Oświadczenie Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego po ataku na prezydenta Adamowicza

"Agresja, nienawiść czy chęć odwetu nie znają podziału na chorych i zdrowych i są znane wielu osobom. Występujemy przeciwko próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi" - czytamy w oświadczeniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Po niedzielnym ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w mediach pojawiły się informacje, że oskarżony o tę zbrodnię Stefan W. w przeszłości leczył się psychiatrycznie. Po tych doniesieniach Polskie Towarzystwo Psychiatryczne wydało oświadczenie.

"Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. W obliczu tej tragedii PTP zdecydowanym głosem sprzeciwia się jakimkolwiek formom przemocy i solidaryzuje się z osobami pogrążonymi w żałobie" - czytamy na stronie PTP.

Lekarze zaapelowali w oświadczeniu o to, aby po szoku wywołanym zabójstwem Pawła Adamowicza, nie szukać łatwych rozwiązań polegających na kojarzeniu zbrodni z osobami z zaburzeniami psychicznymi. Choć, jak podkreślono, istnieje naturalna potrzeba zrozumienia i poszukiwania odpowiedzi na pytanie: dlaczego doszło do tej tragedii.

Jednym z nieprawdziwym wyjaśnieniem, na które zwróciło uwagę w oświadczeniu PTP, jest sugerowanie, że wyłącznie osoby chore psychicznie mogą dopuścić się aktów przemocy.

Agresja, nienawiść czy chęć odwetu nie znają podziału na chorych i zdrowych i są znane wielu osobom. Występujemy przeciwko próbom utożsamiania przemocy i zbrodni z zaburzeniami psychicznymi. Wszelkie tego rodzaju próby służą wyłącznie znalezienia prostych rozwiązań problemów, z którymi trudno nam sobie poradzić w naszych myślach i emocjach. Powinniśmy być tego świadomi.

- napisano.

Jak podkreślono w stanowisku Polskiego Towarzystwa Psychiatryczna, tego rodzaju utożsamienia są krzywdzące wobec osób z problemami dotyczącymi zdrowia psychicznego.

"Mogą się przyczyniać do stygmatyzacji naszych pacjentów i utrwalać w świadomości społecznej krzywdzący i nieprawdziwy obraz zaburzeń psychicznych" - napisano.

Z podobnym apelem wystąpił minister zdrowia. Łukasz Szumowski, który był w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie operowano Pawła Adamowicza, powiedział, by  nie stygmatyzować chorych psychicznie, osób które potrzebują pomocy, przyjaźni i bliskości.

Więcej o:
Komentarze (291)
Oświadczenie Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego po ataku na prezydenta Adamowicza
Zaloguj się
 • szcz9

  Oceniono 130 razy 104

  Politycy z obozu władzy próbują teraz wmówić, że był to czyn człowieka chorego psychicznie lub kryminalisty, motywowany osobistymi urazami a nie atak polityczny. A jednak Stefan W. nie zabił w szale przypadkowej osoby, ani nie zaatakował Adamowicza, żeby mu zabrać portfel, nie miał też prywatnego zatargu z prezydentem. Zabił go, ponieważ - a powiedział to wprost ze sceny - identyfikował go z Platformą Obywatelską. Był to ewidentnie mord polityczny, nawet jeżeli dokonany przez osobę chorą, a moralną odpowiedzialność za niego ponoszą ci, którzy najpierw ogłosili prawdziwymi patriotami osoby, które maszerują krzycząc nienawistne hasło "Śmierć wrogom Ojczyzny", a potem wskazywali polityków opozycji jako wrogów Polski. Chorzy ludzie im uwierzyli.

 • jurek4491

  Oceniono 90 razy 78

  To nie kto inny tylko przedstawiciele PiS-u i ich poplecznicy robią wszystko żeby zabójcę Adamowicza podpasować pod chorobę umysłową .
  Do tej śmierci doprowadziła nagonka na Platformę i inne ugrupowania polityczne .
  W tak zwanej " telewizji patriotycznej " przez trzy lata nie padło ani jedno pozytywne zdanie o opozycji , tylko SZCZUCIE i JAZDA , JAZDA i SZCZUCIE .
  Dowody leżą na stole , wystarczy przejrzeć archiwa z trzech lat , to jest Wiadomości i programy publicystyczne INFO .

 • def11

  Oceniono 84 razy 74

  I co panie Ziobro, nie udała się manipulacja, że to "wariat" ?!
  A abp Jędraszewskiemu który ogłosił, że nie było "podłoża politycznego" radzę stanąć w prawdzie i nie uprawiać polityki ..

 • mistermadmat

  Oceniono 75 razy 65

  ,,Osoba chora psychicznie,, zrobiła rozeznanie w terenie , załatwiła sobie identyfikator ,przedostała się w okolice sceny a potem zdecydowanymi ruchami dobiegła do prezydenta Adamowicza i zadała ciosy .... Dajcie spokój czy wy nas macie za idiotów????!!!!!

 • krysia_z_garwolina

  Oceniono 60 razy 54

  jako psychiatra niespełniony - podpisuje sie absolutnie pod kazdym zdaniem tej waznej wypowiedzi. zbyt latwo ulega sie pokusie zamkniecia problemu w formułce "leczyl sie/leczyla sie psychiatrycznie" a za rzadko probuje sie siegnac do sedna sprawy. W wypadku mordow politycznych w Polsce (Rosiak, Adamowicz) to nienawisc saczaca sie z mass mediow zarowno opozycyjnych jak i rzadowych przy wtorze politykow krzyczacych o dobjaniu watah i zdradzieckich mordach doprowadzila do tragedii. Taka jest prawda - pelna zgoda z lekarzami psychiatrami.

 • burek_polny

  Oceniono 53 razy 43

  Nie zabij z powodu swojej choroby, zabil z powodu tego, ze Adamowicz nalezal do PO, o czym ochoczo informowal ze sceny. To nie jest mord polotyczny?

 • jael53

  Oceniono 47 razy 39

  Nie pytam o kondycję zdrowotną mordercy. Pytam, jacy to intelektualiści, odpowiadający za partyjny (i rządowy) przekaz medialny nie wiedzą, jak socjotechniki, używane w tych przekazach działają na ludzi psychicznie niestabilnych.

 • Jożin Bażin

  Oceniono 51 razy 37

  Dranie szykują grunt pod zbagalizowanie tego politycznego mordu, że niby zrobił to ktoś szalony. Tymczasem to była perfekcyjnie zaplanowana operacja , a ciosy w punkt, by nie przeżył. Adwokat tego zbrodniarza mówi, ze ma z nim rzeczowy kontakt i ze on zaprzecza,że leczył się psychiatrycznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX