"Rz": Proces podejrzanego o zabicie Adamowicza może ruszyć dopiero za rok

Trzeba czasu na zebranie dowodów, a badania psychiatryczne mogą potrwać kilka miesięcy. Według "Rzeczpospolitej" postępowanie ws. zabójstwa Pawła Adamowicza potrwa długo, a proces może zacząć się nawet za rok. Podejrzany przeszedł już pierwsze badanie.

Choć dowody zbrodni są "oczywiste", to śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska może się przeciągać - pisze "Rzeczpospolita". Paweł Adamowicz zginął po tym, jak napastnik ugodził go kilka raz nożem w czasie finału WOŚP w Gdańsku. Atak widziały setki osób, a później nagrania wykonane przez świadków oglądała cała Polska. 

Pomimo takich dowodów - czytamy w dzienniku - proces Stefana W. może ruszyć dopiero za rok. Wynika to z kwestii proceduralnych, terminów odwoławczych i tego, że niezależnie od istnienie nagrań śledczy muszą zgromadzić cały materiał dowodowy. Trzeba przesłuchać świadków, przeanalizować materiały z telefonów i kamer.

Do tego dochodzi kwestia wcześniejszych przestępstw i zdrowia psychicznego podejrzanego: trzeba przeanalizować jego dokumentację lekarską i historię odbywania kary. Możliwe jest też przeprowadzenie obserwacji w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, która potrwa od czerech do ośmiu tygodni. Wtedy wydana zostanie opinia o poczytalności Stefana W. Jednak stronom przysłuchuje odwołanie, co może dalej przedłużyć postępowanie. 

Prokuratura: Będzie badanie psychiatryczne podejrzanego

W czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk mówiła, że zostanie przeprowadzone badanie psychiatryczne podejrzanego o zamordowanie prezydenta Gdańska Stefana W. Powołano w tej sprawie biegłych. Jak dodała, będzie to jednorazowe badanie sądowo-psychiatryczne.

Biegli otrzymają zgromadzoną przez prokuraturę dokumentację medyczną, dotyczącą stanu zdrowia podejrzanego. Jest tam dokumentacja z okresu pobytu Stefana W. w jednostkach penitencjarnych, informująca między innymi, że w 2016 roku wystąpiło u podejrzanego "zaburzenie psychiczne o podłożu chorobowym".

Prokuratura bada też, czy Stefan W. planował wcześniej swój czyn. W związku z tym zostaną przesłuchane osoby, z którymi podejrzany się kontaktował, w tym jego współwięźniowie z zakładu karnego. Chodzi o to, żeby ustalić, czy ktokolwiek o tym wiedział - wyjaśniła Grażyna Wawryniuk. Dodała, że trzeba ustalić, czy zabójstwo było planowane, czy doszło do niego nagle, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Więcej o:
Komentarze (200)
"Rz": Proces Stefana W. Może ruszyć dopiero za rok
Zaloguj się
 • vo-it

  Oceniono 45 razy 37

  Ludzie czytajcie uważnie,to PROKURATURA potrzebuje minimum roku w tak prostej sprawie a nam sie cały czas wmawia że to SĄDY są winne przewlekłości w karaniu przestępców.......

 • jurek4491

  Oceniono 49 razy 27

  Nie zapomnimy tego PiS-owi , rozliczymy się w wyborach .
  Wczoraj w sposób DEMONSTRACYJNY :
  - prezes
  - babo-chłop
  - i Terlecki
  pokazali gdzie oni mają śmierć zamordowanego Adamowicza
  Widziała to cała Polska , nawet tak zwana telewizja patriotyczna to pokazała , ta informacja poszła w świat i tego nie da się podpasować że opozycja donosi .

 • wolak007

  Oceniono 36 razy 20

  Za rok?...

  Po wyborach?

  Co reżim chce ukryć przed społeczeństwem?...

 • hatteras

  Oceniono 38 razy 20

  Narod nigdy nie wybaczy zwyrodnialcpm ,ktorzy rozpetali kampanie nienawisci wobec sp Pawla Adamowicza.Przypomnijcie sobie nagonke na Milosza,nagonke na Szymborska ,na Wajde ,Walese i Tuska.Pisia swolocz ,dzicz i bydlo !!!

 • fakiba

  Oceniono 28 razy 18

  W TVPis trwa panika bo nie widzą jak to pokazać żeby była wina po stronie opozycji

 • falbor

  Oceniono 32 razy 14

  PiS werbuje wyznawców na kilka dość prymitywnych, ale jednak skutecznych sposobów. Jednym z nich jest budowanie w wyznawcy przekonania, że za swoje osobiste niepowodzenia może winić określoną grupę społeczną, partię czy nawet określony światopogląd...
  W każdym razie za TWOJE życiowe porażki, nie jesteś winny TY, ale ONI ci źli!

 • crowley_666

  Oceniono 35 razy 11

  PISowskie trole będą kwiczeć coś o chorobie psychicznej,
  Komorowskim i Tusku!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX