Tragedia zakończy działalność WOŚP? "Podejrzewam, że może się wydarzyć coś dokładnie odwrotnego"

Jacek Gądek
- Rezygnacja Jerzego Owsiaka nie zakończy działalności WOŚP. Może wręcz nowa osoba przyniesie nowe pomysły. Nie byłoby dobrze, gdyby organizacja charytatywna kręciła się wokół jednej osoby. Owsiak powinien już od dawna myśleć o nowym liderze - mówi dr Konrad Maj, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS.

W święto dobra wszyscy zobaczyli akt zła. To poruszy każdego Polaka z osobna?

Dr Konrad Maj: - Zapewne tak. Wcześniej mieliśmy już sytuacje, gdy polityków atakowano, ale takiego zderzenia dobra ze złem jeszcze nie było. Paweł Adamowicz mówił o szczodrości i wspaniałości Gdańska i wtedy nożownik dokonał zabójstwa na naszych oczach. Dlatego wiele osób nie mogło uwierzyć w realność tego kontrastu.

W niedawnym sondażu badani odpowiadali, jakie emocje budzi WOŚP. Po pierwsze "otwartość na ludzi" i "wspólnotę, bycie razem". Czy morderstwo na prezydencie Pawle Adamowiczu uderzy w ideę WOŚP i te wartości, które z Orkiestrą ludzie utożsamiają?

Podejrzewam, że może się wydarzyć coś dokładnie odwrotnego. Orkiestra atakowana jest nie od dziś, a w ostatnich dwóch latach już szczególnie. Im więcej jest wrogości wobec WOŚP, tym następuje większa mobilizacja tych, którzy ją wspierają. Nie wierzę, że ludzie ulegną. Nie wierzę, że będą mniej skłonni do przekazywania datków. Owszem, na pewno pojawi się większa czujność, mechanizmy kontroli i ostrożność wśród uczestników różnych koncertów WOŚP.

Nawet, jeśli część osób uzna, że uczestniczenie w zgromadzeniach organizowanych przy okazji finału WOŚP jest ryzykowne, to zostając w domach i tak przekażą pewnie nawet większe pieniądze na Orkiestrę.

Mniej ludzi, a więcej pieniędzy?

Wiemy, co się stało ze Szlachetną Paczką. Ks. Jacek Stryczek odszedł ze stanowiska prezesa Stowarzyszenia Szlachetna Paczka, a wolontariusze dalej się angażują. Za działalnością dobroczynną nie stoi tylko lider, ale wielu innych ludzi.

Rezygnacja Owsiaka nie zakończy działalności WOŚP. Może wręcz nowa osoba przyniesie nowe pomysły. Nie byłoby dobrze, gdyby organizacja charytatywna kręciła się wokół jednej osoby. Owsiak powinien już od dawna myśleć o nowym liderze.

WOŚP cieszy się wielkim społecznym zaufaniem, podobnie sam Jerzy Owsiak. Czy ten kapitał się nie zmarnuje, gdy Owsiak opuści gabinet prezesa?

Nie wierzę, że jego rezygnacja będzie miała aż tak wielkie znaczenie. Ludzie wpłacali pieniądze z myślą o idei, a nie o Owsiaku. Co więcej: część ludzi uznawała nawet, że wpłacają, bo idea jest wspaniała, choć sam Owsiak już im się nie podobał - choćby z powodu ciętego języka. Jest postacią charyzmatyczną, niezwykle oddaną idei pomagania, ale nie jest uznawany za świętego. Trudno go zastąpić na konferencjach i na jakichś show. Nawet, jeśli nie będzie prezesem, to może pozostać konferansjerem. A poza tym ma już swoje lata.

Jurek Owsiak już parę razy zapowiadał, że odejdzie i ma dość ataków. Jego rezygnacja to wcale nie musi być złe rozwiązanie. Oczywiście nie założy teraz zapewne ciepłych kapci i nie będzie siedział przed telewizorem.

Owsiak zrezygnował niespodziewanie. Moment jest dobry?

Nie. Wybrał najgorszy moment na ogłoszenie decyzji - to duży błąd z jego strony. Odejście tuż po morderstwie na Pawle Adamowiczu może być odebrany jako przyznanie się do jakichś błędów i wzięcie odpowiedzialności za to, co się wydarzyło.

Argumentował, że ma dość ataków na siebie.

W ten sposób jeszcze skupił uwagę na sobie, a to nie jest odpowiedni moment, aby mówić o własnych emocjach, ale raczej poświęcić konferencję zmarłemu Pawłowi Adamowiczowi. Zamiast uspokajać i jednoczyć ludzi, to niepotrzebnie wywołał dyskusję, czy WOŚP przetrwa. Lider powinien powiedzieć "jedziemy dalej" i pokazać, że jest z ludźmi. Rezygnacja w takim momencie może zostać odebrana jako słabość. Niepotrzebnie wywołał też akcję "Jurek zostań". Cały sztab WOŚP zapewne potrzebował w momencie tak silnych emocji wsparcia i siły swojego lidera.

Takie namawianie Jerzego Owsiaka do zmiany decyzji to nie jego inicjatywa. Jest przecież emocja społeczna i nadzieja wielu osób publicznych, że zostanie.

Też wolałbym, aby mimo wszystko odwołał rezygnację. Faktem jednak jest, że - być może nieświadomie - uruchomił dyskusję o sobie. Mógł zaczekać choć tydzień i ogłosić decyzję już po pogrzebie Pawła Adamowicza. Rozumiem emocje Owsiaka i jego zmęczenie atakami. Szczerze mu współczuję - wiele wycierpiał, zupełnie bezpodstawnie, ale w obecnej sytuacji jego decyzja pogłębia obecny kryzys.

Więcej o:
Komentarze (305)
Tragedia zakończy działalność WOŚP? "Podejrzewam, że może się wydarzyć coś dokładnie odwrotnego"
Zaloguj się
 • zsm-5

  Oceniono 87 razy 71

  WOŚP to Jurek Owsiak. Nikt nie jest i nie będzie równie wiarygodny.
  Mam nadzieję, że zmieni zdanie. Na razie możecie cieszyć się wstrętne, podłe pisiory. Ale to Jurek Owsiak ma rację i to On przetrwa, a wy pisiory odejdziecie w niepamięć, jak zły sen.

 • sawicki.wroc

  Oceniono 65 razy 55

  W tej sytacji przypomina się ta stara anegdota o turyście który zwiedza piekło. Każda nacja ma swój kociołek z wrzącą smoła i przy każdym siedzi diabeł z widłami. Gdy jakiś delikwent się wychyli diabeł wpycha go do środka. Ale przy jednym kotle nie ma żadnego diabła.
  Turysta zdziwiony byta się Belzebuba co to za kocioł i słyszy w odpowiedzi - to Polacy i tu nikt nie musi pilnować. Jak ktoś się wychyli to pozostali sami wciagna go do środka. Ale to wcale nie jest śmieszne. Tylko ci którzy wiele lat temu mówili że Polska raczej nie pasuje do Zjednoczonej Europy mają dzisiaj bardzo gorzką satysfakcję.
  Nam Polakom chyba szczególnie zależy na negatywnej opinii w tzw. wielkim świecie. O relacjach polsko żydowskich już nawet nie warto pisać.

 • issay

  Oceniono 56 razy 48

  A żebyście wiedzieli, że za rok zbierzemy jeszcze więcej, i będziemy świętować dobro jeszcze głośniej. Bo zrobić inaczej - to byłby brak szacunku.

 • urian

  Oceniono 54 razy 44

  WOŚP to dobro, tolerancja, wzajemny szacunek i uczciwość. Te wartości większość z nas ceni i dlatego takim powszechnym szacunkiem był otoczona Orkiestra i jej twórca Jurek Owsiak. Każdy z nas chciał być choć przez jeden dzień być właśnie, bez złych cech. I takimi chcieliśmy widzieć ludzi obok siebie i taki chcieliśmy widzieć nasz kraj. Choćby w jedną niedziele w roku. Owsiak dysponuje olbrzymim społecznym potencjałem zmiany tego kraju na lepsze. Jeśli nie WOŚP to Polska. Jurku, stwórz ruch obywatelski, nie partię, ale taką Orkiestrę dla Polski. Pomóż nam i nie daj zwyciężyć złu, ku pamięci Pawła Adamowicza odmień nasz Sejm. Niech trafią tam ludzie którzy traktują mandat poselski jako służbę, a nie jako sposób na dorabianie się. Trzeba z Sejmu wygonić wszystkich tych, bez względu na partię, którzy nie szanują zwykłych ludzi. Niech twój ruch będzie siłą napędowa i spoiwem dla wszystkich którym ważne są wolność, demokracja, prawo , tolerancja i szacunek. Ja nie wiem jak to zrobić, ale Ty będziesz wiedział !!!!! Wierzę w Ciebie !!!!

 • precz_z_komunia

  Oceniono 42 razy 36

  Psychopaci i Szaleńczy dziś triumfują!
  Lecz ludzi dobrej woli jest więcej!

 • topiramax

  Oceniono 42 razy 34

  Obawiam się czegoś innego. WOŚP nie zagra już, bo MSWiA skonstruuje takie przepisy, że nie da rady. Brudziński otrzymuje w tym momencie dar idealny: Strach i oburzenie ludzi. Wprowadzi nam bocznymi drzwiami państwo policyjne i powie, że społeczeństwo tego oczekuje. Wszystkie niewygodne imprezy i idee będą zaorane z legitymacją narodu.

 • alexcomp

  Oceniono 41 razy 33

  No cóż, Owsiak to po prostu bardzo poważny facet. Wcale się nie dziwię, że mógł odczuć to bardzo źle i bardzo ukierunkowane na swoją osobę. Ja poczułem się jakby ktoś w najważniejsze doroczne święto, większe nawet niż wigilia, bo takie wspólne jednoczące wielu Polaków, a wigilia jest bardziej rodzinna, jakby ktoś bardzo zły wszedł do mojego domu i wytarł buty w świąteczny obrus. Tak nam zrobił ten zły człowiek, który zamordował milion razy lepszego człowieka. Polska nigdy już nie będzie taka sama, ale Orkiestra ma grać do końca świata i o jeden dzień dłużej i wierzę, że będzie grać razem z Owsiakiem.

 • marc.pl

  Oceniono 44 razy 32

  Nie wierzcie PiS - teraz po tragedii zarzucili na grzbiety owcze skóry i udają baranków, apelują o spokój i zadumę. Gdy minie czas ponownie zobaczycie ich krwiożercze pyski z których sączy się agresja i nienawiść.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX