazeta.pl rzecznik KGP Mariusz Ciarka, policja nie zbagatelizowała żadnego zgłoszenia.

Policja zatrzymała kilkanaście osób nawołujących do nienawiści w internecie

Funkcjonariusze  zatrzymali m.in. 24-latka, który groził prezydentowi Olsztyna, 41-latka spod Poznania, który groził prezydentom Poznania i Wrocławia, za co usłyszał zarzuty m.in. publicznego nawoływania do stosowania przemocy ze względu na przynależność polityczną; a także mężczyznę z Dolnego Śląska, który groził włodarzowi Wrocławia, czy 72-latka z Warszawy, który miał grozić Andrzejowi Dudzie. Ostatecznie okazało się, że senior nie groził prezydentowi, tylko wyraził obawę o jego bezpieczeństwo.

Funkcjonariusze zatrzymali też kilka osób, które nie groziły konkretnym osobom, a pisały bardziej ogólnie, m.in. 16-latka, który w mediach społecznościowych napisał, że "warto byłoby pocałować taką kosą niektórych prezydentów" czy 26-latka z Torunia, którego zatrzymano razem z 46-letnią matką za pochwalanie ataku na Pawła Adamowicza podczas streamingu na YouTubie. Oboje usłyszeli zarzut publicznego pochwalania przestępstwa.

Zatrzymany został także 35-letni mieszkaniec Radomia, który groził prezydentowi tego miasta, Radosławowi Witkowskiemu. Mężczyzna usłyszał już zarzut kierowania gróźb karalnych, za co grozi kara do 2 lat więzienia.

"Zapewniam, że nie będą to akcje tymczasowe i pokazowe. Policja będzie konsekwentna i bezwzględna" - napisał na Twitterze szef MSWiA, Joachim Brudziński.

- Policja wszystkie przypadki zgłasza prokuraturze - zapewniał w rozmowie z Gazeta.pl Mariusz Ciarka.

Zespół 105 prokuratorów zajmie się przestępstwami z nienawiści

Śledczy, podobnie jak policja, bardzo poważnie podeszli do tematu. Zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak odpowiadał w Sejmie na pytanie posła Nowoczesnej Jerzego Meysztowicza o zakres działań prokuratury w sprawach dotyczących publicznego nawoływania do nienawiści. Sierak wśród podjętych działań wymienił m.in. monitoring, jakim prokuratura generalna objęła sprawy tego rodzaju w prokuraturach rejonowych i okręgowych. Tego rodzaju sprawami będzie się zajmować specjalnie wyspecjalizowana grupa śledczych.

- Spośród wszystkich prokuratorów wyselekcjonowano 105, którzy w prokuraturach rejonowych mają zajmować się tylko i wyłącznie sprawami przestępstw na tle nienawiści rasowej, wyznaniowej czy z powodów politycznych - powiedział.

Więcej o:
Komentarze (251)
Zespół 105 prokuratorów zajmie się przestępstwami z nienawiści. Kolejne osoby z zarzutami
Zaloguj się
 • aronia0

  Oceniono 53 razy 45

  A czy sledztwo w sprawie powieszenia zdjec europarlamentarzystow PO na szubienicy w Katowicach zostanie wznowione? A sledztwo w sprawie marszu niepodleglosic w 2017r. tez? A wystawione akty zgonu 11 prezydentow miast? Nie sztuka jest scigac pojedyncze, nie zawsze trzezwe osoby, ale oskarzyc takiego wiernego zolnierza pis jak np. ONR albo Mlodziez Wszechpolska to dla pis bedzie niewykonalne.

 • harry.s.totteles

  Oceniono 37 razy 33

  Uwierzę, jak poproszą o uchylenie immunitetu pewnemu szeregowemu posłowi za "kanalie" i "zdradzieckie mordy".

 • bioder65

  Oceniono 38 razy 32

  105 to za mało.Na samą krychę potrzeba z dwudziestu.A gdzie reszta .

 • frysiu2009

  Oceniono 27 razy 25

  Uwierzę wadzy jak pociągną do odpowiedzialności księdza Międlara, Rydzyka i innych ambonowych. To przecież nienawiść do Owsiaka w Toruniu ma swe źródło. Znacie Lokomotywę Tuwima topo dobnie ruszało z miejsca.

 • wzaleski1157

  Oceniono 22 razy 20

  Najważniejsze śledztwo: niejaki poseł bez trybu, publicznie wrzeszczał: kanalie, mordercy, nie wycierajcie mord zdradzieckich, gorszy sort, element animalny i inne inwektywy - to jest prawdziwa mowa nienawiści. Ten poseł "bez żadnego trybu" powinien natychmiast aresztowany i sprawiedliwie osądzony.

 • kocurxtr

  Oceniono 18 razy 18

  a czy będzie śledztwo dotyczące pewnego szerego posła o pseudonimie 'Krwawy Jarosław' za rozbudzenie fali nienawiści i przemocy w polakach swoimi przemówiniami ?

  i kolejne dot tegoż za prawdopodobne doprowadzenie do katastrofy lotniczej ?

  wówczas może uwierzę w dobrą wolę prokuratury...

 • bioder65

  Oceniono 21 razy 17

  Ciekawe czy będą uczestniczyć w mszach.Tam też niezłe teksty księżulapotrafiią wygłosić suwerenowi.

 • wo151

  Oceniono 18 razy 16

  Póki nie zamkniecie Pawłowicz, póty wszyscy powiedzą, że to ściema czyli pozorowane działania

 • atyczarownico

  Oceniono 14 razy 14

  Ale kochany panie Ziorbo chyba ich wypuścicie przed jesienią, bo kto będzie, jak nie oni, głosować na pis?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX