Wzruszający wpis zastępczyni Pawła Adamowicza. "W tradycji Kaszub jest coś takiego jak Pusta Noc"

- Jest w tradycji Pomorza, w tradycji Kaszub coś takiego jak Pusta Noc. Kiedy jest się przy zmarłym. Trwa przy nim. Bądźmy przy naszym Prezydencie tej nocy: modlitwą, myślą, wspomnieniem - pisze m.in. we wzruszającym wpisie o prezydencie Pawle Adamowiczu, jego zastępczyni Aleksandra Dulkiewicz.

Paweł Adamowicz nie przeżył ataku, do którego doszło w niedzielę. Podczas świętowania finału WOŚP w Gdańsku na scenę wdarł się mężczyzna. Trzykrotnie pchnął prezydenta Adamowicza nożem. Polityk natychmiast trafił do szpitala i przeszedł skomplikowaną operację. Rokowania były jednak pesymistyczne. W poniedziałek po południu poinformowano, że prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

Zobacz także: Dżentelmen, gdańszczanin, obrońca słabszych. Jak zapamiętamy Pawła Adamowicza?

Aleksandra Dulkiewicz żegna Pawła Adamowicza

Aleksandra Dulkiewicz, zastępczyni Pawła Adamowicza, przez cały ten czas zajmowała się sprawami związanymi z zaistniałą sytuacją. Pojawiała się m.in. na wszystkich konferencjach informujących o stanie zdrowia prezydenta Gdańska. We wtorek rano opublikowała swoje osobiste wspomnienie o Pawle Adamowiczu. 

Panie Prezydencie, Szefie, drogi Pawle! Obiecuję, że my, gdańszczanie wypełnimy Twój testament

- pisze pani Dulkiewicz. 

Wiceprezydent Dulkiewicz pisze w nim, że Paweł Adamowicz był prawdziwym politykiem samorządowym, który kochał Gdańsk. Myślał o nim od młodości. Już w liceum zaangażował się w działalność podziemną i patriotyczną, a podczas studiów należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Już wtedy interesował się lokalnymi sprawami. W 1990 roku został radnym, a w 1998 roku prezydentem Gdańska.

Gdańsk jest… był - obok rodziny - dla Pawła Adamowicza najważniejszy. (...) Pracował od rana do nocy. Poświęcał weekendy i przerywał urlopy - których właściwie nie miał - aby zająć się naszymi sprawami

- pisze. 

Przypomina również jak wiele Paweł Adamowicz zrobił dla rozwoju Gdańska: tunel pod Martwą Wisłą, most 100-lecia Odzyskania Niepodległości, bursztynową arenę czy Europejskie Centrum Solidarności, o które zabiegał sam prezydent Adamowicz. To jednak nie wszystko: lepiej płatne prace, nowe linie tramwajowe, nowe drogi, odnowione kamienice. "Otwórzcie szeroko oczy i zobaczcie sami jak wiele się zmieniło" - apeluje Aleksandra Dulkiewicz. 

"To prawdziwy testament Pawła Adamowicza"

Paweł Adamowicz marzył o Gdańsku otwartym, solidarnym i obywatelskim. (...) Mogę wam dziś powiedzieć, że to jest właśnie prawdziwy społeczny testament Pawła Adamowicza. Musimy ten testament wspólnie wypełnić. Musimy sprawić, aby Gdańsk stawał się miastem wolnym od przemocy, nietolerancji i nienawiści

- apeluje Aleksandra Dulkiewicz. 

Przypomina, że Paweł Adamowicz zawsze był uśmiechnięty, otwarte i skory do dialogu, pomimo wszelkich przeciwności, a my powinniśmy iść w jego ślady. "Proszę was więc o jedno: bądźmy jednością, bądźmy solidarni. I trwajmy przy swoich wartościach nawet wtedy, gdy wydaje się, że siły zła zwyciężają".

Dodaje jeszcze, że w tradycji Pomorza i Kaszub jest coś takiego jak Pusta Noc - noc kiedy jest się przy zmarłym, trwa przy nim. Aleksandra Dulkiewicz, abyśmy tej nocy byli przy prezydencie Pawła Adamowiczu "modlitwą, myślą, wspomnieniem, postanowieniem na przyszłość ale i uśmiechem". 

Więcej o:
Komentarze (147)
Wzruszający wpis zastępczyni Pawła Adamowicza. "W tradycji Kaszub jest coś takiego jak Pusta Noc"
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 68 razy 62

  Julian Tuwim - Pogrzeb prezydenta Narutowicza (fragment):

  Przez serce swe na wylot pogrzebem przeszyta,
  Jak Jego pierś kulami, niech widzi stolica
  Twarze wasze, zbrodniarze - i niech was przywita
  Strasznym krzykiem milczenia żałobna ulica.

 • 65dzinek

  Oceniono 47 razy 45

  WIELKI SZACUNEK DLA PANI!

 • Mirek P

  Oceniono 43 razy 41

  Godna i madra zastępczynie Pan Prezydent sobie wybral. Szacun

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 45 razy 39

  Nie powinno się tu nic komentować, bo jest tylko smutek i żal po mądrym,otwartym człowieku.

 • sopot75

  Oceniono 34 razy 32

  To prawda. Wyprowadziłam się z Gdańska ok. 15 lat temu i od tego czasu nastąpił w tym mieście skok cywilizacyjny. Poza tymi inwestycjami wspomianymi w artykule wybudowano np linię tramwajową na Morenę, skąd można obecnie dojechać do Oliwy. Wspombiany tunel to coś niesamowitego. Obecnie np. z Sopotu do Sobieszewa jedzie się dzięki niemu ok. 20 minut.

  Wielki żal. Warto sobie przypomnieć kampanię wyborczą i wiele reportaży w tvp na Adamowicza, gonienie za nim jakiegoś dziennikarzyny z tvp. Nie mogli zdzierżyć, że tyle lat jest Prezydentem w kolence Solidarności. Pomi.o ewidentnej kampanii nie udało się...

 • artau

  Oceniono 32 razy 30

  Przypominam niektórym, że to pis zabronił współpracy z Orkiestrą zarówno policji, jak i wojsku, oraz chyba Państwowej Straży Pożarnej. Zatem stąd taka "ochrona" w Gdańsku.
  Pomyślcie zanim zaczniecie pluć na Owsiaka

 • talavera

  Oceniono 36 razy 26

  Morderca był zdrowy psychicznie, sąd uznal to w wyrokach za jego napady na banki.
  Z premedytacją zaplanowal zabójstwo, dokładnie na godz. 20.
  Szczucie TVPiS było jedną z inspiracji. A dziś pisowcy mówią "nie róbmy z tego polityki" kiedy sami to nakręcili.

 • mariuszet

  Oceniono 32 razy 24

  Apeluję do administratora o wyrzucanie z forum hejterów. Dość nienawiści i chamstwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX