Jerzy Owsiak ma szansę na Pokojowego Nobla? Nominacje krok po kroku [WYJAŚNIAMY]

"Jerzy Owsiak ma szansę na Pokojową Nagrodę Nobla" - to zdanie pojawiło się w wielu artykułach. Nie jest jednak do końca prawdziwe. Wyjaśniamy, kto może nominować kandydatów i tłumaczymy, jak przebiega proces wybierania zwycięzców.

We wtorek wieczorem media obiegła informacja, że "Komitet Noblowski przyjął nominację Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla". Większość portali pisała, że "wszystko dzięki" dziennikarzowi TVN Turbo, Rafałowi Collinsowi, gdyż  to on zgłosił Jerzego Owsiaka przy wsparciu posła Andrzeja Kobylarza. W rzeczywistości jednak dziennikarz nie mógł tego zrobić - nie należy on do grupy osób uprawnionych przez Komitet Noblowski. Informacja zaś, z której ucieszyło się zapewne wielu Polaków,  jest jedynie wiadomością o formalnym zaakceptowaniu nominacji, która wysyłana jest w formie automatycznej odpowiedzi.

Poniżej wyjaśniamy, jak przebiega proces przyznawania Pokojowej Nagrody Nobla, począwszy od zgłaszania kandydatów.

Nominacje do Pokojowej Nagrody Nobla krok po kroku

Pokojowa Nagroda Nobla jest przyznawana osobom lub organizacjom, którzy "wykonali największą lub najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji bądź ograniczenia stałych armii i udziału oraz promowania kongresów pokojowych". Laureaci są wybierani przez pięcioosobowy Norweski Komitet Noblowski, powoływany przez parlament Norwegii.

Jak odbywa się zgłaszanie kandydatur do Pokojowej Nagrody Nobla? Co roku zgłoszenia można nadsyłać od września poprzedniego roku do 1 lutego roku, gdy jest ona przyznawana. Kandydatury zgłoszone po tym terminie nie są jednak odrzucane z automatu, są rozważane w kolejnym roku. Zgłoszenia wysyła się za pomocą internetowego formularza. Jeśli zgłoszenie spełnia wszystkie wymogi, nominujący otrzymuje automatyczną odpowiedź zwrotną z adresu no-reply@nobel.no z informacją, że nominacja została przyjęta.

Kto może nominować kandydatów? Propozycje mogą zgłaszać m.in. członkowie parlamentów i rządów, członkowie sądów międzynarodowych, rektorzy uniwersytetów, profesorowie nauk humanistycznych, historii, filozofii, prawa i teologii, dyrektorzy pokojowych instytutów badawczych oraz zagranicznych instytutów politycznych, laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, członkowie zarządu organizacji, które otrzymały Pokojową Nagrodę Nobla, byli i aktualni członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego oraz byli doradcy mianowani przez Norweski Instytut Noblowski.

Co dzieje się dalej? Komitet ocenia działalność zgłoszonych kandydatów i przygotowuje listę osób, które dalej są brane pod uwagę. Zazwyczaj znajduje się na niej kilkanaście, maksymalnie trzydzieści nazwisk, które są przedstawiane doradcom Komitetu. W ich skład wchodzą profesorowie norweskich uniwersytetów oraz dyrektor i dyrektor naukowy Norweskiego Instytutu Noblowskiego. Dalej tworzą oni raporty na temat każdego z nominowanych, które przekazują Komitetowi. Jego członkowie następnie debatują nad kandydatami i wybierają w głosowaniu większościowym zwycięzcę. Musi on być wybrany najpóźniej na początki października, czyli podczas ostatniego posiedzenia Komitetu.

Wtedy też ogłaszane jest nazwisko zwycięzcy, który otrzymuje medal 10 grudnia w Oslo.

Nazwiska nominowanych i nominujących pozostają tajne przez kolejnych 50 lat.

Jerzy Owsiak dwa lata temu: "Nobel dla Orkiestry? TAK! Nobel dla Owsiaka? NIE!"

Dwa lata temu do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono WOŚP. Nominację wysłał dr Adam Grzegorczyk, rektor wyższej Szkoły Promocji, Mediów i Show Businessu w Warszawie. Jerzy Owsiak był zaskoczony. - Jestem realistą, rok temu było kilkaset takich zgłoszeń i to dla ludzi czy organizacji, które walczą o pokój na śmierć i życie. My działamy w fantastycznych warunkach, warunkach wolnej Polski, gdzie nic nam nie kapie na głowę. Ale samo to, że ktoś o nas pomyślał, gdzieś nas wysłał, jest mobilizujące, jest czymś niezwykłym. Odbieramy to jako wspaniały, miły stan, realistycznie rzecz biorąc daleki od wisienki na torcie, ale bardzo motywujący do każdego dnia pracy - mówił, cytowany przez portal Wyborcza.pl.

W tym samym roku zgłoszenie wysłała posłanka Joanna Schmidt, która początkowo chciała zgłosić Jerzego Owsiaka, a nie fundację.

"Nobel dla Orkiestry? TAK! Nobel dla Owsiaka? NIE!" - skomentował w 2017 roku Jerzy Owsiak. Argumentował, że WOŚP to tysiące wolontariuszy i że to im należy się nagroda. " Proszę pamiętać, że pod tą nazwą Orkiestry, w blisko 1 700 miejscach na całym świecie funkcjonowały Sztaby, a w nich rzesze ludzi, którzy nie szczędzili sił, aby wspólnie tworzyć Finał WOŚP" - napisał.

Więcej o:
Komentarze (207)
Jerzy Owsiak ma szansę na Pokojowego Nobla? Nominacje krok po kroku [WYJAŚNIAMY]
Zaloguj się
 • notremak

  Oceniono 48 razy 30

  Skandal, że nie dostał wysokiego odznaczenia państwowego!
  Ale... od kogo? Od posła bez żadnego trybu?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 41 razy 27

  Jak Nobla można dostać za likwidację stałej armii to proponuję zgłosić do nagrody niejakiego Macierewicza Antoniego.

 • hastatrespasos

  Oceniono 42 razy 26

  Pierwsze rekcje sPISkowych hejterów zatruwających nasze forum ukazują ich wściekłość na samą taką myśl. Nie ma granic zbydlęcenie fanów kaczego nikczemnika, któremu mord popełniony na P. Adamowiczu (po to aby zemścić się nie na prezydencie Gdańska, a na Owsiaku i WOŚP), nie przysporzy ani jednego głosu. Wy, zdradzieckie mordy sPISkowe możecie ogłosić Dzioboustego laureatem wszystkich światowych rankingów i świętym za życia. Ale na niego już z góry ostrzą sobie swe narzędzia piekielnych pieszczot najsroższe diabły. A Jurka Owsiaka, po jego najdłuższym życiu, czekają wiwaty anielskiego chóru.

 • potwoor2000

  Oceniono 39 razy 25

  Ooo, pisszambo się znów leje. Dalej młotki, czas zarobic na browca

 • wejsunek47

  Oceniono 28 razy 22

  kryteriów do tej nagrody Pan Owsiak nie spełnia.... ale pomnik mu postawimy i najlepiej na miejsce zburzonego pomnika kurdupla wszechczasów

 • dzidka17

  Oceniono 21 razy 19

  Gdyby Pan Jurek i Jego Orkiestra dostał Nobla byłoby to najlepszą nagrodą za Jego piękną działalność charytatywną i miliony Darczyńców na piękny cel .

 • kastoripollux

  Oceniono 28 razy 16

  Gdyby tak Jurek Owsiak został laureatem pokojowej nagrody Nobla, to skowyt sekty byłby jeszcze większy niż lament komuchów kiedy to Lech Wałęsa został tym laureatem. Pamiętam te piękne czasy i wkurw komuchów. Jest nadzieja, że ich pogrobowcy też będą się wściekać. A Krychę juch strzeli i żółć zaleje. Zaśpiewałbym wtedy: "Warto było czekać ma te piękne czasy, by na własne oczy cuda te zobaczyć".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX