"Oto bardzo odważna, nowa Kanadyjka". 18-latka uciekła z Arabii, dotarła do Kanady

Jeszcze przed tygodniem Rahaf Mohammed Alkunun siedziała zabarykadowana i bez paszportu na lotnisku w Bangkoku. Dziś bezpiecznie wylądowała w Kanadzie. 18-latce udało się uciec z Arabii Saudyjskiej, gdzie - jak mówiła - groziło jej prześladowanie i śmierć.

18-letnia Saudyjka Rahaf Mohammed Alkunun, której Kanada udzieliła azylu, wylądowała w Toronto. O tym, że zostanie przyjęta jako uchodźca, poinformował wcześniej premier Kanady Justin Trudeau.

Rahaf Mohammed Alkunun przyleciała do Toronto z Bangkoku, dokąd uciekła 5 stycznia od rodziców podczas wakacyjnego wyjazdu do Kuwejtu. Mówiła, że jej brat i ojciec maltretowali ją fizycznie i psychicznie, grożąc śmiercią. Jej ojcem jest jeden z prominentnych saudyjskich gubernatorów.

Na lotnisku kobietę powitał tłum oraz kanadyjska minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland. - Oto Rahaf Alkunun, bardzo odważna, nowa Kanadyjka - powiedziała minister. Dodała, że 18-latka chciała, by ludzie widzieli, że udało się jej dotrzeć do "nowego domu", ale ma za sobą wyczerpującą podróż i na razie nie będzie rozmawiać z mediami. Minister zaapelowała o uszanowanie decyzji "dzielnej młodej kobiety, która wiele przeszła".

"Grozi mi śmierć"

Sprawa została nagłośniona w mediach społecznościowych. Młoda kobieta otrzymała poparcie wielu aktywistów z całego świata, zmuszając Tajlandię do zaniechania deportacji. Saudyjka apelowała o azyl polityczny w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii lub Wielkiej Brytanii. W Bangkoku pozostawała pod opieką urzędników ONZ do spraw uchodźców. Sama Saudyjka na bieżąco informowała o swojej sytuacji za pośrednictwem Twittera.

Jak mówiła, w kraju rodzina znęcała się nad nią, nie mogła samodzielnie uczyć się i pracować. Już podczas kilkudniowego pobytu na lotnisku w Tajlandii - gdy jej los był niepewny - obawiała się o swoje bezpieczeństwo, gdyby wróciła do Arabii Saudyjskiej. - Jestem pewna w 100 procentach, że zabiją mnie, gdy tylko wyjdę z saudyjskiego więzienia - powiedziała. Do Tajlandii przyleciał jej ojciec, a w jej sprawie interweniowali saudyjscy dyplomaci. W pewnym momencie nastolatka pokazała na Twitterze zdjęcia, na których było widać, że zabarykadowała się w pokoju hotelowym na lotnisku. Wtedy jeszcze groziła jej deportacja.

W związku jej zeznaniami i interwencją światowych organizacji, w Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), służby imigracyjne Tajlandii zdecydowały jednak, że 18-latka nie zostanie deportowana. 

Napięcia na linii Kanada - Arabia Saudyjska

- Nasi dyplomaci w Tajlandii współpracowali tam z partnerami i sojusznikami, szczególnie z UNHCR - mówił wcześniej na konferencji premier Kanady Justin Trudeau. - UNHCR poprosiło Kanadę o przyjęcie pani Alkunun jako uchodźczyni i zgodziliśmy się na tę prośbę przyznania jej azylu - powiedział. I dodał: - Robimy to z radością, bo Kanada jest krajem, który rozumie, jak ważna jest walka o prawa człowieka, prawa kobiet na świecie. 

Decyzja Kanady może pogorszyć stosunki kraju z Arabią Saudyjską, które są napięte od zeszłego roku. Latem kanadyjska ambasada w Rijadzie zaapelowała o natychmiastowe uwolnienie aktywistów walczących o prawa człowieka. Arabia odpowiedziała m.in. wydaleniem kanadyjskiego ambasadora z kraju i Zamroziła też wszelkie układy handlowe i inwestycje łączące dwa państwa. Doszło do kryzysu dyplomatycznego. Premier Kanady Justin Trudeau stwierdził, że władze jego kraju nie przeproszą i nie zmienią swojego stanowiska.

Więcej o:
Komentarze (183)
18-latka uciekła z Arabii Saudyjskiej, dotarła do Kanady
Zaloguj się
 • raoul_duke

  Oceniono 50 razy 40

  Tylko niech dziewczyna nie odwiedza pod żadnym pozorem ambasady Arabii Saudyjskiej w Ottawie...

 • polakadam

  Oceniono 52 razy 36

  Saudowie to jednak czubki. Z resztą tak jak większość religijnych oszołomów nie wyłączając tych z Nowogrodzkiej. Po tej akcji z ucieczką prześladowanej dziewczyny cały świat ich wyśmieje. Nawet murzyni z Burundi.

 • elinstal

  Oceniono 53 razy 35

  Brawo Kanada. Barwy biało czerwone, pod których sztandarem byłbym dumnym obywatelem świata.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 34 razy 24

  Przecież wszystkie państwa wyznaniowe kończą się totalną patologia i zwyrodnieniem życia społecznego. Panuje tam zawsze dyktatura i terror...
  Polacy powinni to aż nadto rozumieć.
  Całe szczęście jeszcze są na świecie przywódcy krajów dla których ropa naftowa nie jest najważniejsza

 • czechy11

  Oceniono 36 razy 22

  W Polsce cała masa talibek i talibów typu Godek i jej podobnych pod dyktando ePiSkopstu, Ordo Iuris, Rydzyka, OpuscDei, Młodzieży Weszpolskiej oraz usłużnych im kundelków ze świata polityki chciałaby kobietom w Polsce zorganizować taką latolicką wersje Arabii Saudyjskiej.

 • onuce-precz

  Oceniono 28 razy 20

  odważnie i tak trzeba. teraz aby inne kraje poparły kanade ze wszystkich sil i na pohybel ciemięzcom!

 • darjen77

  Oceniono 24 razy 18

  Brawo dla Kanady!!!! Trump dla paru dolarów przymknął by oko na kolejne poćwiartowanie.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 22 razy 16

  Gratki i wielki szacun za to, że się jej udało; oby jej się w nowym życiu dobrze wiodło. Pytanie tylko, ilu takim dziewczynom z AS się nie udało i nadal nie udaje :-/

 • wlodzimierz.krzysztofik

  Oceniono 20 razy 12

  Kanada nie po raz pierwszy, w przeciwieństwie do swojego wielkiego sąsiada, wyznacza zasady. Tak trzymać i nigdy nie popuszczać, zło jest złem i trzeba mu się przeciwstawiać. I nie dać się szantażować, zwłaszcza bogatym zwyrodnialcom z Arabii Saudyjskiej. Ten średniowieczny reżim jest wstydem dla całej ludzkości. Traktowanie kobiet jak psy nie może być w XXI wieku tolerowane, bez względu na cenę. Kanadę na to stać, USA nie. Donald Trump wprost powiedział, że USA nie będą się Arabii narażać bo ta im płaci pieniądze. Tym samym obniżył moralną rangę USA do zera. I będą tego skutki. Brawo Kanada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX