Mieszkańcy Gdańska znów wyszli na ulice w hołdzie dla Pawła Adamowicza. "Od wczoraj jesteśmy sierotami"

We wtorek o godzinie 18 przed Urzędem Miejskim w Gdańsku tłumnie zebrali się mieszkańcy, którzy kolejny dzień oddają hołd tragicznie zmarłemu Pawłowi Adamowiczowi. Prezydent Gdańska został zamordowany przez nożownika podczas 27. finału WOŚP.

Gdańszczanie żegnają prezydenta Pawła Adamowicza. W poniedziałek 14 stycznia na wspólny marsz milczenia przy Długim Targu przyszło kilkanaście tysięcy mieszkańców miasta. Dziś wyszli na ulice ponownie.

Gdańsk. "W brzmieniu ciszy dla Pawła Adamowicza"

Od godziny 18 przed Urzędem Miejskim zbierają się tłumy gdańszczan, którzy żegnają prezydenta w marszu pod hasłem "W brzmieniu ciszy dla Pawła Adamowicza", nawiązującym do odśpiewanej w poniedziałek na gdańskim rynku "Sound of Silence".

- Szanowni gdańszczanie, szanowne gdańszczanki. Od niespełna 24-godzin jesteśmy sierotami.Wśród nas są ludzie, którzy mieli zaszczyt spotykać prezydenta Adamowicza codziennie - mówił przed urzędem jeden ze współpracowników Pawła Adamowicza.

Uczestnicy marszu wspólnie modlą się i palą pod magistratem znicze. Pod urzędem są m.in. wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Piotr Grzelak, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz rzeczniczka Pawła Adamowicza, Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Wszyscy wspominają prezydenta Gdańska.

- Nigdy nie myślałam, że będę musiała odpowiadać na pytania dziennikarzy, kiedy będzie pogrzeb. Nigdy nie sądziłam, że będę musiała powiedzieć: żegnaj szefie. Tak bardzo będzie mi ciebie brakowało - mówiła ze łzami w oczach rzeczniczka prezydenta Gdańska do zgromadzonych przed urzędem mieszkańców.

- On się przeciwstawił tym wszystkim, którzy chcieli Polski nietolerancyjnej, ksenofobicznej, Polski zakłamanej. Paweł był człowiekiem zawsze prawym. Szanował każdego - wspominał Pawła Adamowicza prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który prywatnie był również jego wieloletnim przyjacielem.

Mieszkańcy wpisują się też do księgi kondolencyjnej, którą we wtorek rano wystawiono w urzędzie miasta. Zniczy przybywa również w okolicach miejsca, w którym prezydent Adamowicz został śmiertelnie raniony przez Stefana W.

Gdańszczanie zapowiadają, że w środę wyjdą na ulice ponownie. Na placu Solidarności o godzinie 20 odbędzie się wtedy "Największe Serce Świata" - mieszkańcy przyniosą ze sobą świece, które ułożą w kształt ogromnego serca w hołdzie dla Pawła Adamowicza.

Mając w pamięci ostatnie słowa Pana prezydenta, które stały się testamentem, chcielibyśmy, by ten czas mimo bólu w sercach i poczucia ogromnej straty był czasem dzielenia się dobrem.Przynieśmy ze sobą świece, dużo świec. Ułożymy z nich Najgorętsze Serca Świata. Z Największym Światełkiem do Nieba

- zapowiadają organizatorzy wydarzenia, które odbędzie się w środę - oprócz Gdańska - także w innych polskich miastach (ich pełną listę można znaleźć tutaj).

Więcej o:
Komentarze (56)
Mieszkańcy Gdańska znów wyszli na ulice w hołdzie dla Pawła Adamowicza. "Od wczoraj jesteśmy sierotami"
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 36 razy 34

  Chcemy Polski uśmiechniętej, tolerancyjnej i pięknej. Dość skrajnie prawicowej nienawiści.

 • gazetalogin12

  Oceniono 29 razy 27

  Pisbolszewia ponosi sporą cześć moralnej odpowiedzialności za tą śmierć. To oni chronią faszystów, narodowców i prawicowych hejterów opanowanych przez nienawiść, atakujących każdego, kto myśli inaczej niż oni, tych którzy są nieco inni, nie są zaczadzeni ksenofobią i fanatyzmem. Robią to w sposób instytucjonalny (umarzanie procesów, brak reakcji ze strony Policji, itd.). Atakują i niszczą Owsiaka, atakowali i niszczyli Adamowicza.

 • alexcomp

  Oceniono 33 razy 25

  Życie człowieka mierzy się miarą ilości ludzi, którzy zostali przez niego osieroceni gdy odszedł. Ja też czuję się sierotą.

 • justsaying

  Oceniono 25 razy 23

  Takim ludziom jak Pawel Adamowicz powinni stawiac pomniki, sluzyl przede wszystkim ludziom i umarl zbierajac pieniadze potrzebujacym dzieciom.

 • ojciec_belzebub

  Oceniono 22 razy 18

  Czarne pokłosie rządów Prezesa i Szumowin. "Genialny strateg" swoim postępowaniem spowodował śmierć blisko 100 osób. krajem rządzi sęp-żałobnik, który nie ma rodziny, nie rozmawia z ludźmi, nie chodzi wśród ludzi i można powiedzieć, że właściwie nie żyje. Prezes zombie na czele 38-milionowego narodu.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 21 razy 17

  Niech "The Sound of Silence" już zawsze będzie wyrzutem sumienia dla Psychopatów i Szaleńców!

 • aietes

  Oceniono 16 razy 12

  Dopóki rządzą kaczyński z rydzykiem, Polska będzie katownią Gestapo. Trybunał, sądy, Sąd Najwyższy, Adamowicz, kasa dla rydzyka. Stefanów W. jest kilka milionów, gotowych uderzyć w każdej chwili.

 • emigrant_1984

  Oceniono 15 razy 11

  Zakład ze TVPISS będzie transmitować łzawe twarze KC Partii i Rzadu. Krysia i dwie Becie na czarno. Czarne woalki bardzo pasują do ich nienawistnych facjat.
  A potem paaaaartyyyyy !!! Discopolo ! Udupili Owsiaka i orkiestrę !!! Uchu ! Assa tadarassa ! Można powiedzieć osiągneli dwa cele jednym krwawym nożem !
  Dla wrażenia ten sku...el matka choojka powinien przynieść białe kwiaty (symbol !!!). Nie ma końca wyuzdaniu nienawiści. Boga nie ma. Kto następny ? Jest wielu wariatów podatnych na propagandę ze to PO i Tusk są cs całe zło odpowiedzialni. Nie staje ? Wina Tuska, Muska, Sorosa i Wałęsy. No i Żydów oczywiście. Ten antysemicki gen u wnuków szmalcowników się pokazuje. Niektórzy to nazywają patriotyzmem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX